Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 13.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема walkman™ vs. всичкинови [re: Щиpлиц]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано08.02.07 09:20



бреййй каква забавна караница, а пък аз нищо да не съм казал още :)

walkman е прав, че никой не е отменил СИ системата. това, че 1 байт е 8 бита (*) не е основание броя байтове да се закръгля на 1024. когато се говори за поток от байтове, а не битове, степента на двойката е въпрос на избор.

всички са прави, че доста години 1K беше равно на 1024, но пък масово продължава да се ползва точно тази сметка без новото означение Ki и затова на юзъра не е ясно от пръв поглед колко са всъщност байтовете.

остава да се разчопли въпроса: щяха ли фирмите в компютърната индустрия да преминат без бой на СИ системата ако някогашните умове са били приели кратна единица, която е по-малка от 1000?

----
* преди време в клуб "Софтуер" имаше спор колко бита е един байт.

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...


Тема прав си ама една подробност...нови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.02.07 10:55



Нека да помислим и над нещо друго - не отричам значението на кило, мега, гига и т.н. това са степени кратни на 10 (1024 не е кратно на 10 признавам) НО само погледнето кога е прието означението и кога системата SI да не се окаже че едното е 20 години след другото. И между другото хубаво си ги говорим тези работи ама я помислете тези мерни единици от кого и къде са въведени и там дали се ползва системата SI. Просто до едно време гигабайтите си бяха кратни на 1024 ама като се отвори вратичката да се продават малки дискове с големи лепенки и веднага някой го прие.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: прав си ама една подробност...нови [re: Диaн]  
Авторsonia711 (Нерегистриран)
Публикувано08.02.07 13:43



Всичко това си е точно така момчета обаче А:и аз не съм седнала вчера за първи път пред компютъра и правя разликата, Б:и да не го знаех пак бих си задала въпроса защо в Propertis на диска 52 427 898 880 bytes не са равни да кажеме на 52 GB, а от там е въпрос на малко ровене в нета и елементарна сметка, В:това не ми решава проблема.
Та ако някой може да се сети за друга причина ще съм благодарна...е, и сега съм благодарна на всички, които опитаха :).



Тема Re: прав си ама една подробност...нови [re: sonia711]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано08.02.07 13:52



не погледна ли

и ?

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...

Тема Re: walkman™ vs. всичкинови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано08.02.07 21:25



Караница ли? ;о)) Нееееееее.

Всъщност като се ровех едно време в нета по въпроса - видях и едно предложение "кило" да се означава с "k", а "киби" - с "K". И така, които стойности са кратни на 1000 - ще бъдат в kB, а които са кратни на 1024 - ще се означават с KB. ... Но за съжаление никой не е искал да го приеме.

Също така SI не знам точно кога приема "киби", "меби" и т.н. "би" префиксите за бинарните стойности, но определено с кратните на 1024 числа сме работили много преди това. Кое верно, кое не е... Хич и вече не искам да знам. Просто стана голяма гадост да разбереш кое в каква единица е.

Някой може ли да каже защо DVD-тата са в GB, а пък CD-тата в MiB ? Т.е. че един DVD-R диск с маркировка 4.7 GB всъщност събира 4.38 GiB, а пък един CD-R с маркировка 700 MB събира 700 MiB ??? ;о)))))

Щирлиц



Тема Re: walkman™ vs. всичкинови [re: Щиpлиц]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано08.02.07 21:33



П.П. ;о)) А на 1.44 MB дискета ако се събират точно 1 474 560 байта, то тогава по коя схема на смятане се получават??? ;о))))) Това всъщност е въпрос-уловка, но за да е по-интересно, недейте да ровите в енциклопедиите, хайде да опитаме да "хванем" логиката на тия, дето са направили това велико откритие... ;о)

Щирлиц



Тема Re: Прочети си буквара walkman™нови [re: Щиpлиц]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.02.07 23:22



Пак те насочвам към коментара на

за и . Просто на ”специалистите” им е прекалено еднопистово мисленето и специалните капаци им пречат да имат периферно зрение. Намислят ли си нещо, мислят си, че целия свят е длъжен да се върти около тях... Да, ама не, както казваше един образ от недалечната ни история. А малко меките такива л***а из****ат, че отдавна са престанали да бъдат критерий за правилно мислене не само за мен. Когато някой пита на газстанцията колко е цената на ”гаста”, това не показва, че е променен българския език, само показва нивото му на образУвание. Та - кило- е била, е и мисля, че ще си остане представка за х1000. А ти следващия път, като искаш КИЛОграм сирене, направи скандал, че не са ти отмерили 1024 грама. Ама искам да съм наблизо, да погледам... Пък после въпросното изделие може да се употреби за мезе....

btw и аз ползвам КИЛОБАЙТ за означение на 1024 байта, но се старая да го избягвам; опитвам се да го ползвам само в разговори с хора, които не могат да възприемат реално света... както и не казвам ”гаста”... ДОРИ и пред такива хора вече.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: walkman™ vs. всичкинови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.02.07 23:24



* преди време в клуб "Софтуер" имаше спор колко бита е един байт.


Зависи - ако има контрол по четност, е 9 бита; ако няма - 8.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Прочети си буквара walkman™нови [re: Щиpлиц]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.02.07 23:27



Това го кажи на някои от най-силните хора на планетата - Майкрософт

От кога СИЛНИ означава УМНИ?

Те са като нашенските мутри....

Погледни кой е на първо място...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Редактирано от walkman™ на 08.02.07 23:32.



Тема Re: walkman™ vs. всичкинови [re: walkman™]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано08.02.07 23:39



Къ'ф контрол по четност, какФи пет лева, какФа милиция!?!??!?!?!



Сега пък микромеките били глупави. Ок, съгласявам се веднага, и те призовавам да покажеш Windows-а, който си написал сам.

Ок, и за сиренето няма да споря с теб. Хората наоколо може да не забележат разликата.

Потърси линкове за стандартите през годините, питай Wikipedia, обърни внимание на табличките за сравнение на Base 16 и Base 10, по-надолу обърни внимание на колонката "Alternate Use", и не на последно място - опитай да отговориш на предишните ми два постинга.

Лека вечер.

Щирлиц


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.