Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:44 25.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Тема Проблем с доп клавиатура на лаптопнови  
Авторkaba (Нерегистриран)
Публикувано18.10.07 22:00



Здравейте!
Скоро си купих inspirion 1501, но като сложа допълнителна цифрова клавиатура и натисна Num Lock-а се активира вградената на лаптопа функция numeric keypad и част от буквите вече не могат да се използват т.е. вместо букви излизат съответните цифри. Има ли начин тази вградена функция да се изключи или по някакъв начин да си ползвам цифрите на допълнителната клавиатура и буквите от клавиатурата? Така си е на служебния лаптоп HP.
Благодаря предварително!



Тема Re: Проблем с доп клавиатура на лаптопнови [re: kaba]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано19.10.07 22:55



зависи каква ти е допълнителната цифрова клавиатура.
някои от тях предлагат софтуер или драйвери, при инсталирането на които този проблем се отстранява. по принцип е много масово явление.
виждал съм обаче и съвсем евтини цифрови клавиатури, към които не се предлага никакъв софтуер или драйвери, и там няма спасение.
тъй че кажи точно какъв модел и от какъв производител ти е клавиатурата.
или направо потърси в сайта на производителя на drivers или support или download какво има.



Тема Re: Проблем с доп клавиатура на лаптопнови [re: kaba]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано20.10.07 12:26



Волкодав има право. Зависи от клавиатурата.

Аз имам Hama клавиатура. Не се налага включването на NumLock, а в диска с нея има само някакъв калкулатор. Когато пиша числа с нея, лампичката на NumLock видимо примигва. Т.е. клавиатурката си прави нещо, та си управлява NumLock, и така не се меси в основната клавиатура на лаптопа.

Бях писал едно програмче за приятел със същия проблем, но не е тествано на други компютри. Може да опиташ все пак. Ето

за него. Просто стартираш. Ще се появи като икона в трея, и тогава пробваш да пишеш при изключен NumLock от основната клавиатура и от нъм-пада.

Кажи после дали става.

Щирлиц

Тема Re: Проблем с доп клавиатура на лаптопнови [re: Щиpлиц]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано21.10.07 00:18



аз имам наблюдението, че това си зависи от хардуера на клавиатурата само.
досега съм инсталирал поне 50 различни вида, и никога не съм инсталирал драйвери . винаги под Линукс и Уиндос се държат еднакво - или работят независимо, или не . Някои са много умни - след като го включиш, на лаптопа нум-лока упраялява само кийпада, и не оказва никакво влияние на собствената клавиатура. И друго - всички тия различия се отнасят само за УСБ клавиатурите. ПС2 кийпадовете, доколкото ги има още, всички се държат по еднакъв начин, правилния :)



Тема Re: Проблем с доп клавиатура на лаптоп [re: Milenn]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано21.10.07 02:07



А combo клавиатурите как се държат?

Щирлиц



Тема Re: Проблем с доп клавиатура на лаптопнови [re: Milenn]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано21.10.07 10:15



това което написах се отнасяше изцяло за USB допълнителна клавиатура.
не съм виждал такава ps/2
и определено не всички се държат правилно, под линукс въобще не съм пробвал



Тема Re: Проблем с доп клавиатура на лаптопнови [re: Щиpлиц]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано21.10.07 18:28



какво имаш пред вид "комбо" ?
УСБ , включена с ПС2 адаптер или обратно ? - ако е така, не съм пробвал, поне не помня.
между другото, като стана въпрос, знаете ли , че на по-старите ИБМ-и PS2-конектора е само за мишка ? и за да се закачи клавиатура, трябва т.н. Y-кабел.
много хора не го знаят и се чудят що не става



Тема Re: Проблем с доп клавиатура на лаптопнови [re: Milenn]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано23.10.07 00:38



Точно така. USB клавиатура, закачена с преходниче към PS/2 порта. ;о) ...

На IBM май нищо не му е като на обикновено PC. Един от най-старите ми компютри IBM е дори с DOS в чиповете на дъното. Харда съдържа само FAT и файлове. Беше голямо чудене, когато след формат на харда каза "бип!", и зареди DOS. ;о)

Хайде да видим автора на темата дали ще се появи скоро, и дали програмчето, дето дадох по-горе ще тръгне на неговия комп.

Щирлиц




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.