Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:31 23.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Тема Видеокарта прегряванови  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано21.07.09 16:50



Нормално ли е видеокартата ми когато ползвам само XP да е около 90 градуса,а когато играя компютърни игри температурата да се покачва до 115 градуса.

Тези градуси над 100 ме беспокоят.Дали е опасно?



Тема Re: Видеокарта прегряванови [re: Hяkoй]  
Авторxxl (Нерегистриран)
Публикувано21.07.09 20:23



Не е нормално! Друг е въпроса как мериш тази температура, защото много от програмите с които става това са неточни!



Тема Re: Видеокарта прегряванови [re: Hяkoй]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано23.07.09 04:25



Каква изобщо е тази видео карта.Има ли радиатор с вентилатор или е само с радиатор? дай малко инфо де!



Тема Re: Видеокарта прегряванови [re: Hяkoй]  
Автор 1639 (непознат)
Публикувано26.07.09 00:38



Не, определено не е нормално и да, опасно е за хардуера! Обикновено би трябвало да върви на 65-75 C.

Много хора имат подобни проблеми, когато натоварват мощните си карти си до лимит (напр. играейки Crysis на Very High). Моите препоръки са следните (сигурен съм, че повечето може да се пропуснат, но се стремя да бъда изчерпателен):

1. Разположението на кабелите. Желателно е да са плътно прибрани на удачно място, така че да не пречат на въздушния поток. За повечето кутии, при които всмукателния вентилатор е отпред-долу, а изсмукателния е отзад горе, най-доброто място е в отделението за оптични у-ва (над хард-дисковете). Горещо препоръчвам използването на т.нар. "

".

2. Самите вентилатори. Фабричните обикновено не са достатъчни за здраво джиткане. Ето са описани допълнителни вентилатори за някои често прегряващи видеокарти. Водното охлаждане също е опция. Относно вентилаторите на кутията -- колкото по-големи, толкова по-добре! Малките вентилатори работят на високи обороти и са шумни. Обратно, най-големите (250мм) са най-тихи, и в същото време осигуряват по-добър поток. За съжаление, на повечето кутии по-голям от 120 мм не може да се монтира, но и те са добри.

3. Настройките. Ако се ползва NVIDIA, програмата разполага с възможности за непосредствен контрол върху clock-скоростите на паметта, ядрото, shader-а (каквото и да означават тези неща), а също и мощността на вентилатора. Fan-овете на повечето карти са фабрично настроени на умерена честота (~60%). Преди пускане на играта е желателно духача да се "надупи" до 100%; това е безопасно за картата, но води до по-бързото замърсяване на радиатора и` (и става малко по шумно). По отношение на clock-а -- горещо препоръчвам да се ползват стандартните честоти на съответния модел. Например, на GeForce 8800 Ultra, за Core, Memory и Shader това са съответно 612, 1080, 1512 (MHz). Свалянето на тези честоти значително намаля температурата, а също и производителността .

4. Почистване. Ако се джитка здраво, най-вероятно след година радиаторите ще се задръстят с мръсотия. Преди време картата ми вървеше на 80 градуса само от Виста. Отворих я, почистих и температурата падна с около 15 по Целзий! Обикновено първото отваряне на картата е трудно, понеже има голяма психологическа бариера (да не я прецакам нещо). Достатъчно е само умерена сръчност и трезво мислене, и -- воала!

Ако съм бил полезен с нещо --пишете.

VVV

Редактирано от 1639 на 26.07.09 00:42.



Тема Re: Видеокарта прегряванови [re: Hяkoй]  
Автор 1639 (непознат)
Публикувано28.07.09 09:22



Мен, какво стана, да не изгоря картата? Пиши какво става де.



Тема Re: Видеокарта прегрява [re: 1639]  
Автор Ulysses (Eyewalker)
Публикувано17.08.09 13:52



"Ако се джитка здраво, най-вероятно след година радиаторите ще се задръстят с мръсотия."

можеш ли логично да се обосновеш, че ми стана любопитна корелацията между джиткане и количство прах?

Винаги има изход ...



Тема Re: Видеокарта прегряванови [re: Ulysses]  
Автор 1639 (новак)
Публикувано06.09.09 14:35



Моята карта дойде с фабрични настройки за скоростта на вентилатора -- 60%. Докато джиткам Crysis, например, обаче аз "надупвам" духалото на 100%... Освен това новите процесори обикновено, ако не се натоварват много, работят на около 60-70% от честотата на която са настроени, съответно и оборотите на CPUfan-а падат на около 70% от максималните. Аналогично, вентилаторите на захранването работят на значително по-високи обороти, когато машината е натоварена.

Мисля, че това е достатъчно за да се увеличи притокът на прах в кутията.

Отделно от това, по темата, сега се сетих за още един проблем, който, ако е налице може да качи температурата с поне 10 градуса. При монтаж на повечето модерни карти, отзад на кутията трябва да се отчупят 2 тенекийки -- едната е за портовете (HDMI, VGA, whatever), а другата, под тази, освобождава място за "комина" на картата. Ако не се отчупи втората тенекийка (както я карах аз известно време поради незнание), отвеждането на горещия въздух се нарушава, и в най-добрия случай се отвежда обратно в кутията, а не навън.



Тема Re: Видеокарта прегряванови [re: Hяkoй]  
Автор 1639 (новак)
Публикувано06.09.09 14:36



Все още не си казал моделът на картата, както и условията, при които напича толкова...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.