Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:04 24.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За нормалната температура на харддиска  
Автор ®™™® (2stroke power)
Публикувано04.11.04 02:39



Каква е тя?Става въпрос за Maxtor SATA 80GB.С 3 различни програмки установих,че температурата му е около 50-55 градуса,а като го пипна ми гори ръката направо...Тва например показва евереста:
Maxtor 6Y080M0 51 °C (124 °F)
Може ли да му стане нещо при тази температура?И с какъв точно вентилатор може да се охлажда?Мерси предварително за отговорите



Тема Re: За нормалната температура на харддисканови [re: ®™™®]  
Автор Haчko (горскипехотинец)
Публикувано04.11.04 08:54



50-55 е малко висока температура за твърд диск, каквото и да ти говорят. Да не говорим, че показанията на програмите за "измерване" никак, ама никак не са сигурни според мен. Питаш дали може да му стане нещо на устройството... може. Високата температура скъсява живота на диска, а ако е и в комбинация с по-високо напрежение...
Аз от магазина на "Кунторов" на "Раковска" си купих охлаждане за твърд диск - една пластина с малко крива форма, на която са монтирани две малки перки. Абе, в който и магазин за чаркове да питаш, ще ти покажат...





Тема Re: За нормалната температура на харддисканови [re: ®™™®]  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано04.11.04 13:13



Производителите дават 60 градуса като горна граница за температура на диска. По принцип това е горнат граница за всички полупроводникови елеметни, чипове и т.н., те издържат до толкова. По принцип всяка температура под 60 градуса е нормална за работата на диска. Желателно е обаче температурата да е в порядъка 20-40 градуса.

По разни форуми съм чел, че хора са държали дискове на 63 градуса без проблеми. Един ден обаче диска издал някакъв странен звук и спрял. След рестартиране не можел дори да се развърти. Когато диска се охладил до стайна температура, проработил отново и нямало никакви поражения по него.

Така че, гледай да не минава 40 градуса.
Тия вентилатори за дикове не мисля, че ти трябват. Първо, че са прекалено скъпи и второ, че същия ефект можеш да го постигнеш, ако си сложиш някъде в предната част на кутията един вентилатор, като тия за захранванията, който да вкарва въздух вътре в кутията. Така се създава голямо течение в цялата кутия и с един удар - 3 заека. Дисковете се охлаждат много по-добре, защото са отпред и въздуха минава първо през тях, температурата на чипсета се снижава значително и всичкия тоя горещ въздух който цикли вътре в кутията се избутва навъкна.

Има и още нещо. Един винтелатор колкото е по-малък, толкова по-бързо се върти за да премине повече въздух през него, а от това се повишата и силата на шума който прави. Ако искаш тишина и спокойствие, слагай големи вентилатори който се въртят бавно и духат много. Колкото по-голям, толкова по тих!

"В името на всички черни дупки на космоса!"



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.