Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:27 01.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема лаптоп батериянови  
Авторпeтъp (Нерегистриран)
Публикувано06.09.04 21:20



Здравейте. Имам от година и малко лаптоп Compaq Evo N1050v. Още от самото начало повече от 2 часа каквото и да правя не мога да изкарам само на батерия. Чета някакви уникални постижения от 3,5 - 4 часа, че и повече. Тези дни направих и нова калибровка на батерията и като резултат сега кара и по - малко от 1 час. Някой може ли да ми каже това нормално ли е, или просто такъв компютър ми се е паднал?



Тема Re: лаптоп батериянови [re: пeтъp]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано06.09.04 21:41



Не мисля, че е нормално. Ако машината все още е в гаранция, се обърни към хората от техническата поддръжка. Ако гаранцията е изтекла - пак. Но сигурно ще ти искат $$.





Тема Re: лаптоп батериянови [re: Haчko]  
Авторпeтъp (Нерегистриран)
Публикувано06.09.04 22:03



това добре. а имаш ли някакви наблюдения колко горе - долу е нормално времето на работа с батерия. търсил съм по всичките докумети и инструкции, които идват с комп. и никъде не съм открил някакво фиксирано време, т.е. пише само че ако се пускат тежки приложения, времето ще е по - малко отколкото ако само се сърфира.



Тема Re: лаптоп батериянови [re: пeтъp]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано06.09.04 22:16



Лични впечатления нямам, но се огледай за тестове на компютри като твоя. Със сигурност из мрежата има.
Още нещо - какъв тип е твоята батерия? Li-ion, Ni-Mh...? И какви приложения пускаш на компютъра обичайно?





Тема Re: лаптоп батериянови [re: пeтъp]  
Автор ClD (акъл wanted)
Публикувано06.09.04 22:18



Нищо не казваш за това какъв ти е процесорът, колко рам имаш (повече рам, по-малко виртуална памет -> по-малко употреба на твърдия диск -> по-малко консумация).
Батерията има обикновено капацитет 300-500 цикъла, след това започва да пада времето, което ти издържа. Ако за една година си го зареждал почти всеки ден - ето ти 300 цикъла поне. Това зависи за какво, как и къде ползваш машината.
4-5 часа се получават, когато ползваш нова машина Centrino, без Wi-Fi да е включено, и със затъмнен екран (екранът може да ти изяде до 30% от капацитета). Wi-fi е друг голям консуматор, ако не го ползваш - изключи го (може и направо от BIOS). Ако машината ти е с настолен или дори мобилен P4, не очаквай такива времена. Ако машината е с 15" или по-голям екран, времето отново се намалява - големите екрани консумират повече енергия.
За калибрацията не мога да говоря много, защото имам само един пример, от който съдя - като се калибрира батерията на една сравнително стара машина, и тя тотално се скапа.
Относно намаляването на честота, което става автоматично - ако ползваш тежки приложения, които натоварват процесора, времето ще падне.
Ако гледаш DVD, отново ще е същият ефектът, защото DVD устройството върти и ползва енергия.

Та това са накратко някои мисли по отношение на капацитета на батериите и издръжливостта им.



Тема Re: лаптоп батериянови [re: ClD]  
Авторпeтъp (Нерегистриран)
Публикувано06.09.04 22:26



Абе общо взето стигам до извода, че това с батериите си е чист рекламен трик. 4 часа просто не са за вярване. Иначе ето малко данни - Pentium 4M, 256 ram, 40 gb диск, 15 инча дисплей (можеби яркостта е около 50% през повечето време) и други дето не са кой знае колко важни. Да имам безжична мрежова карта, ама това време дето го пиша е без да е включена. Консуматора, който не мога да изключа е инфрачервения порт, той си сканира за устройства периодично - 1 -2 мин. ама това е както казах - не може да се изключи. А това за калибрирането си е доста вярно - най - добре да не се прави изобщо. На сайта на Compaq има доста хора, които се оплакват от тотално скапване на батерията след калибриране.



Тема Re: лаптоп батериянови [re: пeтъp]  
Автор ClD (акъл wanted)
Публикувано06.09.04 22:30



P4M яде батерията, това си е факт.
256 Мб - вероятно ползва и виртуална памет доста, значи стърже дискът - отново консуматор.
IR може (вероятно) да се изключи от BIOS, или от Device Manager.
А 4 часа не са рекламен трик, но в определени условия.
Аз лично изключвам и мрежовата карта или модема, в случаите, когато не ги ползвам.



Тема Re: лаптоп батериянови [re: ClD]  
Авторпeтъp (Нерегистриран)
Публикувано06.09.04 22:38



абе какво да ти кажа, единствените ми съмнения с в паметта. малко е малко наистина, макар че гледам че диска не работи през цялото време. а при какви условия може да се постигнат 4 часа, си е пълна мъгла за мен. сега съм на батерия и тя тотално се скапва, по - малко от 1 час, а само чета форуми в Интернет.
ама това, което поне разбрах е че не може да искаш всичко. та с две думи че ме дразни тази батерия, дразни ме, ама какво мога да направя?



Тема Лек размисъл и от мен :)нови [re: ClD]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано06.09.04 22:56



Тая работа с консумацията на ток от страна на RAM и HDD е малко мътна според мен. Защото ако си с повече памет, дискът наистина ще върти по-рядко, но пък RAM ще гълта повече. Тук не може да не си зададем въпроса: "А как влияят на потреблението обемът на паметта и броят на модулите?" Например: 1х512 и 2х256 равностойни ли са като енергопотребление?
Всички тия въпроси вероятно имат отговори, но на на мен те не са ми известни Обаче съм виждал на много места в мрежата как т.нар."wattage calculators" автоматично добавят по 10 W (например) за всеки модул памет, без да се интересуват от обема му. Оттам - и горните питанки





Тема Re: лаптоп батериянови [re: пeтъp]  
Автор ClD (акъл wanted)
Публикувано07.09.04 00:35



Можеш да вземеш нова батерия - около 100$ грубо.
Можеш да рециклираш батерията евентуално - не знам колко струва и какво качество ще получиш.
Един примерен сайт е

Не съм сигурен в адреса, в момента не виждам hit.bg и не мога да го проверя.
И ще имаш живот като на нова батерия - колкото е било в началото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.