Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:18 28.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема LAN  
Автор Airfan (непознат )
Публикувано10.04.01 22:26



Добри ли са мрежовите карти, които са по 10USD?
До колко метра може да е разстоянието между компютрите, за да нямат нужда от усилвател?
Благодаря ви предварително.



Тема Re: LANнови [re: Airfan]  
Авторk1 (Нерегистриран)
Публикувано10.04.01 22:45



Усукана двойка - до 100 м,
коаксиален кабел - до 300 м
на сегмент. (на теория)
Моите карти REALTEK 8029 AS
са по 9 USD (купувал съм ги преди
три години) и досега не съм имал проблеми с тях. Разстоянията между компютрите ми
са доста по-малки от горепосочените.



Тема Re: LANнови [re: Airfan]  
Автор TeraByteМодератор (Advanced User)
Публикувано11.04.01 00:43



Po gore kazaha na kakvo razstoianie stava, tova razstoianie vaji i za skupite karti :)
az sam takiva karta ot 10 $ 5br. dosega ne sam imal nikakvi problemi s tqh
mrejata e ve4e na 2 godini ...

___________
Не е важно какво мислиш , важно е какво говориш


Тема Re: LANнови [re: TeraByte]  
Автор A.Пeтpoв (минаващ)
Публикувано11.04.01 03:40



Коаксиалните кабели (BNC) са два типа-тънък и дебел. Със тънкия кабел (който масово се продава тук) повече от 150м. не може да се постигне и със маркови карти, а със дебелия е 300м.



Тема Re: LANнови [re: A.Пeтpoв]  
АвторQWERTY (Нерегистриран)
Публикувано11.04.01 18:29



А. Петров, радвам се че пак се засичаме. :). Абсолютно си прав за кабелите.
Няколко съвета от "патило" :
Повечето платки за по 10$ са с едни и същи чипове(на Realtek, Davicom). Все пак ти препоръчвам CNet. С изключение на последните ревизии на Pro 200B (За нищо на света не взимай такива - имат проблем при Autodetect на скоростта и режима) са по добри от Repotec. Пробвахме с колегите на практика каква е максималната дължина на UTP-то. Оказа се че дори при 150 метра кабел (е беше Belden, но може да стане и с някой по-скапан) мрежата работи (100Mbps). (не сме си играли просто така - имаше нужда от него). И дори сега единия от сегментите на мрежата ни е на 130м. от другите части - не сме имали засечки(FTP Belden).





Тема Re: LANнови [re: QWERTY]  
Автор Airfan (непознат )
Публикувано11.04.01 22:27



Благодаря ви много.
Аз все пак в мрежите почти нямам опит, така че позволете ми да задам още няколко "тъпи въпроса".
Значи малко по-горе беше казано, че от дебелината на кабела зависи разстоянието, на което може да се осъществи мрежата. Защо? До колкото имам познания от проводници, дебелината показва колко добре е екраниран кабела срещу външни врияния, а има една друга характеристика - "вълново съпротивление", която трябвало да бъде 50 ома за мрежи. Говоря за коаксиален кабел. Така че ще е добре ако малко по-подробно ми разясните.
Колкото за усуканата двойка - какво представлява този кабел?
Казаха ми, че за ниго ми е нужен Хъб задължително, ако искам да включа повече от 2 компютъра.
В общи линии да ви разясня за какво става дума. С един приятел живеем в един блок през един вход (аз в първия - той в третия). Искаме да направим мрежа, проблема идва от това, че грубо като смятахме излиза, че ще са ни нужни около 100 метра кабел, но може и да излезе малко повече. Кобелите май се продават на топчета от по 100 метра - как можем да ги снадим ако се наложи?
И какви са цените на коаксиалния кабел (тънък и дебел) и на усуканата двойка.
PCI or ISA е по-добре?
Благодаря ви!



Тема Re: LANнови [re: Airfan]  
Автор TeraByteМодератор (Advanced User)
Публикувано11.04.01 22:44



za nasosvaneto stava lesno ima si konektori za taz cel, spored men nqma pri4na da ne uspeete da se vyrjete , za PCI ili ISA si e vash izbor, golqma razlika v kartite nqma,
ima samo v cenata ... ,
za uskuna dvoika , naistina vi trqbva hub ako iskate da vyrjete pove4e ot 2 komputyra , no v vashi slu4ai nqma da e uda4no s usukana dvoika , prekaleno ste dale4 edin ot drug, ste vi trqbvat karti s BNC konektri za koksialen kabel, kabel kolkoto da vi stigne da se vyrjete i edin pi4 koito da montira konektorite v 2-ta kraia na kabela za6tot kato 4eta postingiite neznam dali ste mojete da si gi montirate sami
za cenite ste trqbav da proveritre v nqkoi komputren magazin , nqvsqkade sa razli4ni
Uspeh

___________
Не е важно какво мислиш , важно е какво говориш


Тема Re: LANнови [re: TeraByte]  
Автор Airfan (непознат )
Публикувано11.04.01 22:53



Е, не съм чак толкова вързан, но с мрежите съм на вие за сега. Просто не искам да изпитвам разочарование като се сблъскам с проблеми, които съм могъл да избегна, нали?
Благодаря



Тема Re: LANнови [re: Airfan]  
АвторQWERTY (Нерегистриран)
Публикувано12.04.01 09:48



Основните разлики между двата типа мрежа (коаксиалния кабел и UTP -то) са:
- Със UTP Cat 5.(на пазара има само такъв. Cat3 отдавна няма и да искаш) можеш да постигнеш 100Mbps, докато при коаксиалния кабел ще трябва да се задоволиш със 10Mbps. Тва не е никакъв проблем особено за двама души. 10 Mbps ти усигуряват приблизително 1 MBps или колкото едно 32x CD.
- По - важното според мен е : магистрален тип мрежа (коаксиален кабел) се разширява много трудно. Представи си че поиска да се включи някой който се намира между вас двамата, обаче кабела е така прокаран че не стига до него. В тоя случай ще се наложи да го слагате наново. При звздовиден тип (UTP + Hub/Switch) това става много лесно - всеки си прокарва кабела до Hub-а (слагате го в средата на предполагаемата мрежа).
- UTP кабела е по-евтин от коаксиалния. (Всъщност ако мислите да вземете някво менте може коаксиалния да ви излезе по-евтин. Не съм виждал UTP -менте... ;) ).
- Много отдавна не съм виждал нова мрежа магистрален тип. Концепцията като цяло е стара.

- Няма ISA мрежова платка 10/100 Mbps (ISA -та не може да прекара толкова) само 10 Mbps. Освен това ISA мрежова платка ще ти е много трудно да си намериш, но ако имаш само ISA слот очевидно нямаш избор.

Айде че имам работа. И успех!



Тема Re: LANнови [re: Airfan]  
Авторbrn (Нерегистриран)
Публикувано12.04.01 10:18



за коаксиален кабел+BNC конектори:
Преди около 2 месеца беше плъзнал един сив кабел на макари от 50м, тънък, с оплетено жило (не една дебела медна жица, а 10-тина тънки), с който не можехме да се свържем на повече от 20 метра. Сменихме го и нямаше проблем. Като го връщахме, човекът се чудеше и обясняваше как при тях си работел чудесно, пък му върнали вече 3 макари :-))) Дано не попаднеш на такъв.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.