Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:42 03.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема 16>24нови  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано28.12.03 18:18



Днес записвах едни дискове и се случи така че на 16 скорост ми записа по-бързо от на 24. Това да не би да е защото връзката с харда е на 2МБ а на записване е 2400 при 16 и вече не помня колко при 24 и заради това на 24 да се налага да чака повече докато има достатъчно инфо ?



Тема Re: 16>24нови [re: [Matrix]Ghost]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано29.12.03 00:11



Не е това причината.
Записвачката намалява скоростта по време на записа, ако установи че диска не е достатъчно качествен за избраната скорост. Може в началото да е тръгнала на 24х, след това е направила пауза и е продължила на 16х, а може и на по ниска скорост. затова е станало по-бавно, нищо че ти казва че на 24х е станал записа.
Това може да се получи и при замърсена оптика, не само от некачествени дискове.

Може причината да е в хард-диска, само ако си под Win98 и не е активиран DMA режима. Тогава хард-диска е бавен и се задейства buffer underrun protection на записвачката, затова се получават големи паузи по време на записа на 24х, докато чака да се напълни буфера.

Редактирано от D.H.V. на 29.12.03 00:25.



Тема Re: 16>24нови [re: D.H.V.]  
Автор mitku (The Great)
Публикувано29.12.03 10:21



Съвсем "нормално" е да се получава туй (както го е обяснил вече D.H.V.). Аз например на едно DVD си записвам пак тъй - понеже медиите са малко смотани и когат се опита запис на 4х го праи за около час (явно си сваля вътрешно на 1х, щот запис на 1х се праи пак за толкоз време), до кат на 2х си става за 30-40 мин., колкото си е нормално за 2х... и аз тъй си записвам - на 2х... С други думи - просто си записвай на 16х, щом си установил опитно, че тъй е най-добре.



Тема Re: 16>24нови [re: [Matrix]Ghost]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано29.12.03 13:09



Колегите правилно са обяснили.

По време на записа на 24х самата програма с която пишеш трябва да има индикация за буфера на писачката. Обикновено, ако всичко е наред - той стои на 98-99 %, а ако харда изнемогва, бавно спада до 0, и след това рязко се качва нагоре.

"Технологията" Buffer Underrun е полезна. Предполагам, че може да се изключва, но лично не съм търсил такива опции... Тя предотвратява аварийното спиране на записа, както се случваше с по-стари модели писала, ако харда не смогне да подаде достатъчно количество информация. С тази технология записвачката спира на пауза, и чака да се напълни буфера. След това минава задължително на Reset, преди да продължи записа. А това изисква време. Физически записа си е на 24х, но на парчета, и при всяко подновяване на записа се губи време. Това създава проблем при някои стари сиди-роми, но не е болка за умиране.

Сега по техническата част. Отвори компа, и провери как и къде са свързани хард-диска и записвачката. Ако са на един кабел - какъв е кабела, т.е. 40 или 80 жилен е той. Ако е 80-жилен, най-вероятно хард-диска ти поддържа АТА66 или 100, но ако към него е свързано и писалото - всички усилия отиват по ангелите. Най-правилно е двете устройства да са на отделни кабели (т.е. свързани към двата IDE канала), за да може по единия канал само да чете, а другия само да записва. А ако натовариш само единия в двете посоки - ще се справя трудно.

Абе, пиши тука да видим какво е натворил асемблатора на машината ти, пък ще измислим нещо. 24х не е толкова висока скорост, че да не може да се пише.

----------------------------------
помислих, хареса ми, помислих пак...


Тема Re: 16>24нови [re: Щиpлиц]  
АвторDlG (Нерегистриран)
Публикувано29.12.03 16:34



Mоже ли да ми кажете какъв е този режим на диска DMA и от каде се проверява че днес си купих писачка Sony и сам със Лин98се иначе харда ми е нов.



Тема Re: 16>24нови [re: DlG]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано29.12.03 20:11



Хм, индивидуално. Обикновено го пише още в спецификацията, и се гледа преди да бъде закупен диска.

А "Лин98се" какво е?

Ако става въпрос за Windows 98se, то можеш да опиташ да "включиш" UltraDMA поддръжката от - My Computer - десен бутон - Properties - IDE devices - на харда даваш Properties - Там вдясно има отметка "DMA", включваш я, и ще иска рестарт след ОК. Рестартираш, и ако харда го поддържа - всичко ще е наред, и отметката ще си остане, а ако не - то Windows автоматично ще я махне.

----------------------------------
помислих, хареса ми, помислих пак...


Тема Re: 16>24нови [re: Щиpлиц]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано29.12.03 20:36



Не мога да го отворя-ще ми иде гаранцията. иначе харда ми е на АТА133



Тема Re: 16>24нови [re: mitku]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано29.12.03 20:40



Еми май най-добре да карам на 12, иначе диска беше от най-лошите



Тема Re: 16>24нови [re: [Matrix]Ghost]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано29.12.03 21:16



Ясно. Щом имаш и лепенка...

Можеш да отидеш във фирмата, дето си купил компа, и да поискаш да ти разделят харда от писачката, като си доплатиш 2-3 лева за втори кабел.

Само че недей да им говориш много неща, тъй като по фирмите не обичат да им четат морал. Просто можеш да поискаш информация дали всяко устройсто си е на отделен кабел, или са с един. Ако са с един, тогава искаш да си купиш втори кабел, и готово. Като причина можеш да кажеш само че харда се товари като записваш на висока скорост, и буфера пада. Не им говори други неща, понеже все ще се намери някой да те затапи с тъпи въпроси, с които да не можеш да се справиш. Препоръчал съм ти да са с отделни кабели, и понеже машината е в гаранция - затова си отишъл лично и им я носиш, за да си сложат пак лепенка както трябва, и толкоз. ;о)

В началото, като включваш компютъра, можеш с клавиша "Del" от клавиатурата да "влезеш" в биоса. Там на "Standart settings" трябва да можеш да видиш какъв е харда, и на кой канал е включен. Предимно се вижда и CD-ROM къде е, но ако там не го пише - трябва да следиш хардуерните тестове в начално включване на машината. Обикновено си пише.

IDE каналите са два, като всеки поддържа по две устройста.

Primary master
Primari slave

Secondary master
Secondary slave


С червено е първия IDE, а със синьо - втория. Щом харда ти е АТА133, значи той трябва да е на Primary master. Проблема е, че ако бъде включено на същия канал друго устройство, което е по-бавно - тогава и двете работят на неговата скорост. Но асемблаторите не им се харчи втори кабел (че е много скъп деба) и ги слагат като че те няма да работят на тази машина (което си е вярно). Предимно дъната са с ATA 133 само на първия IDE канал. CD-ROMа ако се появява на Primary slave - значи са на един кабел. Може да бъде преместен без пренастройки, само с добавяне на кабел, и ще отиде на Secondary slave. Но така всичко си работи.

Хайде, и успех.

----------------------------------
помислих, хареса ми, помислих пак...


Тема Re: 16>24нови [re: [Matrix]Ghost]  
Автор Yanko (новак)
Публикувано30.12.03 00:40



можеш да го провериш и без да отваряш кутията и без да влизаш в биоса от:
control panel/system/device manager/ view/devices by connection и разлистваш...
(Това е за ХР, за 98 е нещо подобно...)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.