Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:17 25.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Какво му е на компютъра ми ?  
Автор 5OOsel (W126)
Публикувано29.06.06 10:48



Става въпрос за компютър Fujitsu-Siemens Scaleo T с процесор Пентиум 4 на 3.2MHz и дъно което е на Fujitsu-Siemens. Вчера реших да си почистя компютъра от прах и май само го повредих. Преди да го пипам си работеше много добре, беше тих и всичко беше ок. Първо го изключих от тока после отворих кутията слд това извадих видео картата, почистих я от прах с една мека четка и я сложих обратно. После махнах вентилатора на процесора, той е един голям и се държи с 4 болта към дънната платка и ги развих тези болтове и махнах радиатора и вентилатора - почистих ги и после по обратния ред ги монтирах обратно и ефекта беше че като пуснах компютъра той стана много шумен и по точно почна вентилатора на процесора да се върти много бързо (преди това винаги се е въртял много бавно и тихо) и нищо не направих оставих го така да си работи цял ден и нямаше проблем освен шума. Проблема стана вечерта, както си работеше компютъра и се изключи изведнъж сам после при опит да го пусна отнове се включваше, но стигаше само до там да изпише началния си екран "Fujitsu Siemens" и точно преди да почне да зарежда (или малко след това) се изключва сам и колкото пъти го пробвам само до там стига. Реших че нещо захранването е изгоряло и пробвах с друго (почти ново и читаво), но и с него така прави (изключва се сам). Въпроса ми е къде може да е станал проблем и ако е по дънната платка дали може да се оправи ? Къде мога да го занеса адекватно да го прегледат ? Компютъра вече не е в гаранция.

Редактирано от 5OOsel на 29.06.06 10:48.



Тема Re: Какво му е на компютъра ми ?нови [re: 5OOsel]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано29.06.06 11:39



От какъв зор си го ръчкал, при положение че си е работел нормално?! При това хубава маркова машина.

Може би е нещо с термалната защита на процесора. Постави ли правилно вента, като махна радиатора сложи ли паста след това, свърза ли всичко правилно накрая?

Ако захранването беше изгоряло, нямаше въобще да пали. Ако не се оправиш сам, носи го в сервиза на FSC.

Mixy


Тема Re: Какво му е на компютъра ми ?нови [re: 5OOsel]  
Автор Yanko (рекламен агент)
Публикувано29.06.06 11:42



А като монтираше радиатора към процесора там имаше ли термопаста? Много вероятно е радиатора да не контактува нормално към процесора, не може да отвежда топлината, процесора прегрява, включва се защита и т.н.

ползвайте GOOGLE, братя, там е истината...


Тема Re: Какво му е на компютъра ми ?нови [re: Mixy]  
Автор Yanko (рекламен агент)
Публикувано29.06.06 11:44



Пишеш по бързо...

ползвайте GOOGLE, братя, там е истината...

Тема Re: Какво му е на компютъра ми ?нови [re: 5OOsel]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано29.06.06 12:59



Провери дали не си монтирал перката обърната, така че да не духа в правилната посока. И както каза миксерът - носи го в сервиза, каквото и да е, нека погледне опитен човек.

За скоростта на въртене на перката трябва да погледнеш дали има някакви настройки в BIOS, а също така и дали си мушнал захранващия куплунг така, както трябва... макар и вероятността за грешка там да е минимална.



Има начин отново да бъдем добри.

Редактирано от Haчko на 29.06.06 13:02.



Тема Re: Какво му е на компютъра ми ?нови [re: Haчko]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано29.06.06 14:04



бе най-вероятно не е мацнал паста и сега процесора грее и вентилатора върти на мах 90% вероятност


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Какво му е на компютъра ми ?нови [re: ethernall]  
Авторwww.virtualservice.bol.bg (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 16:16



мисля, че проблема е ясен: Няма добър термичен контакт м/у процесора и вентилатора и след прегряване - изключва термичната защита. Според мен това се дължи на калпавите пластмасоми приспособления за закрепване на сокет 478.
Трябва да се сложи паста и след като веднъж се монтира вентилатора, трябва да се размонтира и провери - дали пастата се е пренесла /вследствие на добър контакт/ на радиатора. Ако не - трябва да се пилят пластмасите и доизкосурява системата на закрепване на радиатора.





Тема Re: Какво му е на компютъра ми ? [re: 5OOsel]  
Автор 5OOsel (W126)
Публикувано29.06.06 16:54



Вече наистина съжалявам че го отварях да го почиствам. Пастата която е между процесора и вентилатора беше се втвърдила и ако я бях оставил нямаше да прави добър контакт и затова я почистих и направо сложих върху процесора без паста охладителя. Сега ще потърся такава паста да сложа на процесора, но не ми се вярва така изведнъж да се оправи. В биоса има само една настроика за перката и тя е дали винаги да върти на високи обороти или да се контролира автоматично, но там настройката е ок. Проблема явно е станал от това че не съм сложил паста. Иначе процесора си е закрепен много добре към дъното (не знаех че тия процесори нямат собствени крака а самото дъно има и процесора се натиска с една метална пластина към дъното). Термалната защита ако се е задействала как се изключва ? сама или нещо се прави ? Също ще видя в книжките кординатите на сервиза на Fujitsu-Siemens и ако нищо не оправя ще го нося там. Мерси на всички за помощта и насоките които ми дадохте за проблема.

Редактирано от 5OOsel на 29.06.06 16:55.



Тема Re: Какво му е на компютъра ми ? [re: 5OOsel]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано29.06.06 17:08



е начи 100% е от пастата



значи без паста повърността на професора и радиатора не допират добе - остава въздух - а въздуха какво? слабо провежда топлинаааа и за туй ко стааа - процесора не отдава добре топлина на радиатора и се загрява повече, регулатора на оборотите отчита това загряване и дига оборотите на вента, за съжаление това не помага особено в тази ситуация... намери си хубава паста сложи в тънък равномерен слой върху процесора, постави внимателно радиатора от горе и тва е...

при включване на термо защитата в най-общия случай виждаш "забиване"


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Какво му е на компютъра ми ? [re: 5OOsel]  
Автор V.Grig (антиМОНАРХИСТ)
Публикувано29.06.06 17:14



Стана ми интересно - че какъв е тоз осакатен процесор без крачета бре :)

Горкото добиче - ем си му разкарал бутчетата ем си го изпекъл






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.