Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:41 24.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Дайте съвет за стар лаптоп?!нови  
Автор kalchev (добряк)
Публикувано11.08.06 01:19



Малко е сложно, ще опитам да обясня за какво става дума...
Значи наш роднина е инвалид, полупарализиран и с напълно увреден говор. За да общува с близките си, са му пригодили картонче с букви, по които, посочвайки с молив с по-здравата си ръка, изразява думите които иска да каже.
Наскоро братовчедка му видяла някакви играчки, подобни на компютър с клавиатурка, като се натискат буквите се изобразяват на някакво примитивно екранче. Не са скъпи, 30тина лева, но са само на ЛАТИНИЦА
Та мен ме натовариха да разуча, дали няма някакъв супер примитивен лаптоп(нотбук), който може да върши подобна работа, но на КИРИЛИЦА,а аз реших да се допитам до вас, експертите в нета.
Значи, конкретно: опитвам да намеря подобна стара и слаба машинка, която единствено да може да изписва кирилски букви на екрана. До към 80-100 лв. Предполагам, че не е лесно да се намери, ще се радвам ако ме насочите. Минах през няколко местни РС фирми, но не можаха да помогнат, не че не са им предлагали, но те така и не са се навили да изкупят нещо толкова старо. Проблема е, че и не съм сигурен какви трябва да са минималните параметри, в смисъл, предполагам че DOS ще върви на всичко, знам че може да се кирилизира, но човека е над 45 годишен, отдавна скъсал с техниката и е с една слабо подвижна ръка - не знам дали би се оправил с конзола, извикване на edit или каквато е там среда за писане и т.н. Целта е след включването на лаптопчето,всичко да си зареди, просто да може да се пише на кирилица, после да си загаси и толкова. Има ли някаква ОС, която би облекчила нещата, някакво елементарно линуксче например - така че текстовия редактор да е на десктопа на иконка, чукваш и пишеш. Ако има ОС, предполагам (връх на сладоледа!!), че може да се сложи и някоя игра, тетрис, змията, пинпонг и т.н. Ама тогава какви биха били минималните изисквания? Щото ми предлагат за 30 лв. една антика от 89та(!!!), 20 МВ диск, 8/10 МHZ, с неизвестно колко памет, ама на това освен ДОС друго едва ли ще тръгне, а и дали ще се кирилизира?
Та така - ще се радвам ако някой от вас ми даде някаква насока по тия въпроси... Всяка помощ и съвет са добре дошли.
Благодаря предварително!
____________
Извинявам се, пуснал съм темата и по други форуми, но наистина ми е важно.



Тема Re: Дайте съвет за стар лаптоп?!нови [re: kalchev]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано11.08.06 07:34



А замислял ли си се за синтезатор на човешка реч? Тоест да направите компютърчето "говорещо"...? Хвърли едно око тук:

Ако имаш въпроси, можеш да ги зададеш на Виктор - той е дал координатите си. Много точен и отзивчив човек, ще ти помогне, с каквото може.



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Дайте съвет за стар лаптоп?!нови [re: kalchev]  
Автор 5OOsel (W126)
Публикувано11.08.06 16:04



Сащо трябва да помислиш че на такъв лаптоп батерията едва ли ще е читава - тоест на човека предполагам няма да му е удобно да стои някъде около контакт постоянно. Потърси някой стар PDA с кирилица. Аз преди години имах един Handspring Visor (май така беше модела) и имаше кирилица и помня че имаше и тъчскрийн и предимството му е че е лек, че не трябва да чакаш да зарежда (тоест може да се ползва веднага и посре да се спре), батерията държи много и дори моя имаше вграден софтуер да си пишеш по него с писалката ръкописно и буквите да излизат печатно - ставаше по бързо и удобно от клавиатура.

Абе със две думи нещо такова ще ти е най полезно:

Редактирано от 5OOsel на 11.08.06 16:08.



Тема Re: Дайте съвет за стар лаптоп?! [re: 5OOsel]  
Автор kalchev (добряк)
Публикувано11.08.06 17:57



Не се и надявам батерията на подобна машинка да работи, а и не е нужно - както казах човека е полупарализирам, може само да го разхождат с количка, така че и без това си е прикован на едно място


Това PDA наистина не е лоша идея, но проблема е че както останалите роднини, така и ние, дето сме решили да направим този подарък, сме доста ограничени от към средства - можем да отделим максимум 80-100 лв. Максимум!
Вчера ми пратиха линк, към някакви Компак Армада, които били около тази сума, на около 133 MHz, но дори и по-малко да са (70 - 80 MHz) бак би било чудесно, стига да може да се инсталира Уиндоус 3.11, с кирилизация, Нотпад и 2-3 прастари игрички. Без мрежа, мрежови и комуникационни протоколи, интернет, обработка на документи, принтер, антивирус...т.е. - без нищо което товари. Но все пак това на 8/12 MHz, което единствено ми предложиха до сега ми се вижда слабичко, а и предполагам че паметта му е около 1 МВ ...



Тема Re: Дайте съвет за стар лаптоп?!нови [re: kalchev]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано11.08.06 18:18



аз ще ти подаря едно . само изпращането ще ми платиш - 20-30 лева най-много
как е със зрението, голям ли трябва да е екрана, или може и мъничко ? буквите нормални ли да са, или трябва да се увеличат ?
Имам предвид точно една армада 133, или едно Делл-че на подобна честота,

клавиатурата нормална може ли да ползва, или по добре виртуална на екрана ? ако е виртуална , какво може да ползва по лесно - тъч пад, тъч стик ( пънчето на ИБМ) или трак бол ( Делла го ползва, като обърната наопаки мишка с топче )



Тема Re: Дайте съвет за стар лаптоп?!нови [re: Milenn]  
Автор kalchev (добряк)
Публикувано11.08.06 19:07



Сърдечно благодаря за отзивчивостта! Ще се възползвам, разбира се.
Аз ползвам БДЖ безплатно, така че ако живееш някъде, до където ходи влак, мога да дойда да го взема. Тъкмо ще обясниш какви са особеностите при ползване, а и ще имам възможност да почерпя.
Няма да остана длъжен - ако си към фирма, както предполагам, за 1 година бутон към сайта ви ще е в "партньори" на GORNA.INFO.

Редактирано от kalchev на 11.08.06 19:12.



Тема Re: Дайте съвет за стар лаптоп?!нови [re: Milenn]  
Автор kalchev (добряк)
Публикувано11.08.06 19:11



Да допълня - човека няма проблем със зрението, а и предполагам че щрифтовете на екрана могат да се настройват ( ако е с 3.11).
Колкото до писането, ще ползва реалната клавиатура, ако има текстов редактор и евентуално 2-3 досовски игри, придвижването между иконките на десктопа може да го прави и с клавиатурата, нали? За функциите на "мишката", мисля че би се справил както с пънче, така с останалите възможности.
Мерси отново!



Тема Re: Дайте съвет за стар лаптоп?!нови [re: kalchev]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано11.08.06 20:03



> [url]"Аз ползвам БДЖ безплатно, така че ако живееш някъде, до където ходи влак, мога да дойда да го взема."[/url]
имам чувството, че не би могло да се стигне с влак от Горна Оряховица до Milenn. 20-30 лева за доставка не е случайно споменато.

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...


Тема :) хехех вернонови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано11.08.06 20:29



въпреки , че тука е пълно с реклами из метрото - с влак до Айфеловата кула , :) щото направиха метрото да стига до летището



Тема ок, ще видя през уикенданови [re: kalchev]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано11.08.06 20:32



кой ще пасне по добре, Вин98 ще си върви добре и на 2-та

пиши адреса на бележка




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.