Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:17 15.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За влиянието на торентите върху твърдите дискове  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано22.10.08 19:16



Здравейте,



Значи, забелязвам ... ъъъ ... исках да кажа, че един познат на мой приятел е забелязал, че когато пусне торент-клиент с повечко торенти и почва здраво и непрексънато тропане на диска, дори да няма пуснати в този момент други програми. Нормално, викам си, но и се питам и вас ви питам, дали това няма да съкрати твърде чувствително живота на диска? Нещо да имате опит по това или да сте чели научни изследвания? Мерси.



Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: pyrx]  
Автор harry11111 (прегряващ)
Публикувано22.10.08 19:30



Като сваляш нещо,къде мислиш че се записва



Бръм-бръм-бръм.........

Тема Знам, бе.нови [re: harry11111]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано22.10.08 19:46



Записва се на диска ми ... така де, на диска на познатия на моя приятел.
Но едно е да "сваляш" (download) - прави "Ррррц!" и край, записва се. А при торентите си тропа диска непрекъснато и много доста след като си го свалил - ъплоадва парченцата (seed). Нали така?





Тема Re: Знам, бе.нови [re: pyrx]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано22.10.08 20:42



Ами така си е. Докато сваляш, и след като свърши, торент-клиента предоставя всичко ттова да се сваля и от другите - нали това е смисъла на торентите... А това, дали клиента пише на диска или чете от него - няма значение, все ръчка. Е, ако забрани seed на свалените файлове няма да го прави; но идеята на мрежата е да има колкото може повече сийдващи, пък и ако само сваля, а не дава - повечето торент мрежи скоро ще му бият шута.

И да - предполагам, малко или много - скъсява се живота на диска. Но едва ли толкова много...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Знам, бе.нови [re: pyrx]  
Автор Heykия (ентусиаст)
Публикувано22.10.08 21:37



То и с ножа кат си режеш хляб се хаби, ама тва не ти прай впечатление, нали? Тука е същата работа - вътре в тоз хард - саде тенекета. Върти се и скрибуца... Колкото повече четеш/пишеш, толко повече се върти и скрибуца...
Трай и чеки времето докат флашките станат 200-300ГБ. (Е се нещо там ще измислят умните глави и се некво име ще има тва...)



Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: pyrx]  
Авторms (Нерегистриран)
Публикувано22.10.08 23:09



може би недостатъчно памет и слаб процесор



Тема Re: Знам, бе.нови [re: Heykия]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано22.10.08 23:28



Абе дали ще имат такава скорост на достъп като харда, специално за запис?

Иначе сега вече има 64гб флашки... скоро може би ще има и повече. Ако вече не са готови, де ;)

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: ms]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано22.10.08 23:33



Я помисли, преди да пишаш. Каква памет, какъв процесор?!? Аз в момента сийдвам поне 90-100 GB файлове. НЯМА НАЧИН да не ги чете от диска. постоянно си чете. Това няма нищо общо с паметта и процесора. Е... ако имам 200-300GB RAM, може би (само може би) ще може да си ги лапне в паметта всичките и да не тормози диска... Ама и тогава надали... програмата не е предвидена за това. Тя си чете от диск.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Знам, бе.нови [re: Heykия]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано23.10.08 14:37



те флашките имат много по-кратък живот като цикли на запис и не стават за замяна на твърд диск. не е проблема в обема им.



Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: pyrx]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано23.10.08 14:41



много ясно, че ще чегърта диска, нали като пишеш/четеш в/от него това става.
ако не ти харесва, не ползвай торенти, а още по-добре изобщо не включвай компа, така изобщо няма да се хаби.
можеш например да си купиш програмите или филмите или каквото там сваляш, така няма да се налага да сийдваш.



Тема Re: Знам, бе.нови [re: xoxo]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано23.10.08 15:18



за сийдване не им пречи краткия живот при запис

секс, вандализъм и религиозно мракобесие


Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: walkman™]  
Авторms (Нерегистриран)
Публикувано23.10.08 18:37



Ами тия 200 ГБ програмата не ги чете и слага целите в паметта, а само част от тях. Разликата между 0.5 и 4 ГБ е колко често ще се чете от диска. Съвсем като ВЕБ сървър, щото торента това прави - сервира...



Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: ms]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано23.10.08 19:03



Да де, ама това точно кой по кое време кое парченце от койо файл иска, е изключително променлива величина. Как да сложи нещо за дълго в паметта, като в следващия момент това не трябва, а има нужда от друга част на друг файл? Пак опира до четене от диска... Ако програмата работи с един файл - може и да си го копне в паметта, и да не закача диска. Но когато файловете са много, и няма начин да се предвиди кое парченце ще трябва в следващия момент - само диска помага.


Истината е, че диода за диска мига непрекъснато. Ако спра торента - спира и мигането.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Редактирано от walkman™ на 23.10.08 19:06.



Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: walkman™]  
Автор harry11111 (прегряващ)
Публикувано23.10.08 19:24



Аз пък нямам диод



Бръм-бръм-бръм.........

Редактирано от harry11111 на 23.10.08 19:25.



Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: harry11111]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано23.10.08 19:29



Супер. Тъкмо няма да се притесняваш какво става с диска... Той че ще се скапе - ще се скапе, това е ясно. И да гледаш как мига, и да не гледаш - не можеш да предвидиш кога. Тогава защо да се притеснява човек?...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Знам, бе.нови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано24.10.08 14:29



за сийдване не им пречи, но преди да се стигне до сийдване е нужно да се инсталира ОС, и тя да работи. предполага се, че използваш компютъра си и за други цели освен да сваляш и сийдваш торенти. а при работата си ОС постоянно чете и пише по диска, а и употребата на софтуер също, така че флашките не стават.



Тема Re: Знам, бе.нови [re: xoxo]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано24.10.08 19:01



никъде не съм твърдял, че от флаша, който ще служи за сийдване е нужно да има инсталирана ОС и да е буутнато от нея.

секс, вандализъм и религиозно мракобесие


Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: pyrx]  
Автор naki (Power User)
Публикувано24.10.08 19:54



При мене влиянието е следното: колкото повече торенти свалям, толкова повече хард дискове запълвам. Като запълня наличните дискове, купувам нов...

Затова сега в момента съм стигнал до 5 вътрешни и 2 външни диска...




Тема Re: Знам, бе.нови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано27.10.08 19:33



искаш да кажеш флаш на който само се свалят торенти и после се сийдва от тях. може, но все още е по-евтино да ползваш твърд диск.



Тема Re: Знам, бе.нови [re: pyrx]  
Автор~!@$%^amp;*()_+ (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 04:55



като довнлоадваш прави ррррц защото сваля файла последователно

като сваляш от торент записваш парченце от тоя край на файла, парченце от другия край, парченце от средата в какъвто ред дойде



Тема Re: Знам, бе.нови [re: xoxo]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано28.10.08 09:22



това исках да кажа, да. също така и аз си мисля, че с HDD ще е достатъчно по-евтино, за да обезсмисли чалъмите с флашове.

секс, вандализъм и религиозно мракобесие


Тема Re: Знам, бе.нови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор bigg_red (мног як)
Публикувано28.10.08 11:57



Механиката си е по-скъпа по принцип.
С разшерение на производството
падат разходите на произвеждащите даден продукт,
влизат и много други на пазара и все по-нови
и спестяващи технологии....маркетинг е това....
След 2-3 години флашките ще бъдат сигурно
по-евтини от хардовете при равни големини да кажем.
Те така...
Еволюция :):):)
Научния термин в маркетинга е...
дефузия на иновациите.

По принцип претоварването на харда с много четене и запис
скъсява живота му. С колко ....не знам точно.
Май повече го скъсява с рестартите де.
Спецовете да кажат..:):):)



Тема Re: Знам, бе.нови [re: bigg_red]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 12:35



пише се "дифузия".
скъсяването на живота на харда само по себе си нищо не значи, ако не знаем какъв е живота на харда. а това е нещо, което никой не може да ти каже.
има хардове, които издържат с години търкаляне по сървъри, има и такива, дето се скапват след месец.



Тема Re: За влиянието на торентите върху твърдите дисковенови [re: pyrx]  
Автор Ulysses (Eyewalker)
Публикувано05.11.08 06:08



ами май нейде в торента имаш опцийка колко да кешира докато го запише на диска ти. като гледам uTorrent има отделна секция само за дисков кеш

подозирам, че и останалите са така ... при мен съм го сложил на 64МБ ... ще сложа на 128, примерно - да видим дали има разлика ...

то е ясно че се губи фрагмента ако се рестартира инцидентно системата, иначебих го сложил и на 700МБ ... да си свали всичко в паметта преди да мъчи диска ;)

еееех ... какви времена дойдоха, да не ни дреме за 512МБ памет :) а беше време - сървърите беха с по 16МБ



Винаги има изход ...


Тема По времето на 16 МБ сървърите,нови [re: Ulysses]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано06.11.08 19:06



търкаляхме още VHS касети и не ни беше грижа за дисковете.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.