Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:29 20.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Флашване на биоснови  
Автор мeтъл Джyмa ((не)познат)
Публикувано12.01.03 22:31



Имам едно много старо дъно Soyo SY-5VA, на което искам да сменя биоса с по-нов. С голям зор намерих по-нов биос, за който братята американци да не ми искат $25, запретнах ръкави и ето какво направих: системна дискета, флашър AWDFLASH.EXE (биоса ми е Award 4.51 PG) и файла с новия биос. Рестартирах компа със сист. дискета, стартирах флашъра, въведох името на файла с новия биос точно така както е краткото му име (5VA091~1.BIN) и резултата - Insufficient Memory (недостатъчна памет). Това, което ми направи впечатление е, че не ми предложи да направя копие на оригиналния биос нито пък изписа какъв е типа на EEPROM-а, в който е записан биоса, а преди това по погрешка въведох името на фаила без разширението му и флашъра ми изписа Flash Type - INTEL 28F001BX-T /12V..., предложи ми да направя копие на оригиналния биос и чак след това ми даде съобщение: Source File Not Found (файлът-източник не е намерен).
Прерових дъното за джъмпер, който да забранява флашването на биоса, разгледах и описанието на дъното (SY-5VA.PDF), но нищо подобно не открих.
Въпросът ми е: мога ли да флашвам биоса направо на дъното или тряба да го вадя, нося на друг компютър с програматор и там да го презапиша.

P.S. Между другото имам два файла с биос за това дъно - свалени са от едно и също място (

) имат еднакъв размер (точно колкото и оригиналния - 131072 байта) и дата на създаване (9-Feb-2002 15:50) само имената са им различни. Единия 5VA0911H.BIN, а другия 5VA-D1.BIN. Някой знае ли каква е разликата?

P.S.2 Ако някой от вас иска да ми помогне, но незнае нищо за това дъно на горепосоченото ftp има pdf .
Още малко толерантност никога не е излишна

Редактирано от мeтъл Джyмa на 13.01.03 01:07.



Тема Re: Флашване на биоснови [re: мeтъл Джyмa]  
Авторx (Нерегистриран)
Публикувано13.01.03 10:04



ami sega 1. za razlikata mejdu dvata f/w koito si drupnal moge da se razbere kato se sravnqt za6toto po nqkoga imat razliki,no goleminata e strogo opredelena ,v slu4aq mislq 4e sa ednakvi no.... znae li 4ovek .az vinagi pravq flasha na programator ,taka 4e ako ne6to opleska6 ne se boi 6e opravim rabotata ,po princip upgrade-a moje da stava ot pc no sus 4ist dos,ako zarejda6 win98 startup trqbva da q pusne6 bez cd



Тема Re: Флашване на биоснови [re: x]  
Автор мeтъл Джyмa ((не)познат)
Публикувано13.01.03 12:28



Стартирам компютъра от системна дискета на Win98SE (сисремна, а не StartUp) т.е. освен IO.SYS, MSDOS.SYS, COMAND.COM и DRVSPACE.BIN няма нищо друго. На другия ми компютър, който е с още по-старо дъно (Asus P/I-P55TP4N) със същата системна дискета флашването стана безупречно. Ако проблема е в чистия ДОС, то имам една StartUp дискета на 6.22, но ще трябва да и изтрия CONFYG.SYS и AITOEXEC.BAT (така ме изкомандва флашъра за другото дъно) ще го пробвам и ще пиша

Още малко толерантност никога не е излишна


Тема Re: Флашване на биоснови [re: мeтъл Джyмa]  
Автор мeтъл Джyмa ((не)познат)
Публикувано13.01.03 17:11



Пробвах и с чист ДОС и с друг флашър - Insufficient Memory. Накрая пробвах да флашна същия биос (по-точно копието му) и ефекта беше същия. Това ме навежда на мисълта, че не му е недостатъчна паметта, а по някакъв начин (софтуерен или хардуерен) е забранен записа във флаш рома. В ПиДиеФа на дъното не пише нищо за флашване на биос, а по дъното не открих надпис указващ кой джъмпер (ако има такъв) забранява/разрешава процеса. Направих си експеримент с другия компютър (дъно Asus P/I-P55TP4N) да сменя биоса (с неговия флашър (PFLASH.EXE) оригиналния му биос) без да поставям джъмпера в положение: Bios Upgrade. Програмата ми каза, че не може да пише в буут блока и ме посъветва да си проверя флаш джъмпера. Какво излиза: ако има аналогия в поведението на двата флашъра, то проблема ми не е в "неразрешен запис". Акъде е тогава????????????

Още малко толерантност никога не е излишна

Редактирано от мeтъл Джyмa на 13.01.03 17:17.



Тема Re: Флашване на биоснови [re: мeтъл Джyмa]  
Автор Cтaн (помощник)
Публикувано13.01.03 17:31



Изключи всички възможни кешове и shadows от BIOS и опитай пак. Също провери дали нямаш заключване на ъпдейта в самия BIOS - понякога е така.

Помо-о-ощ!


Тема Re: Флашване на биоснови [re: Cтaн]  
Автор мeтъл Джyмa ((не)познат)
Публикувано13.01.03 18:09



Сори, но пак същото. Биоса няма заключване на ъпдейта, кешовете и сенките изключени и ... insuffisient memory ... Мамка мууууууу ...

Още малко толерантност никога не е излишна


Тема Re: Флашване на биоснови [re: Cтaн]  
Авторx (Нерегистриран)
Публикувано13.01.03 18:21



sega po moite iz4isleniq qvno :
1. na pove4eto stari duna ima jp.5-12volt
2. ima protekt na pisaneto
ne vseki put gi ima opisani tiq jp v pdf ili v instrukciite
ima i 3 variant samo 4e 6e ti trqbva komp sus su6tiqt bios(v smisul ako tvoqt e AWARD to i drugiqt pc trqbva da e sus AWARD )no tam e malko slojno 6toto trqbva da svalq6 ediniqt bios pri zapalen komp. za tva e nai dobre da se pi6e na programator.az te suvetvam slednoto :
1 otlepi lepenkata na samiqt 4ip i vij kakvo to4no pi6e,kupi si nov su6tiqt 4ip,i sus disketata 6e go donese6 i 6ti go zapi6a ,ako iska6 moga da napravq su6toto i s stariqt ti 4ip ama ako ima nekuv problem s .bin-a 6e trqbva da nosi6 i kompa za da tursime optimalniqt variant



Тема Re: Флашване на биоснови [re: мeтъл Джyмa]  
Автор Cтaн (помощник)
Публикувано13.01.03 19:09



Чакай, чакай... кой Awdflash каза, че използуваш? Има два вида BIOS-и и съответно чипове - 1МБ и 2 МБ, както и програми за флашване - някои поддържат и двата вида други са различни за различните BIOS-и - я провери тая работа. Като цяло за 1МБ-BIOS-и (какъвто е твоя) ти препоръчвам да работиш с по-стари версии на Awdflash - правят по-малко проверки и съответно по-рядко мизерии.
Освен това! убедил съм се, че най-сигурния старт за флашване е от менюто (F8) на Windows - Save Mode Command Prompt Only. Ако си с Milenium, 2000 или ХР, използвай Start-Up-дискета от 98 и пак с F8.
Успех!

Помо-о-ощ!


Тема Re: Флашване на биоснови [re: Cтaн]  
Автор мeтъл Джyмa ((не)познат)
Публикувано13.01.03 22:56



Версията на Awdflash.exe е 6.31 (най-новия). На сайта, от който го дръпнах

пише: ако има някакви проблеми при флашването използвайте AF55.EXE (awdflash 5.5), но и с него беше същото. Tова 1МБ и 2МБ не го схващам добре. Би трябвало това е обема на самия чип, защото биоса е точно 131072 байта. Ако чиповете имат различен обем е нормално по-старите флашъри да не разпознават по-новите памети, но при мен е обратното - флашър последна версия и биос от 1997г., а и след като го дават за 486 биоси (моя е 586) значи трябва да стават!?! В сайта за моето дъно дават два биоса, за които пише че са по 131К (?!? би трябвало 128К) а името на таблицата, в която са описани новостите на новите биоси е: 5VA 1MB BIOS File. Нещо не мога да схвана какво искат да кажат?
И последно: в сетъпа ми в раздел "PNP/PCI CONFIGURATION SETUP" има опция Reset Configuration Data с параметри: Disabled: Retain PnP configuration data in BIOS и Enabled: Reset PnP configuration data in BIOS (обясненията са от ПиДиеФа на дъното. Между другото някой преди мен е сменял биоса, защото не е като този описн в ПиДиеФа). Тя е Disabled. Реших, че е възможно от тук да заключват биоса и зададох Enabled. Опитах да флашвам, но резултата беше същия. Влязох в сетъпа, за да възстановя опцията, но тя за моя изненада сама беше станала Disabled (или аз съм излязъл от сетъпа без да го запиша и нищо не съм направил) незнам, цял ден се боря с тоя скапан биос и ако ме питаш какво съм ял преди малко няма да мога да ти кажа т'ва е положението

Още малко толерантност никога не е излишна

Тема Re: Флашване на биоснови [re: мeтъл Джyмa]  
Автор Cтaн (помощник)
Публикувано14.01.03 08:22



А ти прочете ли най-долния пасаж на тая страничка, дето и даваш адреса?

Помо-о-ощ!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.