Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:04 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Външна USB кутия за 3.5" HDDнови  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано24.06.05 12:45



Хайде сега да погоним малко духове. ;о)

Notebook Compaq EVO N1020V
Pentium 4 / 2.4GHz / 512MB RAM / 40GB HDD...
Windows XP pro SP2 (genuine)

Потрябва ми, и си купих 250GB хард-диск. Оказа се, че старата ми USB кутия не го разпознава правилно, и дава информация за диска, че е 137GB. Проблема се състоеше в липсата на 48-битова поддръжка. Ок, връщам се в магазина, и купувам ето

външна USB кутия за хард-диск. Слагам харда, разпознава се нормално на 250GB, но после следва интересната част. Тръгва, но на скорост USB1.1. При включване на устройството, Windows показва жълт балон до трея гласящ: "This USB device can perform faster if you connect it to a Hi-Speed USB 2.0 port.". Проверката в Device Manager показва, че устройството се е наредило в обикновения "Host Controller" вместо към "Enhanced Host Controller". Всички опити с ъпдейтване и драйвъри - завършиха без успех. На лаптопа са само два USB порта, и на тях и досега съвсем нормално си работят досегашните ми USB2.0 устройства. Старата ми кутия (тази дето разпознава диска като 137ГБ), USB2.0 хъб, TV тунер (който пък въобще не тръгва на USB1.1), флаш-памет... Всички те си работят нормално. Но с тази кутия - не ще. 180МБ файл го точи за над 4 минути.

Търсих и в чичо Гугъл. Подобен проблем се описва в няколко форума, но май още няма решение. Някой сеща ли се каква несъвместимост може да има?


Щирлиц

Тема Пфу, да не му се случва на човек [re: Щиpлиц]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано24.06.05 15:58



Аз имам GigaPod CF100-NEB и съм го пробвал с от 10 до 80ГБ дискове (рекламата е за до 300ГБ).
До сега не съм успял да го подкарам нормално на Win9x.
Под XP няма проблеми.



Тема Re: Пфу, да не му се случва на човекнови [re: NikB]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано24.06.05 17:00



Точно. Сега като погледнах и кутията (картонената опаковка) - видях, че пише точно "GigaPod CF100-NEB". ... Само че нямам Windows 98, а за дискове - съм го пробвал с 20GB и с 250GB. Ефекта - е същия.

Ти на настолна машина ли си го ползвал? И каква според теб е вероятността да няма съвместимост с чипа на лаптопа ми...

П.П. За под ХР правил ли си нещо допълнително с драйвъри или подмяна на файлове?


Щирлиц

Редактирано от Щиpлиц на 24.06.05 17:02.



Тема На около 10 десктоп и 4-5 лаптопанови [re: Щиpлиц]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано24.06.05 17:23



На около 10 десктоп и 4-5 лаптопа
По принцип съм доволен (понякога го държа отворен, за да не загрява много), но се е случвало по няколко филма да гледам със затворен - не се загрява много (май зависи от диска:)
Внимавай с пластмасата на основата (когато е отворен) - моя не беше добре залепен (не по цялата ширина) и прозрачното се разлепи от сивото (сложих му малки видички е вече е ОК)
И съм подпрял заключалката му с една гумичка (за триене), защото пружиниращия ефект иначе е доста слаб.
Но аз съм си доста не мърлив, носил съм го на много места (а и децата) и щом още работи, значи е здраво.

И още - кабелът от към захранването взе да се закъсва. Ако намериш резервен кабел (дори и със захранване) - свиркай по нета :)
И искам да си купя съединител за захранването, за да си го закача на захранването на моя компютър (да си направя вътрешен кабел), да не ми се увеличават кабелите по масата.



Тема Re: Външна USB кутия за 3.5" HDDнови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolay8O (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 17:44



тази несъвместимост само на този лаптоп ли е? защото съм имал няколко такива случаи на несъвместимост на хардуер, последното беше някаква видео карта, на друг компютър работи или на същия компютър всички други видео карти... някой ми каза че това се оправяло с ъпдеит на биосите и на двете устройства... но не съм го пробвал



Тема Re: Външна USB кутия за 3.5" HDDнови [re: nikolay8O]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано24.06.05 18:02



Не само на този. Пробвал съм го на още един лаптоп Toshiba Tecra A2 (Centrino 1.6 / 512MB / 80GB), на два настолни компютъра с Windows 2000. Ефект - нулев. От сервиза на фирмата доставчик казват, че са го пускали на настолна машина - съвсем новичък модел дъно, и работи. Не съм бил там, но определено им имам доверие щом те го казват. Пък и е странно, ако се говори за дефектиране - как ще работи, ама не съвсем, разбираш ли. ;о) ... Търся някакво обяснение защо порта на лаптопа ми се превключва в режим 1.1 щом види тази кутия. Възможно е решението да е софтуерно. Търся начин да пробвам с Линукс, но в тази ОС все още съм много "бос", и чакам подкрепата на колега.

И още нещо. Старата ми кутия също е със собствено захранване, и USB порта като статус не отчита консумация. А с тази кутия - отчита 100mA. Също не мога да разбера защо. ... Също така въпросната кутия не тръгва през USB хъб. Това пък вече е възможно точно заради тази консумация. По същия начин не тръгва и скенера ми през този хъб (захранва се от порта).


Щирлиц

Тема Re: На около 10 десктоп и 4-5 лаптопанови [re: NikB]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано24.06.05 18:55



И също така занимава ли ти се да погледнеш дали е същото съдържанието на кутията? Ето една

на платката, и една малко изотзад. На самата платка сякаш в краищата е трябвало да има елементи. Според обозначенията - са диоди, но кой знае защо ги няма, пък и мястото на спойките леко прилича като да е пипано там с поялник. При теб същата платка ли е?


Щирлиц

Тема Като си подробен, да ти пиша :)нови [re: Щиpлиц]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано24.06.05 19:18



Единият лаптоп (първи, щото е мой) е куча марка sis чипсет, селерон на 1000 с ХР
Два НР (5100 и 9100 - 9100 не съм сигурен за номера)
Два IBM по-стар и по-нов (по новия познаваше отпечатъка на палеца, май центрино на около 1.4)

Настолните - предимно АМД от 650 до 2800+, май само един ИБМ 2.4, ама всичко си работеше по него (имаше даже и кепчър за 16 камери)

Дъната на повечето са гигабайт, най-новото: VT600-1394.



Тема Re: Външна USB кутия за 3.5" HDDнови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolay8O (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 19:23



това за захранването ми е познато вече... имам един скенер който като цяло се захранва от адаптор, а самия процесор от USB-то... странна работа ама веднъж да вземе да пробие SMD кондензатор на захранването на процесора... та тогава се запознах с този проблем... така че нищо чудно и при теб да консумира и от двете места
проблема обаче с ниската скорост... най-вероятно ще се окаже софтуерен... ама не знам каде може да е проблема
ако все още не си виж тук:



също и това на FAQ:

Question: Are all of operating systems required to install driver for external drive enclosure?
Answer: No. Only Windows 98 is required to install the driver. Other version operating systems don't be necessary.

Question: Is USB2.0 supported to Windows 98?
Answer: Windows 98 doesn't support USB 2.0. Only Windows 2000 & XP does. So when you are using a USB 2.0 device, it will downgrade to USB1.0/1.1. As a result the transfer rate will lower when compared to USB 2.0.

пълна мъгла...



Тема Re: Външна USB кутия за 3.5" HDDнови [re: Щиpлиц]  
Авторnikolay8O (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 20:16



я виж микрософт какво пишат






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.