Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:07 26.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Сериозен проблемнови  
АвторПpaвoпиc (Нерегистриран)
Публикувано01.04.07 13:34



От доста време насам наблюдавам една зараза, която се разпространява сред тийнейджърите и вече е взела много застрашителни размери. Говоря за неграмотността. Ясно е, че в училищата на нищо не ги учат. Дечурлигата допускат едни и същи правописни грешки, вероятно гледайки един от друг и четейки по форумите. Ето най-масовите грешки, които съм виждал през последните 2-3 години (грешните са в лявата колонка, верните - в дясната):

незнам - не знам
немога - не мога
неизкам - не искам
каде - къде
вапрос - въпрос
копувам - купувам
котия - кутия
мисий - мисии (множествено число на дума, завършваща на ИЯ завършва на ИИ, не на ИЙ)
акомолатор - акумулатор
удър - удар
ношта - нощта
загатка - загадка
азсам - аз съм
несам - не съм
ку4е - куче
белешка - бележка
каи6ка - каишка

Има още много, но няма да ги изброявам. Просто никой не говори за това, а ако някой зрял мъж като мен направи забележка на някоя хлапенце, то веднага скача с думите: ти кво бре тука да несме даскало (оригиналният правопис е запазен). Дано някои хора си вземат поука от този offtopic.



Тема Re: Сериозен проблемнови [re: Пpaвoпиc]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано01.04.07 18:12



Наистина ли мислиш, че някой от тия тийнейджъри ще се замисли за този проблем? За тях дори май е въпрос на престиж да не са грамотни. Да не говорим, че поне 20% от учителите, които би трябвало да ги научат на правопис, са не съвсем грамотни... Подобни грешки съм виждал да правят дори учителки по български език!



Но... на кого ли му пука... Народа трябва да е прост, за да се управлява лесно. Чалга, бира и кебапи - и готово; грамотните (и мислещи) хора задават прекалено много въпроси...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Сериозен проблемнови [re: walkman™]  
АвторBoлkoдaв (Нерегистриран)
Публикувано01.04.07 19:44



Така е





Тема Re: Сериозен проблемнови [re: Пpaвoпиc]  
АвторBG (Нерегистриран)
Публикувано01.04.07 22:13



За съжаление положението май е неспасяемо. Тази епидемия, наречена неграмотност започва да придобива застрашителни размери. Само като си помисля, че след години това неграмотно поколение ще ни управлява...





Тема Re: Сериозен проблемнови [re: BG]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано01.04.07 23:40



Проблемът е леко преувеличен. За последните 8 години имам наблюдение върху пишещите в интернет - голяма част от тях прописаха на кирилица, включително и аз. Въпрос на самоуважение за всеки е да пише на кирилица и да не купува нищо от "Труд". Що се отнася до правописните грешки - няма какво да се направи по въпроса. Ако някой не пожелае да се образова сам - никой няма да го образова насила.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Сериозен проблемнови [re: walkman™]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано02.04.07 00:37



> "...на кого ли му пука..."
тъй-тъй. аз пък най-много се дразня на Никиту Кънчев като пита събеседника си: "със кой си тука?", а той [Никиту] отдавна не е тийнейджър.

който го може - да го духа


Тема Re: Сериозен проблемнови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано02.04.07 01:18



Ха, ти да не би да търсиш грамотност у ЖУРНАЛИСТ?!?!? Още малко, и у ПОЛИТИК честност ще поискаш...



Аз затова не го гледам => нямам подобни проблеми...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Сериозен проблемнови [re: Изyмeн]  
АвторBoлkoдaв (Нерегистриран)
Публикувано02.04.07 07:48



Е това, че ти си прописал на кирилица едва ли може да е емблематично, колкото до това, че ако някой не иска да се образова, нищо не можело да се направи - нали точно в това е проблема - че повечето не искат да се образоват. Я виж Франки - нима можеш да го образоваш? Та той се мисли за самия връх на знанието, а пише по-зле и от тинейджър.



Тема Re: Даы Колега - съгласен ...нови [re: walkman™]  
АвторMisterGD (Нерегистриран)
Публикувано02.04.07 09:25



Съгласен! Съгласен!
Един от сегментити, който развивам е Геймърси и Интернет Клубове.
На какво съм се нагледал и наслушал там - просто нЕма да повЕрвате!
И то не само по темата - за правописа - въобще за Знанието и Образованието.
Дори съм забелязал, че и тези, които имат Знание - не го превръщат в познание - пример - за тях е "Copy" и последващо "Paste" - Знание.
Но какво прави "Copy" с обекта, къде отива обекта, какво можеш да го правиш обекта, от какво си зависим ... /същото и за "Paste"/ - няма го това Познание. Като папагал!
Някога, на 17 аз на гаджето подарявах цветя /колко ли ще се смеят някои като четат - но пък съм облагодетелстван - много не могат да четат на кирилица/ - сега гледам завчера следното:
Тинейджър на 16 год. /имам му данните в Програмата/ разделили се с гаджето. Тя тръгнала с друг - на 19 год. /и на него му имам данните в Програмата/. Идват в Клуба значи двамата "конкуренти" и "зарязания" вкарва новия "избранник" на момичето в пощата да и видят кореспонденцията.
Ще ме прощавате за израза, но: "Ебати и МЪЖЕТЕ!"
Ооох, Българийо ... "За тебе те умряха ..." но ако погледнат от гроба какво става в Теб /не визирам само младежта/ - ще се обърнат 3 пъти.
За учителките - и това е вярно! Не чак колкото си писал, но има и там доста "проблематични" - директно давмам линк


УСПЕХИ - на Вас, Колеги в Бизнеса, а на Вас Младежи - в Учението.
Засега държим рула, но утре Вие ще трябва да го поемете - така, че излязте Навън и ще видите, че Света не е само чат.



Тема Re: Сериозен проблемнови [re: Пpaвoпиc]  
Автор Mixy (@#$%^)
Публикувано02.04.07 15:13



И това какво общо има с клуб "Хардуер"?

Mixy



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.