Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:00 18.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема PageMakerнови  
Автор Eлф (Indian)
Публикувано24.12.06 09:58



Търся да се запозная с хора, които работят на PageMaker и имат умения в предпечатната подготовка и цветоотделянето. Желанието ми е да обменим опит и мнения.




Мам, покочей ми джакета!

Тема Re: PageMakerнови [re: Eлф]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано24.12.06 19:07



А весела коледа

Амчи давай! Тук повечето хора са работили на кво ли не, включително на РМ, така че споделяй.



Не се гаси туй що се пуши!

Тема Re: PageMakerнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Eлф (Indian)
Публикувано24.12.06 19:24



Весела и на теб! Много здраве и възможности всичко останало да си го купиш!



Само да уточня още от началото, че може много от въпросите ми да се сторят прекалено ламерски, но аз живея в чужбина и преди три години работих в издателство на книги в София. Поработвала съм чат пат каквото се наложи, но никога прекалено задълбочено на тази програма. Сега имам огромного желание да се науча да я владея добре, но ми изникват глуповати въпросчета, които в процеса на работа ме объркват. Знам, че най-добре е в България, сред колеги, от тук да чопнеш нещо, от другаде друго, а тук тая наща я няма. Та накупих си от нашенско една интересна книжка, PageMaker 7.0 Classroom in a Book. Да, ама...

1. На какъв монитор се работи най-добре, за да не лъже окото и да може да се опреснява информацията най-добре? Понякога когато работя на моя който е 17’’ и увелича прекалено много това което се показва, не е това което е в действителност.

2. Каква е разликата между шаблон (template) и публикация(pmd)? Защото са с различни разширения. Когато отваряме шаблон се създава нова безименна публикация? Това ли е разликата само?

3. Какво е линейна резолюция (the line screen frequency with the printer) ? lpi (реда на инч) Как се определя? С кого се съгласува? Специалист по предпечатна подготовка?

4. Как да определя разделителната способност (dpi) на настолен принтер? Има я в спецификациите му или?

5. За PDF Export ако трябва да пращам някой друг да ми го прави, всички картинки ли трябва да пратя отделно, като приложения и пейдж мейкър от приложенията ли си зарежда картинките?

6. Какво е tripping? Какво е растерен (process) цвят? Това CMYK-a ли е?

Ох и много такива още главоблъсканици!


Мам, покочей ми джакета!

Тема Re: PageMaker [re: Eлф]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано25.12.06 20:06



хехехехехе
здрасти елф-чо
за споделяне, като гледам, имаш много



Няма да отговоря на всичко, щото е 25-и декември и щото няма да мога (на някои) и защото требе и ти да поровиш малко, все пак!

1. най-хубаво се работи на качествен монитор поне според мен 19` е най-добър, но това е субективно. Относно реалността на размера и вдигането можеш да се ориантираш като върнеш изображението на 100% и с известно време работа и т.н. Може да ползваш и различни замервания, рулърите и т.н. скали

2. Разликата е голяма. Шаблона е най-общо нахвърляна публикация (примерно вестникарска страница) с всички задължителни елементи. Прави се, при по-големи фирми, за да нема обърквания, какво точно ТРЯБВА да има на стр. и къде да е и т.н. Също предпазва от "чупене" на публикацията - да не се презаписват стр. от един в друг брой, триейки съдърж. и т.н.

3. lpi - Абревиатура от lines per inch. Термин при отпечатване, означаващ брой на редовете в един инч. Служи като мярка за честотата на редовете в полутонов екран. Мярка за честотата на редовете на полутонов екран (обикновено от 55 до 200). Обикновено полутоновете са изработвани, като върху изображението се поставя разграфено стъкло за получаване на точки. LPI се отнася за броя на вертикалните и хоризонталните редове на единица дължина.
за повече информация може да погледнеш http://www.prepressbg.com/
Съгласува се според изданието, предпечатаря, печатаря (СТР, експонация и т.н.) абе говори се с печатаря

4. Има я. Трябва да я има по книжката му, в менюто му или в интернет - на сайта на производителя. За какво ти е тази информация точно?

5. не съм сигурен че разбирам впроса, твърде много "приложения" има Прави си сама ПДФ-ите. Много главоболия има иначе! Може да няма шрифтове, кво ли не може да стане. Може да си плескаш снимките (като файлове) в самата публикация или да ги оставяш като линкове. Нямам идея как си работила или работиш и не мога да ти отговоря но предполагам се досещаш какво трябва да правиш. ПРАВИ СИ ПДФ-ите сама

6. Трипинг е като се препънеш
trapping - Улавяне. Техника, която позволява вариации в записването (регистрацията) по време на процеса на обработка. Върху работната маса това се прави предимно чрез припокриване на гранични цветове.
Требе да почетеш малко повече, не мога да ти изпиша учебник
"растерен цвят" е непознато за мен определение
процес-цвят е такъв, разбиващ се на СМУК при печат, именно
Спот е примерно пантенски цвят - неразбиваем

Не ми се пише повече, ако съм сгафил нещо, моля, колеги, изпращете ми един зад врата!

Елф-че
айде да са по-малко или по-конкретни въпросите, щот тва е форум, не училище Иначе, но хард филингс!

Не се гаси туй що се пуши!

Тема Re: PageMakerнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Eлф (Indian)
Публикувано28.12.06 09:16



Благодаря ти за отговорите. Естествено, че няма хард филингс

- донт уори.
Аз тия дни си получих една книжка от България и съм доволна за сега, много разбираемо ми обяснява всички тези неща и ми всързва в главата доста информация. Препоръчвам я, още повече че е на български. Казва се "Официално ръководство на Adobe за Дизайн, Предпечат и Печат". Разбирам, че това са знания, които се учат с години практика, но моята работа до сега в издателството беше свързана предимно със чуването за 'неща' като CMYK, плаки, филми и т.н. и така ми се иска да си подредя главата, а тук е трудно, разбираш ли. Започвам работа след нова година и тя ще бъде основно страниране, но сама за себе си бих желала да ги знам тези неща за да мога да си представя целия процес и в крайна сметка да знам какво правя все пак, нали?! А тук се говори английски..

Благодаря ти!


Мам, покочей ми джакета!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.