Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:18 28.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови  
Автор JRoss ()
Публикувано10.06.08 02:13



Искам да си сменя хард диска на лаптопа и се чудя какъв да взема. Спрял съм се на този модел: 60GB HITACHI GST Travelstar 7K100, 7200rpm, 8MB cache, Ultra ATA-100, 2.5" - 242.77 лв. Въпроса ми е има ли смисъл да слагам толкова бърз и скъп диск на стар лаптоп (IBM X31 Pentium M 1.4Gh), ще може ли компютъра да се възползва пълноценно от него или да търся по бавен на 5400 оборота ? В момента съм с хард диск Hitachi DK23EA-30, 30GB който е на 4200 rpm и компютъра си работи нормално, не е бавен, но ми трябва по голям диск по принцип и затова предпочитам да взема и по бърз. Другия ми въпрос е за консумацията на ток, ако новия се върти с 7200 оборота това значи ли че ще ми хаби повече батерията от колкото стария ми и по бавен диск който е 4200rpm или технологията на новия е да консумира по малко енергия ?

Редактирано от JRoss на 10.06.08 02:14.



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: JRoss]  
Авторxor (Нерегистриран)
Публикувано10.06.08 08:58



И аз съм се чудил за консумацията.
Дали скоростта няма да е за сметка на батериите?
Ако има някой вещ в занаята нека сподели.



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: JRoss]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано10.06.08 21:53



за 7200 не знам, но 5400 не консумират повече от 4200 рпм

има голяма разлика между марките , тошиба и ИБМ/Хитачи, но сега забравих как бяха, отдавна не съм се занимавал с това, но ти си провери. ( май хитачито консумира по-малко)

като % дефектни, тошиба бяха по-добри навремето, но и по-шумни.

ама яко ти режат главата с този диск, я си провери и други магазини, че те товарят двойно

Редактирано от Milenn на 10.06.08 21:55.



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ? [re: Milenn]  
Автор harry11111 (прегряващ)
Публикувано11.06.08 21:40



Да,7200rpm-овите консумират повече.И наистина яко те лъжат с цената.От кой магазин ще купуваш?

Бръм-бръм-бръм.........


Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: harry11111]  
Авторbrad4edat (Нерегистриран)
Публикувано13.06.08 09:40



моя е тревалстар на лаптопа и мога да твардя чее доста по безшумен от тези на другите лаптопи, и е много здрав вече 4 години го пиля и то без да се суобразявам че варти и местя лаптопа насам натам друсам го и какжо ли още не. така че тревалстара е идеален избор да знаеш :)



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: JRoss]  
Автор JRoss ()
Публикувано18.06.08 22:48



Цената я гледах от ценовата листа на комел софт защото само там видях такъв хард диск който не е SATA. Това че тоя диск консумира повече ток не ме устройва. Вече се чудя няма ли скоро да поевтинеят SSD дисковете и да си взема някой около 40gb - толкова ми трябва за лаптоп ?



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: JRoss]  
Автор Бpъм-Бpъм (новак)
Публикувано19.06.08 18:55



Аз бях преди с Тошиба 20ГБ 4200 (оригинално с лаптопа), миналата година сложих Хитачи 60 ГБ 5400 , ами разлика в консумацията на батерия никаква, но в скороста на работа и тишината огромна.



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: JRoss]  
Автор Ulysses (Eyewalker)
Публикувано20.06.08 10:30



Х41 не бяха ли ултрапортативната серия? определено SSD е добра алтернатива, но ... ако сега си с 30гб и инсталираш 40гб, разликата няма да е впечатляваща, времето за работа с батерията може и да се подобри, както и системната производителност, но цената дали си заслужава в момента иначе и аз бях заменил моят 160гб за един 80гб ССД.

има преходници за IDE, в които се поставя CF карта - помисли и за този вариант, макар че там май обема е до 16ГБ а цената е близка до SSD

Винаги има изход ...



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: Ulysses]  
Автор JRoss ()
Публикувано21.06.08 02:43



Моя е Х31 и е от най малките на IBM с 12 инчов дисплей. По принцип най ме интересува дълготрайната работа на батерия. Отстрани на лаптопа имам директно слот за CF карта, но трябва да проверя дали може да boot-ва от нея. Гледам че в новия ThinkPad X300 и Apple MacBook Air си има серийно SSD дискове, дано това да е добър пример за всички производители да почнат да ги ползват и от това да падне цената.



Тема Re: Нов хард диск за лаптоп - какъв ?нови [re: JRoss]  
Автор Ulysses (Eyewalker)
Публикувано22.06.08 14:19



такива се предлагат вече опционално с почти всички модели лаптопи, но ... едва ли ще паднат цените им по-рано от година ... всеки чака да паднат цените им и никой не бърза да купува



Винаги има изход ...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.