Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:59 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Хайде да си говорим за CPU :-)нови  
Автор }l{opo (Homo Oficinalis)
Публикувано26.04.03 00:41



Предварително се извинявам, ако има вече подобна тема. Поне на първа страница липсваше такава. И да е имало - изгубила е популярност, много ми е мъчно за нея

Та... Хайде да си говорим за процесори :-)

Да хвалим... Да плюем... Да спорим... Да питаме... Да си отговаряме

Да не се обиждаме! Да не говорим простотии! Да не твърдим нещо без да се обосноваваме!

Ще открия темата с предишния и сегашния ми процесор. И от двата съм много доволен И двата НЕ СА хит на пазара. Да не говорим че първия го взех на старо :-)

Но с нов и бърз хард Celeron 300A@375/83FSB/128K/0,25micron под Win 2000 Pro ЛЕТЕШЕ. Филми, музика, дискове записвах без проблем.

Новия - Celeron 1000A@1333/133FSB/256K/0,13micron (Tualatin), същата ОС, същия хард, рядко вдига повече от 40° - кажете ми, за какво ми е тая ПЕЩ Pentium 4??? AMD-тата малко ги недолюбвам, ще ме прощавате :-)

Твърдя, че Pentium III ядрата са за предпочитане пред Pentium 4, не искам да намесвам AMD, но и те пекат ужасно

Обявявам темата за открита

Мисля, че ви бъзикнах достатъчно


P.S. За да не става много дълъг постинга, ще се ОБОСНОВА в следващия :-)


Без Нет няма живот!!!


Тема Re: Хайде да си говорим за CPU :-)нови [re: }l{opo]  
Автор Kyle Katarn (запознат)
Публикувано26.04.03 02:13



Хм, аз дотук винаги съм бил на АМД и не мога да кажа че е било безпроблемно. Но цената им е много добра така че....
Това което очаквам с голямо любопитство е премиерата на "Чука" за десктоп компютри в края на годината (или поне така обещават)
Изглежда архитектурата му трябва да е доста авангардна, попаднаха ми доста бенчове и там се вижда учудваща картинка - 2*1.8 Гхц чук бие 2*3.06 Ксеон (или итаниум беше не си спомням). Доста стряскащо.
Всъщност въпроса за 64 битовите процесори ми е интересен отдавна и все си мислех че Интел първи ще ни го поднесат, но явно не могат да му направят цената достъпна (поне засега).
И друго ми е странно - Гейтс прави 64 битов Уиндоус и на сайта твърдят че ще е специално оптимизиран за Итаниум(добре де но знае ли се дали Итаниума ще слезне до масовия пазар?), в същото време в интервю една от големите клечки в Майкрософт се изказва ентусиазирано за АМД-то и вещае светло бъдеще?!?
Не мога да им разбера игрите и това си е.
Вие какво мислите по тоя въпрос?



Тема Основни тенденции при PCнови [re: }l{opo]  
Автор }l{opo (Homo Oficinalis)
Публикувано26.04.03 02:18



От края на миналия век, когато компютрите станаха достояние на все по-обикновените хора, те следват няколко неизменни тенденции. Е... с някои лирични отклонения, но...

Тенденция 1
Миниатюризация. Днес ми докараха за преглед един архаичен ИЗОТ, 16-битов. Грешка. Донесохме. На ръка. На мен се падна кутията, момчето носеше монитора. Трябва да ви кажа, че РОДНАТА ТЕХНИКА ТЕЖИ НА МЯСТОТО СИ. И не само там, навсякъде и изобщо ТЕЖИ
Аз лично вярвам, че след 10-на години няма да купуваме десктопи, освен за работни станции и с TFT дисплеи. Компютрите, даже без вградена батерия и енергоспестяващи функции, ще са с много прилично тегло (по желание - и размери).

Тенденция 2
Постоянно усъвършенстваните технологии намаляват размерите и броя на чиповете при повишена функционалност и производителност.

Тенденция 3
Горните 2 благинки при ВСЕ ПО-МАЛКО ЕНЕРГОПОТРЕБЛЕНИЕ (тук акцентирам).

Гореспоменатия ИЗОТ има захранване 4-5 пъти по-голямо от тези на сегашните десктопи, два мощни вентилатора от които можеш да настинеш. Никакъв охладител на процесора и другите чипове, естествено. Мощност - 500 W.

Имаше време, когато кутиите бяха предимно 200-250-ватови.

Но процесорните гиганти Intel и AMD са се впуснали в дива надпревара, която въведе доста продължително отклонение от някои тенденции.

Един Celeron 1000А (Tualatin), изпържен на 33%, с 3 дискови устройства и видео да кажем GForce2 напълно се задоволява с 250-ватово захранване. Ядрото му работи на около 1,5 волта.

Какво да кажем за отрочетата на Intel и AMD от една-две години насам?
Thoroughbred 1700+ и нагоре искат нормално 350-ватово захранване. Разбирачи казват, че 300 са малко.
Pentium 4 иска специален куплунг за захранване на дъното близо до себе си, щото иначе никакви кондензатори не могат да го спасят
Сигур хаби към 80 вата ток

Е, аз съм категорично против тази тенденция. Високата тактова честота води до ЖЕГА, не толкова до производителност. По-добре да се разширява шината към паметта (AMD първи се усетиха, Intel чак при P4) и да се ускорява самата памет.

Но е важно колко инструкции ще се изпълняват на такт, а не колко бързо тиктака "метронома" Метронома може да трака много бързо, но ако пианистът свири само с 4 пръста, вместо с десет... оскъдна мелодия не мислите ли

Не искам пък! Не им ща новите процесори. Да не говорим, че първите P4 и Celeron-и със същото ядро се произвеждаха по 0,18-micron технология - моля-моля, вие барбекю ли ще печете, или яйца ще пържите на тоз котлон??? Ми сложете тогава казан за ракия вместо радиатор за охлаждане - поне ще има полза от горещенето и биенето по гърдите


Без Нет няма живот!!!


Тема 32-bit --> 64-bitнови [re: Kyle Katarn]  
Автор }l{opo (Homo Oficinalis)
Публикувано26.04.03 03:56



Готин, в твоя постинг виждам всъщност повече от 1 въпрос.

Единия касае паралелизма - растежа на ширина.

Другия аспект е маркетингов - пазарът диктува.

Третия - лавирането на Microsoft с цел монополизъм и максимална печалба.

Започвам подред. Макар че всичко е свързано и се диктува от пазара.

В даден етап технологията достига определен праг. Например - над 1000MHz 0,18-микронната технология на Pentium 3 става "прекалено едра" и пречи на увеличаването на тактовата честота. Растежът на мегахерците е пример за растеж "нагоре".
В такъв етап или трябва да се въведе технологичен преход, който струва (в пъти) по-скъпо, или да се смени архитектурата, което да позволи растежа "нагоре" при досегашната технология.

Или да се въведе по-висока степен на паралелизъм при едни и същи честоти (в последствие и при по-високите).

Примери: сега се въвежда (за пореден път) двуканален интерфейс на паметта. Преди време SDRAM-a получи тласък с технологията DDR - предаване на данни не само при положителния фронт на тактовия генератор, но и при отрицателния. Сега се удвоява ширината на информационната магистрала - 2 пъти по 64 бита.

Нещо такова е направено и при прехода Pentium 3 --> Pentium 4. При тактова честота на шината 100 MHz се предават данни на 64-битова шина, и то DDR - ефективна 400 MHz. Вътрешната архитектура обаче остава 32-битова. За сметка на това позволява с 0,13-micron технологията да се достигнат почти двойно по-високи тактови честоти (маркетингов трик за хвърляне прах в очите на масовия потребител) - понастоящем 3GHz. В даден етап, когато стигнаха границата, въведоха hyperthreading (многонишковост) и при Pentium 4. Увеличаваха честотата на шината, понастоящем до 200 MHz (800 ефективни). Е... като не може на височина, може на ширина :-))) но до един момент :-) 0,09-micron технологията чука на вратата. Преходът към 64-битова архитектура - също :-)

Е... AMD иска да надцака Intel като първа въведе 64-битовата архитектура (при запазване на 32-битова съвместимост) при настолните компютри и работните станции. Такова нещо имаше при 486-ците - прехода от 16-битови ядра към 32-битови. Windows 95 е първата 32-битова ОС на Microsoft предназначена за масовия потребител. За професионални приложения са разработили друга линия надеждни ОС - Windows NT.

Itanium по начало е бил ориентиран към средния и висок корпоративен сектор, това са процесори за многопроцесорни сървъри. Двуканалната памет (с доста екстри) беше въведена там доста преди това, изобщо това е друг пазарен сегмент, където не цената е решаващ фактор, а качеството, стабилността, надеждността, мащабируемостта.

По принцип печели най-голям оборот този производител, който ориентира продукцията си към ниския (и среден) пазарен сегмент. Ниски крайни цени на продукцията, гарантиращи почти винаги голям оборот.

Евреина казва: "Не ме интересува за колко ще го продам, а КОЛКО ще продам."
Дънните платки Elitegroup (EGC) не блестят с върховно качество или производителност, но поради насочването им към ниския пазарен сегмент са си осигурили първостепенно място по тираж на продадени дъна.

Колкото до Microsoft и 64-битовия Windows... Те винаги лавират с цел тяхната си полза и продължаване в духа на монополизма и погазване на конкуренцията. Когато шумно се дискутираше въпроса с плачевната сигурност на продуктите им, те изтъкнаха, че целта на Windows е не толкова сигурността, колкото това той да ВЪРВИ НА ПРАКТИЧЕСКИ ВСЯКАКЪВ ХАРДУЕР, и да поддържа приложения с всевъзможна насоченост - мултимедия, изчисления, графика, игри, моделиране.... Което означава, че трябва да върви и на "чукчетата" на AMD, и на Itanium 1/2. И на Pentium 4 задължително - продуктите на Intel за desktop пазара. "Ако можеш да сучеш от 2 майки, не се ограничавай само с две гърди"


P.S. Апропо, четеш ли в-к "Компютри"?


Без Нет няма живот!!!


Тема Лелеееееенови [re: }l{opo]  
Автор Kapъk (100%)
Публикувано26.04.03 06:13



Коментарът е излишен.
Но това е черешката на сладоледа

"Thoroughbred 1700+ и нагоре искат нормално 350-ватово захранване

Сигур хаби към 80 вата ток "


Който иска да е звезда го шибат върху елхата!


Тема Re: Хайде да си говорим за CPU :-)нови [re: }l{opo]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано26.04.03 10:37



Аз винаги съм бил с Intel.
Първият - Celeron 333MHz (@415/83MHz) - нямам никакви оплаквания. Компресирал съм филми, повечето се гледаха без проблем. Не забиваше никога. Имам инсталирани над 50 програми на компютъра, скенер, принтер, video capture, записвачка и DVD. Случвало се е компютъра да работи с дни без рестарт. С Win98SE. Дъното беше Acorp Intel 440. Това всъщност беше най-стабилната система на която съм работил. Но прекалено остаря и се наложи да го сменя.

2. На работа имаме същия Celeron, но 300MHz, и не е овърклокнат. Работеше денонощно за излъчване в ефир (сега е на по-лек режим), преди време случайно установихме че вентилаторът му не работи, и така си е действал с месеци. Без дори да прегрее, на пипане беше доста топъл, но не горещ. И никога не е забивал.

3. Новият ми процесор в къщи - Celeron 1.2GHz, 0.13 микрона. Сложил съм му вентилатор за Атлон, защото се опасявах от прегряване. Какво ти прегряване, оказа се че вдига с 2-3 градуса над температурата в стаята. Лятото работеше на 39-40 градуса, а зимата на 24-28. Понякога ми забива без причина, но дъното е калпаво, а паметта е стара SDRAM, три различни чипа, с различни тактови честоти, така че не обвинявам процесора. Отново съм с Win98 SE, заради video-capture, той не работи под 2000 и XP.

4. Също на работа - два броя Pentium III 550MHz, слот 1. Греят като реактори - нормално работят на 60 градуса. Понякога качват 66-68. Обаче не забиват, работят сравнително добре. Използват се за видео монтаж.

5. Мой приятел си купи Athlon 1300, оборудвал го е с мощно охлаждане, с допълнителни вентилатори на кутията. Той се притесняваше доста за прегряването, но се оказа че проблеми няма. Работи му на около 40-45 градуса, лятото вдига до 50-55. (все пак в сравнения с моя "хладилник" това си е много). Много е доволен от скоростта, при тестовете излиза доста по бърз от моя Celeron. Все пак той е с DDR. Работи стабилно.

6. Преди месец на работа купихме Pentium4 2.4GHz, 512DDR RAM, Asus дъна. (това са минималните системни изисквания на новите ни платки за видео монтаж). Не прегряват изобщо, около 40 градуса. В жегите не са изпробвани още. От скоростта им съм безкрайно доволен, но често се налага рестарт заради видео платките (това си е нормално за Matrox RT). С WinXP са.

Като заключение - от личната ми работа с Intel досега нямам почти никакви оплаквания. Старите слот 1 Celeron бяха железни машини. Нямам достатъчно впечатления от AMD, но от малкото ми контакти с тях, също нямам оплаквания. Вярно е че проблемите обикновено идват от дъната, паметта и други компоненти.

Редактирано от D.H.V. на 26.04.03 10:49.



Тема Re: Основни тенденции при PCнови [re: }l{opo]  
Автор Mr.Nqkoj (?!?)
Публикувано26.04.03 12:34



Дедо ти ИЗОТ имаше такова захранване не заради процесора ами заради няколкото килограма TTL-ки.
А в момента могат да се намерят едночипови контролери с 10 пъти по голяма производителност.
Представяш ли си дедо ти ИЗОТ събран в един чип .При това и с RISC архикектура.



Тема Re: Основни тенденции при PCнови [re: }l{opo]  
Автор mitku (The Great)
Публикувано26.04.03 13:49



Az puk nikoga ne kazvam "nikoga"... imam i AMD i Intel i sum ednakvo dovolen v obshti linii - vsushtnost AMD-to vse pak "pecheli" poradi po-niskata si cena pri supostavima proizvoditelnost. Vzimam tuj koeto me ustrojva v dadenija sluchaj, a ne da se vodja ot marka ili njakakvi predrezsuduci. Puk naprimer komputura, kojto e s AthlonXP e s 235W zahranvane, a e pulen s periferija "do kozirkata", ta ne e vazhno kolko pishe na zahranveneto, a kolko e kachestveno.




Тема Впечатленията ми от работата с Целеронинови [re: }l{opo]  
АвторKalojanSevastokrator (Нерегистриран)
Публикувано27.04.03 20:09



Много интересна тема и аз си задавам същите въпроси и поздравявам автора че я е пуснал
Вече са ми по-ясни нещата в тенденциите и развитието и за в бъдеще ще ми се изясняват още
От самото начало залагам на интел и впечатлението ми е само от тях. Не че имам против АМД но все пак не съм залагал до сега на тях отчасти заради приказките за охлаждането отчасти че ако го направя ще трябва да сменям процесор дъно и рам.
Първия ми целерон беше 366мхз а дъното 440ВХ сокет370 производител SuperGrace ако на някой му говори нещо То е подобно на Акорп 440ВХ и е със същите възможности Бях го овърклокнал на 83 шина тоест процесора ми беше на 458мхз Държеше се стабилно охлаждане от един малък немарков кулер Правих опит да го пусна на 100 шина и 550мхз ама нещо не стана не помня вече Общо взето вършех обичайните неща имам и тунер записвах си видео с поносимо качество някой друг дропнат кадър който не се отразяваше видимо на качеството и гледах всякакви филми без никакви проблеми за разминаване на видео и звук не ставашре и дума 128 рам памет имах ... всичко вървеше идеално и гладко !
После си купих целерон за FC-PGA на 766мхз защото бях чел в клуба тук че еднин човек го е направил и дъното ми може и да го поддържа въпреки че беше правено много преди да се появи купърмайн и в спецификацията на дъното пишеше процесори до 533мхз Оказа се че всичко си е ОК дъното си има автоматичен регулатор на волтажа целерона просто го пъхнах и тръгна
Беше малко по бързо всичко
Овърклокнах го на 955мхз ама се наложи да му купя охладител Titan DT3(не си спомням точно модела)
Със стандартното малко кулерче бачкаше добре на 862мхз а на 955 беше нестабилен.
То всъщност компютъра го държа в шкаф в бюрото затворен за да няма никакъв шум обичам да не се познава като е включен!!! Та заради това може да не се е охалждал.
Охалдителя го престъргах малко по крайщата на шмиргел щото опираше в кондензатори до сокета и не можеше да се постави
И кепчъра малко се подобри май но и тогава имаше по някой дропнат кадър сигурно защото дъното поддържаше UDMA33 и диска се задъхваше не знам
Купих му и 256рам
Никога никакъв проблем не ми е правел
Един мой приятел има Целерон на 466 и дъно Акорп ZX440 ама нещо ми се вижда че е по бавен и от предишния ми целерон на 366 въпрекуи че и неговия съм го овърклокнал Всичко ми е познато на дъното настроил съм го ама всичко е много по бавно сигурно щото диска му е на 5400rpm или пък паметта му е 128+64 някакви измислени модули.... И периодично има проблеми с гледане на филми в някой проблемен формат някои му насичат абе на границата е. А всичко съм му го правил както и на мен познавам дъното, биоса Win98SE какво и как се настройва ама толко може май...
Сега съм с дъно Asus TUSL2C i815EP B-step Celeron Tualatin 1100@1466mhz (133 шина на дъното и рам паметта)
паметта ми е 256мб един модул
Диска ми е сийгейт баракуда5 60гигабайта
Голема нова надупчена кутия
Охладителя ми е Evercool ND15 който ми го пробутаха като добър от Computer Office а имаше и по добри
Температурата сега му е 50-53градуса затворен в шкафа на бюрото ми
АМА НИКАК НЕ СЪМ ДОВОЛЕН май от дъното са проблемите или от процесора или от рам паметта не знам..
Той въобще не може да бачка свестно неовърклокнат
уиндоуса 95 98 и 98SE не щат да се инсталират на него една и съща грешка дават
Може да си помислите че не съм настроил биоса ама му знам всичко писано в ръководството и непрекъснато пробвам
Ако го овърклокна се получава
Иначе кепчъра си ми върви екстра без никакво дропване всичко си е доста бързо и повече не ми трябва не знам за какво може да ми е пентиум4 всичко се върши на сегашния ми компютър както трябва така че не знам какво му е толкова готиното на пентиум4 Интел сега не ми харесва като ще трябва да сменям дъното и всичката карантия за всеки нов измислен процесор не ми трябва включена печка през лятото до мен!!!
АМД не е така - на старите дъна може да се сложат и най новите процесори друг е въпроса колко бързо ще вървят та след време като ми стане бавен тоя ще се замисля за Атлон ако така продължават Интел А те така и ще си продължат! Явно яростната конкуренция води до появяване на изродски модели щото и двете фирми се надпреварват а бързата кучка...




Тема Re: 32-bit --> 64-bitнови [re: }l{opo]  
Автор Kyle Katarn (запознат)
Публикувано27.04.03 20:39



Ааа, много хубав постинг , благодаря ти!
Не чета този вестник понеже не съм в БГ , информацията си я черпя от мрежата, но не съм специалист или разбирач, просто любопитен юзър със знания малко на средното юзъско ниво.
Отделно ме интересува за работата ми понеже в един момент ще ми се наложи да правя яки изчисления и вероятно ще си поискам нова машина за целта (колкото по-бърза , толкова по-добре).
Та така...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.