Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:45 20.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема По пътя към дизайнерствотонови  
Авторresearcher (Нерегистриран)
Публикувано26.04.06 15:55



Здравейте всички дизайн-занимаващи се.
Понеже стана на дума вече за това, учи ли се дизайнът с уроци, а отговорът беше под сурдинка и силно уклончив.Та...
Към тези, които сериозно се занимават с това, демек професионално - работят това или се занимават любителски отдавна и са натрупали опит искам да отпратя въпрос:
Какво образование дава тези знания, по-конкретно ВУЗ, специалност..

Препоръчайте лекции, на които може да се ходи!Има ли такива въобще такива в рамките на София.

До колкото знам, в НБУ отношението към "външните" е сравнително либерално. Не че знам какви специалности има, ма нали е университет

Не знам в техническия как е.
А и да не забравя, ако се може математиката да е сведена до минимум би било прекрасно.

Благодаря на отзовалите се.

Успех



Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: researcher]  
АвторOO (Нерегистриран)
Публикувано26.04.06 17:23



Какво точно разбираш под "дизайн", "дизайнерство"?



Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: researcher]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано26.04.06 21:07



Тва сме го обсъждали сумати пъти вече, имам чувството, но щом питаш

Поне аз не знам за курсове, лекции или кво да е там, което да дава повече от 10-20% от нужните познания. Извън тва... успех!

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: Пyшилиcт]  
Авторresearcher (Нерегистриран)
Публикувано26.04.06 22:29



Въпросът ми не е за това какво ми е нужно, за да стана "уеб дизайнер", та отговора да е:InDesign, Corel..., Photoshop..и т.н.+ 2-3 часа дневно, желание, някоко книжки и постоянство.
Някъде някой се жалваше, че години наред е учил тези неща, пък сега видиш ли нек'ви аматьори тука му се одуват.

Та въпросът ми беше конкретен - за теорията-къде?

А пък ако е толкова обсъждана темата, че да не си заслужава да си губите времето да напишете няколко реда и линк би свършил работа.


Наистина ще се радвам на отговори по темата!



Тема Re: По пътя към дизайнерството [re: OO]  
Авторresearcher (Нерегистриран)
Публикувано26.04.06 22:31



Да речем, че искам да получа висше образование, което да ми позволява да работя в тази област(имам предвид да имам такива знания, чат ли си)



Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: researcher]  
Авторresearcher (Нерегистриран)
Публикувано26.04.06 22:54



..какъв дизайн...?

за уеб - дизайн говоря...

-Познания по CSS, XSLT, XHTML
-Flash
-Photoshop, Illustrator и т.н...въобще да си запознат с начините за реализираш идеите си чрез програма..

примерно

Ясно ми е, че от "всяко дърво свирка не става" и тук си трябва боен дух, но съгласи се, само желание не върши работа.
Затова искам съвет.....

Айде със здраве



Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: researcher]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано27.04.06 16:10



Отново, отговорът ми е, нема! Сори, пич! Наблюденията са от НБУ, ВТУ \частично СУ| и... май тва е като ВУЗ-ове. От други изобщо не съм се интересувал. Какво очакваш да научиш за 2-3 часа дневно?!? Това, което ще научиш и за 3 дена разглеждане на програмата!

Мисълта ми е, че повечет неща се учат ОТ практиката. Просто преподавателите, които успоредно и работят, колко са, а? Тва ми е мисълта. Вместо да даваш пари за курсове, свали си книжки, чети и мисли

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: researcher]  
АвторOO (Нерегистриран)
Публикувано27.04.06 23:30



Здравей researcher.

В УЕБ дизайнът има няколко професии и всичките могат да се нарекат УЕБ дизайнер. От горе надолу те са:

---Художествен отдел---
Арт директор (стилист) – Изисква художествено образование с магистърска степен най-често. В България такова образование не се предлага. Занимава се с естетичните проблеми. Може да има ръководни функции (Проект мениджър).

---Инженерен отдел---
Софтуерен инженер (програмист) – Изисква висше образование. Бакалавърска степен често е достатъчна. Пишат Джава Скрипт, Екшън Скрипт и по-рядко Джава приложения. В България такова образование се предлага на много места и нивото е прилично.

---Технически отдел – изпълнителски специалности---
УЕБ дивелопър – занимава се с HTML кода. Изисква сертификати от специализирани софтуерни курсове. Понякога се учи 1-3 години, като средно-специално след завършване на гимназията. На запад е много популярно защото е достъпно, но заплатите са ниски. В България не ми е известно да има специализирани програми. Ще трябва да се задоволиш с това да си изтеглиш пиратски програми, да си купиш книжки и да питаш по форумите.

Графичен дизайнер – Това е другата подизпълнителска професия. Занимава се с изработка на графиката. Подобно на дивелопърството изисква най често 1-3 години като средно-специално след завършване на гимназията и софтуерни сертификати. Пак е ниско отговорна и ниско платена работа. В България такова образование доколкото ми е известно не се предлага и ще се наложи да се самообразоваш – пиратски софтуер, книжки, форуми.

Има няколко вида фирми за УЕБ дизайн:

Големи компании – Големите поръчки и големите пари са там. Най-често имат на разположение всички горе изредени специалисти. Работата и отговорността са строго разпределени и изискванията за специфично образование и опит са много високи. Понякога се случва да нямат собствен технически отдел, а да разпределят техническата работата по подизпълнителски малки фирми и фриленсери.

Средни компании – Най често имат само Инженерен и Технически отдел. Ръководните функции се поемат от програмистите. Работят главно с големи клиенти, които имат ниски естетически изисквания и акцентът е върху програмирането и техническото изпълнение. Много често в услугите им влиза не само дизайнът (изработката), но и непрекъсната поддръжка на тези големи сайтове и в повечето случаи клиентите плащат във вид на абонамент, а не на проект.

Малки фирми – Обикновено само изпълнители. Работи се с малки клиенти, малки поръчки, пари и отговорност. Най често асистират на клиентът в неговите естетически и функционални търсения или на някоя по-голяма фирма. Много често специалистите с повече опит научават някакво програмиране на ниско ниво и развиват художествено чувство понеже им се налага да се оправят с всичко сами. Съответно имат чувството, че са недооценени и имат проблеми с прехвърлянето в по-големи компании, където изискванията за образование растат непрекъснато. Такива са почти всички фирми в Българя.

От 90-те насам Интернет мрежата се разви с огромна скорост и се отвориха много възможности за работа в тази област. Хората които можеха да работят бяха малко а работата много. Съответно изискванията за квалификация и качество бяха силно занижени за да може да се ангажират повече хора. В повечето случай това бяха софтуерни инженери (програмисти), системни администратори, или просто компютърно грамотни хора, които се захванаха с УЕБ дизайн и научиха графичния софтуер, като ентусиасти, хобисти и аматьори. В същото време поради ниската конкуренция заплащането беше високо. Това беше златно време за самоукото занаятчийство. С течение на годините обаче пазарът се насити и изискванията за квалификация се качиха. След 5-6 години ситуацията ще е подобна, както при отдавна утвърдените професии. Например никой не бърка група от добре квалифицирани зидари, кофражисти и заварчици с архитектурна агенция въпреки, че и те и агенцията могат да построят къща. В Българя УЕБ индустрията и услугите са силно неразвити, цената на труда е ниска и ерата на занаятчиите ще продължи още известно време.

Ти след като си в началото трябва хубаво да помислиш какъв точно можеш да станеш. Това ще отговори и на въпроса, какво трябва да научиш. Остава да намериш къде. Понеже в България ситуацията е мътна не е лоша идея да видиш какви ще са възможностите ти да учиш навън. За да вземеш по-лесно решение потърси някой сайт за УЕБ дизайн конкретно с обяви за работа и ги преглеждай непрекъснато чисто информативно за да разбереш , какви са позициите, какви са фирмите, какви са изискванията, евентуално заплатите, на къде вървят нещата и т.н. Направи си план и действай. Съзнавам, че звуча малко песимистично. Не ми беше това целта. Хубаво е да си наясно с перспективите за да не си губиш годините.



Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: researcher]  
Авторscan (Нерегистриран)
Публикувано28.04.06 03:08



ili CIW



Тема Re: По пътя към дизайнерствотонови [re: researcher]  
Авторscan (Нерегистриран)
Публикувано28.04.06 03:16



The CIW program is the world's largest and fastest-growing Internet certification. CIW is a comprehensive information technology certification for the knowledge economy, with specific job roles and vendor-neutral content covering multiple hardware and software vendors.
.................................................................................................................................
1. What skills are learned in the CIW certification program?
CIW is comprised of multiple certification tracks that map to industry job roles. No matter what pathway(s) you pursue, you learn the latest Internet technologies and job skills. Earning a CIW certification shows you are ready to put these skills to work for your employer. Following are some of the skills you learn while pursuing these CIW certifications:

CIW Associate - basic knowledge of Internet technologies, Web authoring with XHTML, project management, as well as network infrastructure and troubleshooting.

CIW Professional - skills related to a particular discipline such as Web site design, security, server administration, application development or database management.

Master CIW Designer - cutting-edge design concepts and tools, industry standard design tools such as Dreamweaver and Flash, site maintenance, authoring and scripting languages, content and digital media creation, and B2B and B2C e-commerce Web site standards.

Master CIW Administrator - identification of network architecture, infrastructure and server administration, network administration and network security implementation.

Master CIW Web Site Manager - basic networking, Web site design techniques, Web authoring and scripting languages, and server administration.

Master CIW Enterprise Developer - Web-enabled enterprise application development, e-business solution implementation, database management, distributed object computing, scripting and programming languages, and language theory.

CIW Security Analyst - protecting an organization's assets and operations.

CIW Web Developer - assembly and maintenance of Java-based Web applications.

Get more detail about these pathways and access links to the individual certifications




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.