Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:28 18.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Какво е по-вредно за HDD?  
АвторlD (Нерегистриран)
Публикувано13.01.05 03:06



Как е по-добре: HDD да се изключва след кратък период (10-15 мин) като е idle или този период да е по-дълъг (1 час)? Кое би навредило повече-да работи напразно или по-чести starts/stops?



Тема Re: Какво е по-вредно за HDD?нови [re: lD]  
Авторtristan (Нерегистриран)
Публикувано13.01.05 07:15



Зависи колко често го събуждаш. Ако не го ползваш често 10 минути е ОК. АКо от време на време се ровиш в компютъра- сложи го на час. В най-общия смисъл - не е толкова от значение.

Оценката на живота на харда се мери и в двете- часа работа или брой на спирания тръгвания. Числата са такива, че ако хардът не умре преждевременно поради някаква си причина ще се износи след примерно 50000 тръгвания или 400 000 часа. Сам преценяваш, че каквото и да правиш няма да се износи естествено за следващите няколко години.




Тема Re: Какво е по-вредно за HDD?нови [re: lD]  
Автор kитaeцa (с дръпнати очи)
Публикувано13.01.05 12:27



При всички положения, режимът "старт-стоп" е повече оправдан за пестене на енергия. Самото развъртане на харда носи повече износване, отколкото ако работи непрекъснато. За десктоп машина най-добре е да го оставиш "always on".

Ако си пробвал всичко възможно и пак не става - RTFM!


Тема Re: Какво е по-вредно за HDD?нови [re: tristan]  
АвторДeдo Бope (Нерегистриран)
Публикувано13.01.05 13:40



това 50К развъртания е при 40 градуса (каквото и да значи това). при други условия е 10К. ако приемем тази цифра за основа, и развърташ диска по 12 пъти на ден, този ресурс ще се изчерпи след 3.7 години (в работни дни) или след 2.3 години (в каледарни дни). ако го сложиш на 10мин, работиш по 12 часа на ден и диска успее да направи всеки път спиране, ще се изхаби за 138часа

колко са реалистични тези числа, може да се прецени по другото: 400К часа са около 45години непрекъсната работа аз не знам преди 45 години да са правили хард-дискове (това е преди 1960г!), та някой да може да се изцепи, че техния диск ще работи толкова време. дрън-дрън...

в днешно време е много рядко да видиш все още работещ диск на 4.5г. та ако намалим и другото число 10 пъти, трябва внимателно да подхождаш към спиранията и пусканията на диска, независимо по каква причина



Тема Re: Какво е по-вредно за HDD?нови [re: Дeдo Бope]  
Автор Kpъr ()
Публикувано13.01.05 16:43



MTBF си е чиста статистика и не се основава на изследване... точна е като в един такъв измислен пример - ако 2 диска от 500 спрат на 2рия ден, значи статистически един диск се поврежда на 50год... Което никак не грее двамата на които им спре диска.



Тема Дедо Бореееее,...нови [re: Дeдo Бope]  
АвторS (Нерегистриран)
Публикувано13.01.05 17:49



.... относно мнението ти, цитирам: .... "аз не знам преди 45 години да са правили хард-дискове (това е преди 1960г!), та някой да може да се изцепи, че техния диск ще работи толкова време. дрън-дрън"... ти мислиш ли, че преди 1000 години са произвеждали ПЛАСТМАСОВИ бутилки, че да могат де установят, че това е необходимия период за разпадането им в природата?? А да не мислиш, че на някой са му платили да седи по цял ден и да "цъка" бутона на мишката 800 000 пъти за да види дали щe издържи?? Подобни твърдения се уповават на експрименти, симулации и изчисления.



Тема Re: Какво е по-вредно за HDD?нови [re: kитaeцa]  
Авторweasel (Нерегистриран)
Публикувано13.01.05 19:27



китаеца е прав
но има и един друг момент: и хоарата ползващи харда се изхабвавят и може да си отидат преди харда, кво да се прави-черен хумор , но реален



Тема Re: Какво е по-вредно за HDD?нови [re: weasel]  
Автор Haчko (Mr. sir)
Публикувано13.01.05 20:34



При хората дали има значение броят на преходите "sleep/wake"?

И китаецът е прав (макар да пише седнал), и Дедо Боре Аз също избягвам да товаря диска си с пиковите напрежения и тоци на развъртането





Тема Re: Какво е по-вредно за HDD?нови [re: Дeдo Бope]  
Автор Ulysses (Eyewalker)
Публикувано13.01.05 23:13



мхммм, не знам как да ти го кажа, но аз имам два такива, Единият просто никога не е бил ваден от РС - Куантум 4,3ГБ, все съм го мъчил горкия, откакто си го имам, а го имам от 97-98 година ... сметни ти че мен ме няма много по сметките, интересното е че последната година съм му пуснал една ОС на него инсталирана, дето иска 2.5 ГБ дисково пространство и на останалата част се тресе здрав суап ... не знам поради дали 'щото нонстоп работи ли щото тока гасне като да е свещ в хималайски хребет, ама ... работи като трактор ЮМЗ , вечено дращи и трака ... шантава работа

иначе май е по-добре да не спират да се връткат, щото най опасно е ако задере главата/главите докато се прибират, а именно тогава са най-податливи на такива стресови ситуации дисковете

Винаги има изход ...



Тема Re: Дедо Бореееее,...нови [re: S]  
АвторДeдo Бope (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 15:41



хех!

аз само твърдях, че няма начин някакъв диск да работи 45 години. дори да седи в чекмедже и да не е включван никога. просто това си е лъжа. това, което написах е, че към числата, изтъквани от търговците, трябва да се подхожда скептично.

поглеждали ли си поне някоя методика за изчисление на MTBF? аз за първи път видях една такава тухла през 1988 и тогава много и се чудех, "кви са тиа глупусти?". аз тогава и на БДС/ГОСТ много му се чудих, даже ме дразнеше откровено. сега му викаме ISO и май (пак) ще ни задължат всички да работи по него. само дето някой хора ще направят планини от пари за нещо толкова старо, ама тва си е много друга тема.

800К кликания наистина се правят (числото е произволно, цитирам те), но много рядко от човек. има си роботи за тази работа. има и механични роботи-манекени, които по цял ден търкат един панталон, за да се види колко е издържлив. част от ергономичните изпитания включват (например) изискване една ютия да падне 10 пъти от дъската за гладене и да продължи да работи. и наистина има лаборант, който слага ютията на масата и я дърпа 10 пъти за кабела, да падне на пода. и това не се прави само с една ютия .

такива изпитания не се правят за китайските стоки (ако изобщо се правят някакви). затова са с пъти по-евтини. не ми казвай, че не си попадал на еднократен китайски бързовар, няма никой да ти повярва.

и, накрая, 1000 години не са ли много за пластмаса?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.