Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:55 15.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Поправка на вентилатор ...нови  
Автор Stax ()
Публикувано14.05.00 12:54



Реших да изнеса отговора към А3 от "ima li niakoi drig problem s garanciata...", защото ми се струва, че може да е интересен за повече хора, а там "дървото" отговори много "порастна"... Първо искам нещо да кажа по въпроса за запечатаните системи и прахта. В нормални условия на експлоатация за една година в компютъра се събират доста гадости. Вентилаторите трябва да са качествени за да не създават проблеми. Обикновено вентилатора на захранването издържа поне година, но този на процесора може да се скапе доста преди този срок. Решението е да се поставят т.нар. Ball Bearing (със съчмен лагер) вентилатори, които почти не блокират от прах. Виждал съм такъв в наша система да влачи "сталактити и сталагмити", но работеше. Затова и слагаме само такива вентилаторчета. По-скъпи и по-шумни са, но работят безотказно. Другото нещо , което е записано в нашите гаранционни карти е, че на 12 месеца от гаранционния срок се прави техническо обслужване, което при нас е безплатно. По този начин до сега не ни се е случвало да изгори нещо поради прекомерна запрашеност. Системите се продухват със сгъстен въздух и стават като че ли са сглобени преди 10 минути. Операцията отнема 5 минути, но спестява много главоболия - и наши, и на клиентите. Как се ремонтира вентилатор? Мисля, че няма точен отговор на този въпрос, но ще ви кажа какво правя аз. Ако става дума за вентилатор на захранване - разглобявам захранването, вадя вентилатора, продухвам го със сгъстен въздух (в краен случай и с прахосмукачка става, но с духане, а не със смучене), отварям лагера, свалям пластмасовата контра на оста, изваждам перката (измивам на чешмата с гореща вода и я оставям да изсъхне), почиствам лагера от полепналата прах (с парцалче и клечка), смазвам лагера с гъсто машинно масло (за да не изтича лесно), връщам перката на мястото й, капвам още една капка върху лагера, поставям контрата, обезмаслявам пластмасата със спирт, залепвам върху задната част на вентилатора (от страната на лагера) широко черно тиксо (може и да не е черно), което покрива лагера и не позволява на маслото да изтече (тази операция трябва да се извърши много внимателно), изрязвам с остро ножче тиксото по фирмата на задната част на вентилатора (обикновено кръгла, има си ръб), сглобявам захранването - готово! Така вентилатора ще работи още поне година тихо и безпроблемно! При вентилаторчетата на процесорите нещата са подобни, но трябва да се извършват по-внимателно поради по-малкия размер на "машинарията". При малките вентилаторчета даже може да не слагате обратно пластмасовата контра на оста (заедно с гуменото пръстенче под нея). Магнитното поле не позволява на перката да "избяга", пък и когато се запраши просто я вадите с пинсети, чистите, смазвате и хайде пак - roll baby... Обикновените (Sleeve Bearing) вентилатори на процесорите се скапват много бързо, ако седят "надолу с главата". Причината според мен е, че духайки нагоре към радиатора, вкарват прахта там, която след спиране на компютъра пада върху вентилаторчето. Образуват се "сталактити", които при леко тръсване на компютъра падат и задръстват вентилаторчето. Така то вчера се е въртяло ОК, днес въобще не тръгва. Моят съвет е по възможност да се избягва монтаж "надолу с главата". За съжаление така стоят всички вентилаторчета на Slot-1 AT платките. Ако имате такава платка и компютърът ви е запечатан - ослушвайте се по-често или просто отивайте на няколко месеца да ви почистят компютъра. Не вярвам някой да взима скъпо за такава операция. Искайте да ви сложат Ball Bearing вентилатор накрая... Ако системата ви по принцип е "студена" - процесора не "грее", диска е студен при работа, вентилатора на захранването постоянно духа "студ", то може да си намалите шума от компютъра намалявайки оборотите на вентилатора на захранването. Друг плюс е, че просто системата ви няма да засмуква много прах. Какво да направите? Разглобявате захранването (тук е момента за профилактика на вентилатора), отрязвате захранващите го кабелчета колкото може по-близо до платката (за да останат по-дълги), с ножче внимателно заголвате един жълт (+12V) и един червен (+5V) кабел (желателно водещи към една и съща букса), към жълтия свързвате червеното кабелче на вентилатора, към червения - черното, изолирате добре с изолирбанд, сглобявате захранването - готово! Сега вентилатора ще се върти по-бавно (и по-тихо), защото ще работи на +7V (12-5=7), а не на +12V. Тази операция става с масовите АТ/АТХ захранвания, но не и с тези с регулатор на оборотите или с мониторинг на вентилатора. Ако имате "по-марково" захранване - не пипайте! По начина, описан по-горе, можете даже да "овърклокнете" някой вентилатор (на процесора примерно). Свържете червеното му кабелче към жълт (+12V) от захранването, а черното към бял (-5V) (има такъв към куплунга на дънната платка). Така вентилатора ще получи "допинг" от +17V (12+5=17) и ще се върти като хала. Аз имам един такъв, който работи вече 7-ми месец без аудио-визуални ефекти около него... След като прочетохте горните "съвети" - внимавайте, моля! Или по-добре си приближете някой по-голям пожарогасител до вас, за всеки случай. И не забравяйте - в захранването на компютъра преди вас влизат 220V, че да не се срещнете някъде! Поздрави!

Тема Поправка на вентилатор ...нови [re: Stax]  
Автор Stan ()
Публикувано14.05.00 13:53



Здравейте! Искам и аз да кажа няколко думи по въпроса, понеже опряхме до чисто "железарска" работа, а пък аз мисля, че там най-поназнайвам. Първо по въпроса за праха - чистете често системите си, защото прахът не съдържа само меки частици (както изглежда), а също и доста абразивни фини частици, които са най-големия враг за вентилатора на процесора, особено ако той лежи, а не е изправен. Тук е мястото да се обърна към Stax. Stax, грешиш - вентилаторите не духат към процесорите, а смучат, като по този начин отнемат топлината от радиатора и самия процесор и я изпращат в околния въздух. И точно тук е проблемът с абразивния прах - той е най-тежък и непрекъснато се стреми да пада на дъното, а не да отлита нанякъде, откъдето вентилаторът на процесора го засмуква отново и отново. По този начин вентилаторите с плъзгащи лагери "заминават" много бързо, а и за тези с търкалящи обстановката не е подходяща. Затова продухвайте често... Всъщност количеството прах в компютъра зависи най-вече от помещението, в което той работи. Виждал съм системи сглобявани по едно и също време, но едната работила в детска стая, а другата на бюро - тази детската изглеждаше отвътре доста "древна". Тоест, прахосмукачката в стаята, през няколко дни, колкото и да е неприятно. По въпроса за ремонта на вентилаторите, е Stax съжалявам, много уважавам мненията ти в клуба, но по-добре не съветвай хората да опитват подобни работи. Първо - вентилаторът е една от най-евтините части на компютъра, по-добре щом чуете звук тип "шевна машина" или пък забележите, че вентилаторът на процесора се развърта със специфичен "клокочещ" звук, направо си купете нов! И то - само с търкалящи лагери, не си заслужава да се рискува за някакви си центове или долар. Второ при всяко отваряне на кутията проверявайте луфта на оста на вентилатора на процесора. Ако при спряно положение перката шава наляво и надясно, когато я клатите с пръст, този вентилатор е за боклука - колкото и да го почиствате и смазвате, един ден той просто може да спре, защото оста е задрала във втулката и смазката му е избягала поради големия луфт. И трето - ако все пак прибегнете до саморъчен ремонт на вентилатора, по-добре смазвайте с фина грес или технически вазелин, а не с машинно масло - няма нужда от лепенки против изтичане, запазва вискозитета си при загряване (маслото става като вода при по-висока температура и един господ знае къде ще иде) и освен това задържа праха по повърхността си, а маслото се "разбърква" с него. И последно - накои вентилатори може би ще издържат 17V, но други ... Е, преценете си сами. Поздрави и успех!

Тема Поправка на вентилатор ...нови [re: Stan]  
Автор Stax ()
Публикувано14.05.00 14:26



По отношение на посоката на въздуха - не греша! Всички масови вентилатори (включително BOX вариантите на Intel и AMD) духат КЪМ радиатора! Ако искаш да се убедиш в правотата ми, хвани вентилатора в ръце, виж на къде се върти перката и на къде са наклонени лопатките. До сега съм монтирал стотици охладители (вкл. на видеокарти и твърди дискове) и всички те духат към радиатора, а не обратно. Виждал съм модел, който "смуче" от радиатора (с два вентилатора и специална форма на радиатора), но това е по-скоро е изключение... До сега не ми се е случвало да видя вентилатор, който чак да "шава". Това теоретично означава, че втулката на лагера е станала с по-голям диаметър от оста на перката (или ако е съчмен, то са му "избягали" някъде съчмите)! Ако бяхме в Сахара - може и да стане, но аз такова нещо не съм виждал, sorry! По отношение на съветите за поправка - всеки ще си прецени дали ще може да си поправи вентилатора сам или не, т.е. до къде стига сръчността и уменията му. Този, който не е сигурен в себе си - 4 USD (за процесорния) или 7 USD (за този на захранването) - въпрос на избор! Смазката - задължително течна! Техническият вазелин или каквито и да било "твърди" смазки "изчезват" от лагера още на втория ден - опит! Пък и странно защо всички производители на охладители ползват течна смазка? Никой да не се е сетил да ползва технически вазелин? Задната част на лагера - задължително затворена (залепена)! Поне така се доставят всички вентилаторчета, не само тези на процесори и захранвания. Сигурно има някаква причина, особено ако ще се работи в прашна среда. Пък и някой да е чувал, че маслата се изпаряват (макар и бавно)? Не съм много на принципа да се "побългаряват" нещата. Няма смисъл да изобретяваме наново топлата вода. Ако успеете да възстановите нещата точно както са си били - най-добре... Поздрави!

Тема Поправка на вентилатор ...нови [re: Stan]  
Автор Misho ()
Публикувано14.05.00 14:52



Ventilatora duhal obratno! Kak ne se setih! Stan e "jelezen"!

Тема Поправка на вентилатор ...нови [re: Stax]  
Автор AZ ()
Публикувано14.05.00 15:16



za posokata w koqto duha wentilatora i AZ sum syglasen che e kum uhlazdateto a ne nawun ...(stax ....praw si)... i za smaskata sum suglasen s teb ...zastoto usobeno w sluchaite za koito stawashe wapros, a imenno kogato wentilatora e legnal towa pozwolqwa w izkl. sustoqnie smaskata da se wurne na mqstoto si sled kato e "izbqgala ot tam po wreme na wurtene"....[prochesa e dosta bawen ne sustestwuwa]....Malko ne sum mnogo suglasen s eksperimentite s -5-te volta ....prosto zstoto sum vizdal takowa nesto napraweno na 2-prochesorno duno [i na dwata prochesora]...Se sluchwashe PC-to da se resetwa zaradi tazi izmisliotina ....[moze bi kogato se zaprawshat wentilatorite i zapochnat da wartqt"trudno".. konsumachiqta stana prekaleno wisoka [koeto ne mi se wqrwa] ili imashe dr. prichina,... no kogato go naprawihme s transwerter ot 12 na 18 wurzan samo na dwanaiseto problemite sprqha...]....inache za twa s +12 +5 ...sum suglasen [ot gledna tochka na zahranwaneto]...ama sega za edin shum li sme .... a i pak triaa da se nabludawa ...stoto imah sluchai kogato wentilatora mi beshe malko po goliam inat ot obiknowenno i pri dadeni situachii nesteshe da trugwa na +12 ta kamuli na +7 ....[dori i sled 5 dnewno radotenne na 15 V i razglobqwane i pochistwane toq wentilator si ustana 'problemen'].... ne si struwa riska.... segas e setih za edna mnogo komichna situachiq s wentilatori .... Edin moi poznat me wikna da me pita zsto mu e tolkowa shumen kompa. Ne se otzowah stoto bqh mnogo zaeto ... sled 2 dena idwa toj pri men i mi wika ...."abe sprq da raboti" ...Otiwam AZ mucha ot tuk ot tam ....edinstwnoto koeto se chuwashe deshe wentilatora na prochesora.....[tozi na zahranwaneto beshe demontiran]...gledam gledam nisto ne mi hrumwa ....wikam dawai otwerkite i da go widim otwutre kakwo stawa.... Chqlata rabota beshe che w firmata ot kadeto e zel PC-to pri edna ot profilaktikite [kogato toi e kazal da mu slemqt wentilatora na zahranwaneto stoto e mnogo shumen i duha mnoo slabo i toplo...te ne sa su naprawili truda da go razglobqwat, a chisto i prosto sa mu rezbnali kabelite...i ot wunsnata strana sa montirali drug na dwe widii]...sichko hubawo ama widiite sa se razgartqli ot wibrachiite i wintilatora e padnal [stranno no beshe simpatichen wentilator s metalki perki kat ot ruska 16]...Ta toq wentilator e padnal w/u chipseta i zel da go "griza"...za twa i e shumql tolkowa mnogo ....dokato ne e progzizal chokala i ...hop ....dotam s PC-to .... Oniq ot firmata deto mu go bqha prodali sedqha i gledaha w nedoumenie [to i az da bqh nqmashe da powqrwam ako ne go bqh widql ...ama fakt e].... taka che molq ne eksperimentiraite [Twa e kato fantastichen film ama, s razlikata che e realnost].....

Тема Ne si praw Stanнови [re: Stan]  
Автор A3 ()
Публикувано14.05.00 15:35



Stan, sorry ama Stax e praw za posokata na duhaneto - wentilatora na CPU-to duha KYM radiatora ! Dori na samia wentilator (a i na powecheto wentilatori izobsto !) na samiat im korpus ima strelki za oznachawane na posokata na wyrtene i na duhane.

Тема Do Staxнови [re: Stax]  
Автор A3 ()
Публикувано14.05.00 15:44



Blagodaria za otgowora. Kakto winagi e interesen i ima kakwo da nauchi chowek. Po wyprosa za Ball Bearing wentilatorite. Molia, ama mnogo molia kaji ot kyde mogat da se kupiat, zastoto sym obikalial suma ti wreme i na wsiakyde mi predlagat samo Sleeve Bearing, a na niakoi mesta dori ne znaiat che imalo razlika ! Ujas. Towa s profilaktichnata poddryjka koiato prawite wyw washata firmna e udobstwo, no i ne znam kak tochno da go kaja - malko trudoemko ot gledna tochka na klienta, zastoto az dori i da sym w systia grad w koito wi e ofisa (resp. serwiza) bez leka kola ste mi trqbwat pone 2-3 chasa w obstia sluchai za tazi procedura. Oswen towa pri prenasianeto na PC-to e mnogo weroiatno primerno da go chukna bez da iskam niakyde i zaminal ia HDD, ia mehanikata na CD-to. Pak primerno de. Taka che za lepenkite wyprosa e sporen i wseki da se oprawia s tiah i s wentilatorite (a i sys wsichko wyobste kakto nameri za dobre). Izobsto za men w BG edno e stanalo iasno - ako niamash swoi chowek tam kydeto ti triabwa (kydeto i da e towa !), zabrawi za kachestweno obslujwane.

Тема Поправка на вентилатор ...нови [re: Stax]  
Автор !!! ()
Публикувано14.05.00 16:16



Това за Overclock на вентилатора е гениална идея, вече успях да пусна два от 6-те ми вентилатора на 17V и разликата в охлаждането е значителна, температурата на процесора падна от 39C на 28С, вентилаторите които пуснах са Acorp, Ball Bearing и двата имат следене на оборотите и сега охладителя на CPU-то се върти с скорост около 5100оборота, преди с около 4200, само се чудя колко време ще издържат така, и дали ако свържа и още някой вентилатор, това няма да се отрази на подаването на захранване към дъното, захранването ми е ATX 250W.

Тема Добре де...нови [re: Stax]  
Автор Stan ()
Публикувано14.05.00 16:25



М-да, за посоката на духане (това на вентилатора, де :-)) май сте прави, особено за масовите вентилатори. Грешката ми идва от един TennMax с особен радиатор, който ми се мотаеше напоследък. Всъщност съществуват и двата вида - и в двата случая се използува методът на "принудителна конвекция", но зависи от типа на радиатора. Колкото до "шаването" - вярно е, повярвай ми Stax! Имах три такива случая напоследък, естествено става въпрос за много стари системи с вентилатори с плъзгащ лагер. При търкалящите лагери това не става. Там износването се познава по друг начин - при завъртане с ръка и лек натиск настрани, перката като че ли "хруска". Всъщност това важи за всякакви машинки с търкалящи лагери. Ball Bearing вентилатори на Acorp има в Reset - това е за АЗ. А за смазката засега пасувам, ще експериментирам и пак ще пиша. Поздрави!

Тема na kade duha ventilatora?нови [re: Stax]  
Автор momchil ()
Публикувано14.05.00 17:31



ami... intuiciata mi na injener mi podskazva ce trebva da duha kam procesora! :-) i, na moia komputer e naistina taka! a, za namaliavaneto na oborotine! az, napravih slednoto! sriazah samo cerian(masa) kabel kam ventilatora,i go izvedoh iznak kutiata! tam mejdu nego i korpusa na kutiata slojih promerno 80oma rezistor! sega nisto ne se cuva a, zahranvaneto pak se cuvstva dobre na hldno! ako resa vinagi moga da saedina kabela s korpusa direktno i da postig amax. oboroti! a, koito pak iska da si sloji potenciometar! :-) za, bramceneto na ventilatorite na procesora! ami, zabeliazah ce ima znacenie oriantaciayta na ventilatora spriamo ...posokata na zamnoto uskorenie! :-) stava duma ce ako vartite ventilatora okolo osta mu v cetirite vazmojni posoki, moje da namerite polojenieto v koeto nai malko bramci! ...... ta, takiva raboti... :-)


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.