Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 01.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема хардуерна повреда със злонамерена атака?  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано02.06.04 23:09



възможно ли е да се повреди диск, ланкарта, процесор или нещо подобно със злонамерена атака - вирус, троянец или нещо квото и да е?

питам, защото на един приятел му се повреди компа и той смята, че е един, който в нета му каза ден преди това, че ще му го скапе.

не че вярвам особено на това, ама не съм специалист, та може и да бъркам.

IMAGINE...


Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака?нови [re: Джeйн]  
Автор Haчko (главобол - бол)
Публикувано03.06.04 00:19



Възможно е. Дъно и твърд диск, доколкото съм чувал.





Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака?нови [re: Джeйн]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано03.06.04 00:31



Дъно, и диск, и Ethernet адаптер. ДА. теоретично е възможно. практически не ми се вярва, а и твоят приятел трябва много да е помогнал за да стане.
Във всички случаи скапването ще е тотално - т.е. няма да може лесно да се ползват компонентите - записани глупости в Flash-а на BIOS-а, заключен диск с парола, която само той знае, променени регистри на LAN-а.
Може да стане, ама не ми се вярва.
По-добре твоят приятел да каже какви са му симптомите и да си зачисти много добре щайгата и нет връзката - с MrProper става идеално.

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака?нови [re: Kиpил Дъpeв]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано03.06.04 00:36



Или Гръмотевичка? Джас! Зевс :)

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака?нови [re: Kиpил Дъpeв]  
Автор niksus (зарибен фен)
Публикувано03.06.04 00:41



а ся флашването с кофти БИОС хардуерна повреда ли е или софтуерна
щото заключването на диска определено не е хардуерен проблем ..... както и ЛАН промените



Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака?нови [re: niksus]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано03.06.04 00:47



Де да знам . Въпрос на дефиниция .

Ако чипът на BIOS-а е запоен си е май хардуерна.
А заключването на IDE HDD с вградените в ATAPI протокола средства е толкова добре направено, че просто губиш диска. Докато не въведеш правилната парола отказва всякакви други команди.
Следва въпрос - загубването на гаранционната карта на някакво устройство какъв проблем е?

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака?нови [re: Kиpил Дъpeв]  
Автор niksus (зарибен фен)
Публикувано03.06.04 01:02



при БИОС-а ти убягва тънкия момент
с софтуер си качваш БИН-чето, което също е софтуер ....
ако вследствие заради лош БИОС се повреди нещо от дъното, тогава може да стане хардуерен проблема, но самото флашване си е в софтуерния сегмент - не ти гори чипа от това, че си го флашнал лошо

за АТАПИ заключването бих прочел нещо, щото ми се струва, че съм малко бос там
ако имаш нещо впредвид, което да споделиш, ще ти бъда много благодарен

а губенето на гаранцията си е чисто хардуерен проблем - и то хард ... изотзад



Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака?нови [re: niksus]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано03.06.04 01:24



Не ми убягва. Ако чипът е запоен, в повечето случаи ремонтът е по-скъп от ново дъно. Ако качиш такова BIN-че (произволен текстови файл от компютъра записан толкова пъти, колкото се събира във флаша), ще стане приятно при следващото рестартиране.

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака? [re: niksus]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано03.06.04 01:49



Забравих за ATAPI заключването. Използват се стандартни команди, реализирани на ниво интерфейс. Мисля от ATAPI-2 насам. Използва се в цялата серия ThinkPad на IBM, както и в преносимите машини на FSC. За другаде не знам. Можеш да си го реализираш на всеки интерфейс - дори на настолната машина. Идеята е, че устройството не отговаря на никаква друга команда, докато не подадеш команда за отключване с правилната парола в нея. Ако заключването е направено освен с потребителска и с администраторска парола, при забравяне на потребителската, с администраторската можеш да отключиш диска, като единствената възприемана след това отключване команда е за ZeroFill . Ако и администраторската е забравена - забрави и за диска. Затова заключени ThinkPad-и се продават почти без пари по търговете.

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: хардуерна повреда със злонамерена атака? [re: Kиpил Дъpeв]  
Автор bbwolf (blah blah)
Публикувано03.06.04 18:46



вероятно паролата е ограничена до 8 символа, от аскии таблицата, т.е. един елементарен брут форс трябва да може да го направи или не?

Who controls the past now controls the future,who controls the present now controls the past.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.