Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:55 16.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема koq specialnost bihte izbrali???нови  
Автор~~~ (Нерегистриран)
Публикувано02.03.05 14:58



az u4a v'' prilojni iskustva''(shupi) specialnostta mi e aranjirane!vie koq bihte izbrali?s koq specialnost bihte mogli da namerite po lesno rabota ot koqto da pe4elite pari??specialnostite sa:reklamna grafika
detski igra4ki
aranjirane
metaloplastika
durvorezba
hudojestvena obrabotka na tekstil



Тема Re: koq specialnost bihte izbrali???нови [re: ~~~]  
Автор ford_1.8_diesel (corelDRAW)
Публикувано15.03.05 16:35



Струва ми се рекламна графика.



Тема Re: koq specialnost bihte izbrali???нови [re: ford_1.8_diesel]  
Автор__nqmam si (Нерегистриран)
Публикувано01.04.05 20:00



i az y4a tam, za men e metaloplastika!!!



Тема Къде?нови [re: __nqmam si]  
Автор Любoпитcтвaм (Предател)
Публикувано02.04.05 03:10



Къде ги учите тези неща?

Мен ме влече рекламната графика, но не знаех, че някъде може да се учи специално това ... А наистина ме интересува. Бихте ли пояснили?



Тема Re: koq specialnost bihte izbrali???нови [re: __nqmam si]  
Авторpuh (Нерегистриран)
Публикувано05.06.06 21:34



az izbrah reklamna grafika





Тема Re: koq specialnost bihte izbrali???нови [re: ~~~]  
Автор pif_a ()
Публикувано08.06.06 04:59



Детски играчки, определено!



|

Тема Re: koq specialnost bihte izbrali???нови [re: ~~~]  
Авторbyba (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 21:51



aranjirane,moje bi za6toto sum takava i zn 4e e qko





Тема Re: koq specialnost bihte izbrali???нови [re: ~~~]  
АвторMaryJane__ (Нерегистриран)
Публикувано19.01.07 15:18



mi i az sum aranjirane i e mn qko





Тема Re: koq specialnost bihte izbrali???нови [re: ~~~]  
АвторOO (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 19:17



Основното във въпросът, така както аз го разбирам е “печалбата” (da pe4elite pari) а не симпатиите, бих посъветвал младите колеги да изберат специалност, в която ще могат да се изявяват, като независими автори. Специалностите изискващи колективна работа са силно зависими от обществените нагласи и там по правило хората се влачат по инерция. В България престижът на художествените професии и е доста нисък и колкото по-малко зависите от този социален фактор, толкова по-добре. Ако трябва конкретно да препоръчам:

Бижутерство (знам че специалност “метал” е доста далече от това, но все пак е по-добре от нищо) – не изисква големи инвестиции, свежите идеи и добрата техника винаги са се ценели, и клиенти винаги ще има. Можете да бъдете изключително самостоятелни.

Уникални мебели (може добре да се комбинира с дърворезба) – На запад пазара за такива неща е огромен. Изисква малък екип и добра организация.

Сега малко впечатления за другите специалности:

Аранжиране – абсолютно безполезна. Случаите в които собствениците наемат професионални аранжори (доколкото професионални могат да бъдат завършилите средно образование) са мизерно редки. За запад има специалност “панаирен дизайн” която има доста допирни точки с “аранжиране”. Работи се с малки бюджети кратки срокове и ниски изисквания. Голяма част от “дизайнерите” в бранша са самообразовани (самобитни) и образованите традиционно си късат нервите с тях.....

Текстил – безполезна. Някои виждат връзка с висша мода, аз не. За висшата мода най-важното нещо са личните контакти. Талантът и образованието имат много малко значение.

Играчки – Може да служи като подготовка за “промишлен дизайн”. Но тъй като в България сериозна промишленост няма, реализацията ще е доста проблематична. Може би в чужбина, ако ви влече.....

Рекламна графика – По мое време тази специалност я нямаше. Не знам дали съм прав, но я асоциирам с “Графичен дизайн”. В България нещата се движат малко със закъснение. Причината е, че пазарната среда е силно монополизирана и естествените процеси на конкуренцията работят слабо. В такава обстановка е нормално “рекламната графика” да не цъфти и процъфтява....
На запад според личните ми наблюдения престижът на професията е ударил дъното. Вече под “графичен дизайнер” се разбира софтуерен оператор. Нивото на отговорност и авторство са нищожни. Изискванията на работодателите са средно образование, в най-добрият случай средно специално. Заплащането е сходно с това на заводските работници. Добре дошли във фабриката за графични материали! Защо така се получи е отделна тема.



Тема Re: koq specialnost bihte izbrali??? [re: OO]  
АвторJoni (Нерегистриран)
Публикувано31.01.07 21:25



Ще ме прощавате, но според мен съвсем не сте прав, поне за графичния дизайн, за другото ......май да в по-голямата част.
Цитирам: "На запад според личните ми наблюдения престижът на професията е ударил дъното" и "Заплащането е сходно с това на заводските работници" - графичния дизайн и "рекламната графика" са непрекъснато развиващи се области, който са имали, имат и ще продължават да имат поле за развитие ,както на запад така и у нас.От там следва, както всеки може да забележи, че нивото непрекъснато се вдига и изискванията се повишават с всеки изминал ден, точно обратното на вашето твърдение.Рекламата и графиката набират все по-голяма скорост, изискванията на клиентите се множат, летвата се вдига все по-нагоре, графичния дизайнер става все по-търсен кадър и изискванията към него са все по-големи.Дизайна е неизменна част от качествената реклама, а рекламат нито у нас, нито на запад "е ударила дъното", няма какво да обяснявам, че е точно обратното, а още повече ако говориме за България , където рекламната индустрия тепърва набира скорост и полето за изява на можещи и талантливи хора е доста голямо.Погледнете само в jobs.bg колко обяви за гр.дизайнери има всеки ден....доста са нали...знам защото съм в тази сфера и непрекъснато следя какво е търсенето и какви са изискванията и мога да ти кажа че "средно образование, в най-добрият случай средно специално" не е едно от тях.Търсят се хора с висше образование, високо ниво на компютърна грамотност, перфектни познания на графичния софтуер и много добър английски.
Съвсем скоро попаднах на една статия в чужд сайт, за съжаление май няма да се сетя как стигнах до него, където подробно беше обяснено за изискванията към дизайнерите и според тяхните възможности, знания и образование каква позиция биха могли да заемат и какъв е средния годишен доходд.Определено не бяха като на "заводските работници", не съм човек на цифрите така че няма да мога да цитирам за съжаление.
Абе с две думи хората който са основната движеща и креативна сила в рекламната индустрич НЕМОГАТ да не бъдат добре осигурени материално, да има ниски изисквания към тях и слаби възможности, а пък за отговорност и авторство няма какво да говорим, ако няма "авторство", индивидуалност, оригиналност и т.н. няма и добра реклама...ми това е ,мога още няколко часа да пиша по темата ,но и това май е много:) поовлякох се май:) ще прощавате, но това наистина е тема която силно ме вълнува:)
Успех на всички:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.