Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:09 28.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Мастилено-струен принтернови  
Автор питaщ (вечно неразбрал)
Публикувано02.07.07 04:26



Искам да отпечатам документ в който има три различни нюанса на синьото но скромното ми принтерче IP 1000 на Канон не прави голяма разлика между различните нюанси на синьото. Преди съм имал проблеми и с други цветове. Цветната глава на Този принтер работи с 3 цвята - жълт, червен и син мисля /в момента не е при мен за да погледна/. Та въпросът ми е има ли някакъв смисъл да си купя от по новите модели които работели с 5 глави, всяка за отделен цвят / дори не знам кои са цветовете / или ми е нужен съвсем друг тип принтер ? Ако някой вземе отношение по въпроса моля да има впредвид че все пак съм любител и не мога да сипозволя нещо скъпо което ще ползвам един или два пъти.

Спрете Земята.Искам да сляза!

Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: питaщ]  
АвторCтeнли (Нерегистриран)
Публикувано02.07.07 08:41



"...жълт, червен и син мисля..." - всеки принтер работи с червен, син и зелен цвят за да се постигне колориметрията при смесване на цветовете. Така че е възможно някоя от главите да е замърсена. За да пробвате това стартирайте Paint от Програмс аксесоари. Направете три правоъгълника и всеки оцветете в червен, син и зелен цвят, разпечатайте и сравнете интензитета на цветовете.Който е най слаб - значи главата е замърсена. То и принтера трябва да има някъкъв тест.



Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: Cтeнли]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано02.07.07 09:52



Стенли, осъзнай се!

Аз не сън виждал принтер, който да работи с RGB. Друг път като твърдиш нещо - поне попрочети малко, че да не подлъгваш другите...

Щирлиц



Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: питaщ]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано02.07.07 10:08



"При физическото смесване на пигменти се наблюдава субтрактивно смесване на цветовете. Подобно смесване отразява по малко светлина, така че ако се смесят червени, сини и жълти пигменти (основните субтрактивни цветове) ще се получи цвят близък до черния. Но когато цветовете се получават от смесването на светлина, говорим за адитивно смесване. Така че ако смесим червена, синя и зелена светлина (основните адитивни цветове) получаваме цвят близък до бялото. Художниците поантилисти успяват да смесят тези два принципа при съставянето на цвета — постигат адитивно смесване чрез физически пигменти. Техниката на живописване използвана от поантилистите е за сметка на традиционната техника, която може да се използва за очертаване на текстурата."

...

Питащ, проблема не е в самия принтер, а във възможностите на модела. Принтерите с по-висока резолюция съответно ще могат и мааааалко по-добре да правят нюансите. Пък съответно, ако пак не те устройва - може да му сложиш фото-глава, която е достатъчно добра да прави снимки.

Мастило-струйните принтери работят предимно с цветове CMYK - Cyan, Magenta, Yellow, blacK. Най-често в цветната глава са отделени само трите цвята "светло син", "виолетов" и "жълт", а черния е в отделна мастилница, с която на потребителя се дава възможност да отпечатва само черно, когато става въпрос за документи и т.н. Но когато става въпрос за цветно изображение - с тези четири основни цвята се постигат всички останали. Доколкото са възможностите на принтера. ;о) Просто различните нюанси се постигат с различно дозиране от всяка съставна.

Щирлиц



Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: Щиpлиц]  
Автор AliBabach (heavy drinker)
Публикувано02.07.07 11:09



също така голямо значение за правилното цветоотпечатване има и хартията. На специализираната такава всичко излиза много по-контрастно и ясно.
Пробвай.



Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: Щиpлиц]  
Автор питaщ (вечно неразбрал)
Публикувано02.07.07 18:20



Документът за който говоря е във формат на Корел Фото Пайнт. Чудя се дали тези участъци които искам да са по - тъмно сини няма да мога да ги оцветя ръчно. Дали има възможносто да забъркам някакъв цвят м/у черно и синьо например ?

Спрете Земята.Искам да сляза!

Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: питaщ]  
Автор Mixy (@#$%^)
Публикувано02.07.07 19:36



Добре е, да знаеш какво точно искаш да постигнеш.

> Дали има възможносто да забъркам някакъв цвят м/у черно и синьо например?

Възможностите са от няколко милиона до няколко милиарда, в зависимост от дълбочината на цвета с която решиш да работиш.

Mixy


Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: Щиpлиц]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано02.07.07 21:10



>> черния е в отделна мастилница, с която на потребителя се дава възможност да отпечатва само черно


Тцъ.. потребителя ВИНАГИ може да си печата само черно. С отделянето на черното мастило се дава възможност да се сменя само то, с което се намалява драстично цената на черния печт. Затова и повечето производители започнаха да отделят всеки цвят в отделна мастилница, за да се сменят поотделно, само цвета, който се е изчерпал. Май само HP останаха да правят глави-мастилници като едно цяло...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Мастилено-струен принтер [re: walkman™]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано02.07.07 22:17



И ти пък като се изцепиш неподготвен...

Как според теб потребителя ще отпечата само в черно (респективно със степени на сивото) едно съвсем нормално цветно изображение, ако не съществува опция "Black&White" например?

Или искаш да наблегнеш на това, че не съм изрично подчертал, че имам впредвид "само с черната мастилница"? Ок, питащия дано е разбрал най-сетне какво имаме впредвид. Благодаря, че уточни.

Щирлиц



Тема Re: Мастилено-струен принтернови [re: Щиpлиц]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано02.07.07 22:35



НЕ ПОРАДИ ТОВА черното мастило е отделено от другите. Явно си чел през ред...

Просто статистически с черното се печата повече - текстови документи и т.н. ЗАТОВА черното е отделно - по-бързо свършва и по-често се сменя. Технологично не е никакъв проблем четирите мастила (CMYK) да са в обща глава-мастилница. Това означава, че като отпечаташ стотина страници текст, трябва да смениш главата, изхвърляйки (почти) неизразходваните цветни мастила. Само поради тази причина цветното е отделено, дори на повечето модели мастилницата за черно е с доста по-голям обем. А не да може потребителя да си печата само черно.

btw - виждал съм принтер, при които, ако печаташ каквото и да е цветно по страницата, всичкото черно го печатат от трите цвята, а не от черното. Не помня точно какъв беше... на клиента му е подарен.. и като му показах защо печата почти само черно, а свършват цветните мастила - ”принтера” замина моментално за контейнера за смет.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.