Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:17 28.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ядове с IDE контролеринови  
Автор Chernobyl® (бръмбар)
Публикувано29.01.07 18:45



Здравейте,

Накратко: дъното ми е старичко, с контролер HPT366, който поддържа само ATA-33 режим и няма 48-bit LBA. Това обаче го разбрах едва когато закачих нов 250-гигабайтов диск към него. Като резултат, Windows "вижда" само 128 GB.

Засега това ме устройва, но някой ден може да ми се прище да ползвам пълния капацитет, за който съм си платил



Та въпросът ми е следният: доколкото знам, мога да си сложа PCI карта с по-нов контролер на нея. Когато го направя, ще мога ли направо да създам нов дял върху останалата част от диска, без да губя този, който сега съм направил?

Редактирано от Chernobyl® на 29.01.07 23:01.



Тема Re: Ядове с IDE контролеринови [re: Chernobyl®]  
Автор Adrian_Eftimie (pi4)
Публикувано31.01.07 13:03



Само ще се набуташ с този контролер. Нямаш си на идея колко ядове ще имаш докато го подкараш

I use my 666th sence and I will hunt you down.


Тема Re: Ядове с IDE контролери [re: Chernobyl®]  
АвторPepe (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 15:21



Контролерът едва ли ти е толкова стар. Повечето са на 33MHz, като тази честота няма отношение към 48-битовото LBA. Ако Уиндоуса ти е 2000 professional може да не му е сетната поддръжката за 48-битовото LBA от реджистрито. Това става оттук:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters]
"EnableBigLba"=dword:00000001

После рестартирай.



Тема Re: Ядове с IDE контролеринови [re: Pepe]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано01.02.07 17:31



точно така. мисля че имаше отношение и SP2 (за Windows XP)

за всеки случай може да се провери колко големи дискове поддържа дъното, евентуално да му се ъпдейтне биоса. да се провери дъното като колко голям го вижда диска най-напред.

Редактирано от Boлkoдaв на 01.02.07 17:33.



Тема Re: Ядове с IDE контролеринови [re: Boлkoдaв]  
Автор Chernobyl® (бръмбар)
Публикувано02.02.07 13:22



Имам XP SP2, така че със софтуера няма проблеми. Вероятно проблемът е в BIOS-а на дъното (което е Abit Be6-II), но ъпдейт не е излизал от 2001 насам... съмнявам се, че може да се накара да види всичките 250 GB без допълнителен хардуер.

---
Life is too short so love the one you got
Cause you might get run over or you might get shot


Тема Re: Ядове с IDE контролеринови [re: Chernobyl®]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано02.02.07 15:00



sp 2 да, но прочете ли какво ти написа човека за 48 битовите клъстери?
можеш да си сигурен че проблема е хардуерен само ако в документацията пише че не поддържа дискове по-големи от еди колко си и в биоса това не е фикснато.
впрочем аз имам такова дъно и имам спомен че му слагах 250 ГБ но разпозна ли ги не помня. а дъното вече не се ползва и не мога да проверя.



Тема Re: Ядове с IDE контролеринови [re: Chernobyl®]  
АвторPepe (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 17:35



Оказа се, че HPT366 поддържа АТА-5. Така че няма да стане, защото 48-битовото LBA е въведено в ATA-6.

"...ще мога ли направо да създам нов дял върху останалата част от диска, без да губя този, който сега съм направил?"

Да, ще можеш. Купувай контролера и си свали от сайта на производителя последния драйвер за него.



Тема Re: Ядове с IDE контролеринови [re: Chernobyl®]  
Авторnikolaj8O (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 02:35



някъде четах някои производители давали софт за големи хардове на стари дъна, инсталира се нещо като боотлоадер, който се зарежда в началото и през него се чете харда, но харда става с някъв измислен дял и после нищо друго не може да го чете и май не било много надеждно




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.