Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:02 24.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Разлика между dedicated и shared памети видео?  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано30.10.05 00:51



Какво е различното? Тука при мене се пораждат некви спорове, въпреки, че аз за себе си знам отговора

Пролетарии всех стран соединяйтесь!


Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: METHOD]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано30.10.05 15:34



ми разликата най-общо е следната - дедкейтед паметите са памети на самата видео карта и се изполват само от видео процесора за съхранение на текстури (най-често) вързани са с ГПУ-то със специална шина и скоростта на трансфер на данни между тях е много висока. Шеърд памет е такава която е просто част от системната памет заделена за употреба на ГПУ-то (такава използват всички интел вградени в чипсета ГПУ-та и някои чипсети на АТИ и НВидиа. Проблемът при тях е че колкото повече видео памет заделяш - толкова по-малко системна ти остава и че като част от системната памет връзката с ГПУ-то се извършва през АГП/ ПЦИ-Е шината чиято скорост е значително по-бавна (особено при АГП стабдарта) от тая при дедикайтед паметите. Така и пърформънса пада занчително - което не е от такова значение щото ГПУ-тата които ползват шеърд памет и без тва са ужасно куци (особено тия на интел). Та тва е разликата. Напоследък има видеокарти на НВидиа (Турбо Кеш) и АТИ (не се сещам как се казваше при тях) при които за да се пестят кинти на кртата се слагат 16 или 32 МБ бърза дедикейтид памет (кеш) а за основна памет се ползва част от системната - както можеш да се досетиш работят по слабо, но пък са по-евтини. Та тва е - хвана ме в "разговорливо" настроение - друг пиът почети малко преди да питаш в нета ги има описни подробно тия неща.


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: ethernall]  
Автор Kpъr (непознат )
Публикувано30.10.05 19:50



мисля че си изчерпал въпроса , много добро описание,

ще добавя само малко текст относно един особен случай -
за вече остарелите intel 810/815 - при тях се share-(ва) 1mb (може и 8 в някои модели), но драйверите са такива че успяват да залъжат почти всяка игра че системата има видеокарта с 16 или 32мб, които заемат в процеса на работа ако има случайно още свободна от системната памет (поради начина на работа на windows - почти винаги има в системи над 128мб, windows си заделя по малко памет за критични процеси дори когато в системата няма много рам...)



Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: ethernall]  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано30.10.05 20:55



Мерси за изчерпателния отговор.
Питането ми е свързано с видеокартата на лаптопа Radeon Xpress 200M, имам чувството, че тя е някакъв хибрид между двата вида карти...
Простете невежеството ми, но мн ми се иска този въпрос да ми се изясни с Ваша помощ

Пролетарии всех стран соединяйтесь!

Редактирано от METHOD на 30.10.05 20:58.



Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: METHOD]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано31.10.05 12:10



мдаааа случая ти май е точно такъв:



съжалявам

пишат че е базиран на Х300 което все пак е нещо


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: Kpъr]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано31.10.05 12:18



мдааа туй не го знаех, ма не ми е попадало таквози дъно - и слава богу, аз съм от тия дето още седят на ВХ440 - щотот нали знаеш - като го клокнеш на 133 дава по-добър пърформънс от 815 на 133:)


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: ethernall]  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано31.10.05 23:18



Какъв точно е случая и за какво съжаляваш?

Пролетарии всех стран соединяйтесь!


Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: METHOD]  
Авторstas (Нерегистриран)
Публикувано01.11.05 10:09



Здравейте,
изчетох бележките по темата, но пак не мога напълно да разбера до колко, а и с какво точно е по-добра ATI Radeon Xpress 200 от например Intel Graphic Media Accelerator 900 integrated in Intel 915 GM chipset. До колкото разбрах първоначално запитването бе поставено заради Laptop, така че ми е интересно за колко по-голяма производителност може да се говори в случая с ATI Radeon Xpress 200, отколкото с Intel 915 GM chipset, като и двете са up to 128 MB Shared, или просто всичко е поредния рекламен трик? Благодаря предварително



Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: stas]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано01.11.05 10:20



ми чисто и просто ядрото на атито все пак е правено за дискретна карта и като функции и производителност със сигурност е по-добро от интел (некакси АТИ са специялизиран производител на видео карти) - може би единствените по-дървени видеа от интел са тия на СиС...

иначе за пърформънса - потърси некъде в нета сигурно има някъде бенчмаркове


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Разлика между dedicated и shared памети видео?нови [re: METHOD]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано01.11.05 10:35



ми тва реално е чипсет с интегрирана графика със шерната памет като графичното ядро е базирано на Х300 ядрото за дискретни карти

съжалявам че си с шерната памет и слабичко видео:(

надявам се сега да е ясно


Колкото повече - толкова повече!


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.