Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:06 18.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема отпечатване на каталог - къде?нови  
АвторXвъpчилo (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 17:35



Здравейте,

Бих искал да отпечатам каталог с произведения на изкуството - картини. Все още не разполагам с окончателния проект на каталога, нито имам представа колко страници ще бъде. Не съм особено наясно с печатните услуги - необходимо ли е дизайнът да е направен от фирмата, която ще го отпечатва или мога да си занеса собствен? Каква е приблизителната цена на тази услуга (разбирам, че трябва да се вземат предвид различни фактори, но поне ориентировъчно)? За колко време става самото отпечатване? Можете ли да ми дадете някакви контакти, имена на фирми, които се занимават с това? Бих искал да се обърна към коректна, бързо работеща фирма на ниво, така че да не бъда "изненадан" накрая я от цената, я от качеството. Много ще съм благодарен, ако се отзовете с полезни съвети; разполагам с ограничено време за този проект. Относно снимките на картините - какъв формат се изисква за постигане на отлично качество - диапозитиви, jpeg, други?
Има ли нещо друго, което пропускам?
Не съм се занимавал преди с това и въпросите ми могат да се сторят на някои хора от бранша малко простовати, но погледнете на мен, като на клиент :)

Благодаря!

Хвърчило

П.С.
Става дума за ограничен тираж от около максимум 1000 бройки, като той самият може да бъде променен в зависимост от съотношението цена/качество. Предпочитам по-малко бройки, но максимално добро качество.



Тема Re: отпечатване на каталог - къде?нови [re: Xвъpчилo]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано14.03.06 18:11



В момента питаш "Колко струва една кола?" Сори че така направо, но на това което питаш, не може да се отговори конкретно и коректно, едновременно.

Цената на един печатен продукт се определя (в най-общи линии) от неговите обем, цветност, хартия и др. видове изпълнение. Ти не казваш нито един от тия показатели, изключае цветността.

Относно качеството - има няколко печатници в София и няколко в Пловдив, които могат да отпечатат нещо подобно КОРЕКТНО! Иначе, могат да го отпечатат всички. Относно поемането на дизайна от теб, това е отделна тема. Искаш да го правиш или искаш да дадеш идеята? За отлично качество на снимките - диапозитиви и добър скенер! JPG от интернет ли мислиш да сваляш? Щото тоя файлоф формат е със загуби на изображението, та не ти го препоръчвам

Та така. Ако си се захванал с това сериозно, избери си по-точна концепция (страници, хартия и т.н.) и тогава ще приказваме. Или поне страници от - до (72-80). Просто отговорът иначе ще е меко казано несериозен! Тираж за подобен продукт 1000 не е малък

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: отпечатване на каталог - къде?нови [re: Пyшилиcт]  
Автор Xвъpчилo (мечтател)
Публикувано14.03.06 19:03



Ясно ми е, че въпросът за парите е малко прибързан, но от опит знам, че нарастването на цената, за жалост, не е задължително да е правопропорционално на качеството. Та затова попитах за коректна фирма. Иначе поразгледах общо взето един списък на фирмите, които предлагат такива услуги, но това не ми помогна много. Картините са мои - искам да си отпечатам личен каталог. Нищо няма да свалям от интернет. Ясно ми е, че jpeg е формат със загуби на качеството, затова попитах и за диапозитиви. Дизайнът бих могъл да си го направя и сам. Снимането на диапозитивите също мога да го уредя. Бюджетът е ограничен, но в рамките на разумното. Не очаквам нищо безплатно, нито прекалено евтино. На въпроса за диапозитивите - фирмите по принцип предлагат ли услуга сканиране на диапозитив или аз трябва да им занеса готовия дигитален формат. Освен това - държа да участвам в нагласянето на цветовете - дали някой няма да си помисли, че искам прекалено много?
Хартията - искам хубава хартия; грамаж - оптимален (най-подходящия за този вид разпечатки); матова, не лъскава. Можете ли да ме посъветвате каква да избера?
Брой страници - зависи по колко картини на лист, зависи от формата - това още не съм го уточнил напълно (свързано с цената и общата визия). Говорим за 20, максимум 30 листа.

Тиражът - зависи какво е останало от бюджета :) Това на шега, но максимум 1000. Може и по-малко, но това ще мога да го уточня по-нататък.

Главната ми тревога - колко време да си отделя от началните преговори, до крайното отпечатване - разполагам с около месец само.

Ще съм благодарен, ако ми дадете имена на фирми - може и на бележка, ако ще се сметне за реклама.

Има ли нещо друго, което трябва да подготвя и което забравям?

Благодаря за отзива!



Тема Re: отпечатване на каталог - къде?нови [re: Xвъpчилo]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано15.03.06 00:49



Ами като гледам единственото уточнен продължава да си остава цветността
Обем, хартия и т.н. още не се знае. Преди тва нема никакъв смисъл да търсиш оферти според мен. Относно печатници, тук има един доста полезен сайт, по мое лично мнение

Айде, успех и със здраве!

Не се гаси туй що се пуши!

Тема Re: отпечатване на каталог - къде? [re: Xвъpчилo]  
АвторEдин (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 04:53



Виж сега!
Въпросът не опира толкова до коректност на съответната фирма, колкото до познаване на процеса и съответстващите проблеми.

20 - 30 листа, за каталог и ако е във обрязан формат около 17/23 см. и тиража е 1000 при хромова хартия от 130 гр. - цената на хартията ще е около 300-450 лв., в зависимост дали са 20 или 30 листа ( т. е. 40 или 60 страници).

За печат на същото количество и формат, в стандартна (не дигитална) офсетна печатница средно би струвало му 600 и 900 лв., пак в зависимост дали са 20 или 30 листа ( т. е. 40 или 60 страници).
За експонация на филми за цветоотделки (ако ще печаташ в горе посочения вид печатница) ще отидат м/у 280 и 420 лв.
Тази технология обаче крие рискове за крайния резултат в цветово отношение, особено когато се касае за репродукции, а не за рекламни материали. Проблема е че какво ще се получи като цвят при печата ще се разбере едва след, като са направени цветоотделките и са отпечатани първите тиражни форми (листа). Тогава ако не си доволен и не можеш да допуснеш компромис ще ти се наложи да правиш корекции във файловете от предпечата и да експонираш нови филми с цветоотделки, което са нови разходи на средства и време, а резултатът отново не е гарантиран.

Има и друг технологичен метод - да се печата на дигитални офсетови машини, което ти спестява операциите по правене на цветоотделки, защото те печатат като принтери - направо от файл, и може да се коригира веднага всяко следващо копие докато се постигне желания резултат, но този вид печат е доста по-скъп и принципно се прилага при много по-малки тиражи (до около 100 - 200 тираж). Освен това, имат известни ограничения с размера на формата - например ти би трябвало да свалиш размера на каталога до 15/22 в обрязян вид. Например при 20 л. или 40 стр. в този размер, печата би бил около 1600 лв. за 100 бр. или 3200 лв. за 200 бр. каталози.

Има и един междинен метод на печат. Машините пак са офсетни и пак се наричат дигитални, но въпреки, че не се правят филми за цветоотделки все пак експонацията се извършва макар и направо на формата на машината. И вече след, като е направена, корекции могат да се правят само със засилването или намаляването на отделните мастила, което е сравнително тесен диапазон на коригиране и ако е успешен за една репродукция, то може да се окаже неудачен за друга. На такава машина, при пълен формат на каталога - напр. 17/23, цената за отпечатване би била около 1200 - 1800 лв. съотетно за 20-30 листа в тираж от 1 бр. до 1000 бр. каталози.
Отделно за довършителна (книговезка) дейност, като сгъване, колиране, лепене или шиене (зависи как го искаш) и рязяне би струвало около 100-те лева в зависимаст от ивдивидуалната ценова политика на печатницата.

Та така!
Успех!



Тема Re: отпечатване на каталог - къде?нови [re: Eдин]  
АвторCeleste (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 09:36



Много хубаво си му го обяснил, на така зададен от него въпрос... Само защо ли си пропуснал да му кажеш, че ще му вземат пари и за предпечата (след като дизайна ще си е негов).

Моя съвет е: намери един каталог отпечатан вече на някой друг художник, който приблизително да е като този който ти искаш. С него каталог отиди 2-3 фирми и обясни им, и попитай да ти направят оферта, като ти я разбият по дойности, за предпечат, за печат, филми, плаки и т.н. И не на последно място поискай да видиш някакви техни продукти за да знаеш как работят.

А иначе 100% гаранция как ще излезе от офсетов печат няма. Винаги има разлика от това което е на монитора - и крайния резултат. Въпроса е разликите да са в приемливи граници.

Успех с каталога



Тема Re: отпечатване на каталог - къде?нови [re: Celeste]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано15.03.06 17:21



Почти съм сигурен че чиляка ще предпочете дигитален печат, (особено като чуе цени!) но казано честно не ми се занимаваше да пиша толкова. Пък и не знам до колко е сериозна цялата работа. Не че нещо против, но на "принципни" въпроси давам "принципни" отговори.

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: отпечатване на каталог - къде?нови [re: Eдин]  
Автор Xвъpчилo (мечтател)
Публикувано15.03.06 21:27



Мнението ти ми е от голяма полза!

Надявам се, че за месец ще успея да го разпечатам.

Благодаря!

Хвърчило




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.