Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:11 15.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Студени и тихи дисковенови  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано22.08.03 11:04



Какви са вашите наблюдения относно твърдите дискове - кои марки и модели са най-безшумни и греят най-малко?



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: M]  
Автор fellix (легионер)
Публикувано22.08.03 12:06



За сега SeaGate водят по тeзи показателi, макар че относно шума повечето марки дискове почти са се изравнили.



Тема Re: Студени и тихи дискове [re: M]  
Автор lvaylo (Maniac)
Публикувано22.08.03 19:00



Най студените и и тихи дикове са повредените дискове



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: lvaylo]  
Автор tnt ()
Публикувано23.08.03 09:34



това е лични мое мнение, но съм съм сложил WD200BB на 4 офисни компютъра без допълнителни вентилатори е с температура 42гр.С (мерена с допълнителен термометър по корпуса на диска) не мога да кажа че не се чува но не е шумен
може да не те устройва като размер



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: M]  
АвторBanshee (Нерегистриран)
Публикувано23.08.03 15:36



Az sym s 80GB Maxtor, imam edno averche s 80GB Seagate. Beshe doshyl wkashti da si kopna nekoi neshta, naprawihme kym 30GB transfer, i kogato se opitah da go swalia ot kompa zamalko ne mi swali kojata ot racete da mu e** ******.
Izwoda ot towa e che dori Seagate da sa po-nadejdni i tihi, wse pak sa po-bawni i po-goreshti ot Maxtor



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: lvaylo]  
АвторG (Нерегистриран)
Публикувано23.08.03 19:57



Ти ме закова, брато!!!



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: M]  
АвторДeдo Бope (Нерегистриран)
Публикувано23.08.03 22:02



Най-тихите и студени РАБОТЕЩИ (твърди) дискове са флешовете,можеш дори и да си ги тръскаш докато не изпаднат от куплунга, но знам че няма да ти хареса отговора.

От дисковете с въртящи се чаркове - всички са горещи и шумни. Всички (или почти всички) марки имат сервизни програми, с които можеш да сетнеш съотношението шум/скорост, т.е. шумни и бързи или тихи но бавни. Това намалява шума при разхождане на главите, в някои модели може почти да не се чува.

С шума от въртенето е по-сложно. Като правило по-високооборотните дискове шумят повече, за съжаление и греят повече. Някои от тях (ИБМ/Макстор) могат да минават в 'заспал' режим и да намалят оборотите си наполовина, когато не ги ползваш дълго. Освен това си свалят и консумациата до 2-3вата, което си е направо нищо.

ОБАЧЕ като се развъртят няма спасение. Имай предвид, че температурата е в права зависимост от натоварването. Ако диска се товари много и лампата му не примигва, а си е осветително тяло, трябва да вземеш сериозни мерки да се охладиш. Почти всички модели (без куантум) си мерят сами вътрешната температура, а ИБМ дори имат три температури - работна на механиката, работна на електрониката и максималко достигана от произвеждането на диска.

Като дядо ти препоръчвам да се стремиш диска да не надминава 55 градуса на корпуса, каквото и да пише в спецификацията му. Също така е много важно да няма големи температурни скокове - температурния профил трябва да е 'гладък'. Иначе може и да не избуташ до гаранционния период.

Ако мислиш, че можеш да го направиш, тури си едно радиаторче на чипа, който върти шпиндела и/или клати главите. В 98% от случаите този чип е в основата на бедите. Духането директно с вентилатор по принцип помага, но вкарва много прах, което си е много лошо. Може да се прави, но по-деликатно и по-отдалече.

Все пак не мога да ти отговоря положително кой диск и модел е най-добър. Всички си имат трески, без изключение, някои са си направо чворове. Всеки производител, дори всеки модел, имат различни слаби места и ако си осигуриш твоето конкретно слабо място, ще имаш дълголетен диск. Освент това, имай предвид, че в БГ идва "каймака на изметта". Знаеш ги търговците... Аз имам 8 Куантума, които работят от 1998г без прекъсване при това в една кутия, ама си ги купих направо от щатите.



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: Дeдo Бope]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 17:07



10x за изчерпателния отговор!

За съжаление, в България наистина попадат доста от некачествените партиди дискове. Доколкото знам, част от тях дефектират още при транспорта - през колко ли складове и товаро-разтоварни операции преминават от завода производител до местната компютърна фирма!

Постинга ти породи у мен още няколко въпроса, дано не отегча теб и останалите колеги от форума:

1. Високата температура се отразява по-негативно на електрониката или на магнитните повърхности и главите?

2. Опасни ли са вибрациите от мощни тонколони в помещението и в близост до самото PC (100W суббас)?

3. В кои дискове се използват флуидни лагери и доколко това подобрява характеристиките по отношение на шума?

4. Има ли характерни особености, които трябва да се избягват (напр. слуха, че дисковете с капацитет >80GB са по-ненадеждни)?

Май съм много любопитен, ма к'во да ме правиш - дисковете са ми тъмна Индия :)



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: M]  
АвторPolymorph (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 18:01



флуиди имат Seagate и доколкото си спомням Fujitsu. аз съм със seagate, имам няколко масива със такива, не са тихи, те са безшумни, греят относително средно, не са студени но не са и като IBM - фурни. имах един масив в офиса и едно лято, миналото, го бях затворил в шкафа, пуснат, дошли по някое време техници и спрели климатика да го оправят. като се върнах единия IBM беше сдал багажа. съвпадение или фурна?



Тема Re: Студени и тихи дисковенови [re: M]  
Автор Bongo ()
Публикувано26.08.03 16:00



1. На този въпрос може да отговори само висококвалифициран специалист, занимаващ се с изследване на топлинните процеси в съвременните дискове . Тук не мисля, че има такъв.
2. Не особено.
3. Seagate масово ползва флуидни лагери. Доста по-тихи са. Аз вече не бих си помислил да взема диск без флуидни лагери, след като се опарих с една тесла Макстор - истински флекс. Сега съм с Barracuda ATA 4 и така се живее .
4. Няма такова нещо. Всичко зависи от конкретния модел.

Редактирано от Bongo на 26.08.03 16:01.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.