Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:16 27.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Калибриране на монитор  
Авторlgsux (Нерегистриран)
Публикувано13.09.04 16:33



Пиша тук защото ще сте най-добре запознати с тънкостите на калибрирането.
Проблема ми е с монитор LG 795FT...прословутия прехвален боклук на LG.
Та глупавия монитор го купих преди 3 години за 450$ сега съм на път да го продам за 100$ и да си взема някой рециклиран боклук.
Това е последната ми надежда да извадя от него нормални цветове.
Проблема е следния.
Ако не го калибрирам цветовете са тъмни, дори и при яркост и контраст 100% някой снимки са толкова тълни че не се различава нищо по тях. Правя сравнение с други монитори и разликата е огромна.
Иначе контраста е добър, по светлите снимки се виждат чудесно.
След като го калибрирам използвайки профила от драйверите става толкова ярко, че таскбара изглежда направо бял а иконите мъгляви. Намалих на 40 яркост и 70 контраст отново е гадно. Сега поне виждам сивото квадратче на Adobe Gamma Wizard (преди и на 100% не можеше да се разбере че го има). Виждам и цветове по стари снимки които не съм и подозирал че съществуват. Пуснах и Нокиа теста като там на настройката за яркост и контраст вече виждам и сивите квадрати но след като намаля според техните изисквания отново си остава ненормално ярко.
Как става тази работа, някой хора никога не калибрират и всичко е перфектно а при мен стават двете крайности.



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: lgsux]  
АвторMlKl (Нерегистриран)
Публикувано17.09.04 13:51



Ами човек какво да ти кажа може и мониторати савсем да се е здухал но много вероятно с опитите си да го оправиш и ти да си го дозакопал. По принцип при калибрация не се говори само за монитор. Първото което се калибрира естествено е той. След това се калибрира Photoshop-а(обикновенно само там се гледат реално цветовете), после стигаме до Adobe Gamma и накрая се заваршва с настроики на самата видео карта. Обикновенно калибрирането се прави чрез един вид цветова карта на която пише точно всеки цвят от какви проценти от другите цветове е замесен и калибрираш със сравнение докато резултата те задоволи. Има и някакви специални уреди за калибриране.
Сажелявам че го казвам но общо взето ако искаш да е калибриран като хората монитора ти и особено ако работиш професионално на него а не просто за удоволствие трябва да викнеш някой който извършва такива услуги.
Моя лично ми го калиброваха от печатницата с която работя. Но съм чувала че такива услуги се извършват и от Apple Centar в София за около приятната сума от 50 евро.
Пожелавам ти Успех



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: MlKl]  
АвторLudo (Нерегистриран)
Публикувано17.09.04 17:34



Аз извършвам калибриране с уред в Пловдив, ако те интересува - lubo1972@yahoo.com /доста по евтино от 50 евро



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: Ludo]  
Авторlgsux (Нерегистриран)
Публикувано18.09.04 20:34



Момчета грешно ме разбирате. Няма да работя предпечат, не ми трябва точно калибриране. Аз в момента за да видя някоя по тъмна снимка я свалям и си играя с яркост и контраст. Досадно е и не е нормално за това питам. Болшинството от хората за калибриране не са и чували пускат си монитора и си имат съвсем нормални цветове. А аз ги виждам контрасти уж на пръв поглед достатъчно ярко но снимките тъмни.
Сега си играя с драйверите на тая малоумна фирма LG. Първите които имах като ги заредя в Adome Gamma ми даваше корекция 1.5, други които свалих от техния сайт вече е 2.22.
Пак пускам Нокиа теста и в раздела за настройката на яркост и контраст при двете издънени на 100% се виждат слабо само последните 3 сиви правоъгълника.
Дайте някакъв друг software за калибриране че тоя на Адоб вече ме изнервя.



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: lgsux]  
Авторlyubo (Нерегистриран)
Публикувано22.09.04 00:35



Здравей

Само като предположение - ти този твой "измъчен" вече монитор пробвал ли си го на друга машина? (по-точно с друга видео-карта?)

Не казвам, че проблема е непременно във видео-картата, но защо не направиш тест с някоя друга карта?

Успех!



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: lgsux]  
АвторDan4oKalpazan4o (Нерегистриран)
Публикувано28.09.04 16:53



чакай, чакай са... казваш че го имаш от 3год. а проблема от кога е ???
пробвал ли си с друг дривер(както бе споменато) или видеокарта, а настроките на самата карта ? Може би вградения колор менидж на картата да е пипнат някъде...
Не е задължително проблемът да е в монитора макар че си е на годинки вече...



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: Dan4oKalpazan4o]  
Авторlgsux (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 14:41



Да скоро пробвах с друга видео карта. Аз си карам от тогава с един Радеон и понеже не се занимавам с игрички не ми се е налагало да го сменям. През всичките тези години си мислех че проблема е във видеото но явно не е така. Ще се сменя тоя боклук няма какво да се занимавам с калибриране, скоро ми каза и друг човек със същия модел че имал такъв проблем. Никакво LG!!!!! Къде ми беше акъла като го купувах, хем преди това имах също LG и беше една мътилка....
ама подлъгах се от хорските мнения дето го изкараха най великия 17' и даже и сега продължават да го хвалят. А той има толкова проблеми....



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: lgsux]  
Автор Spon (demon)
Публикувано29.09.04 17:16



В същия дух никакъв Samsung!!!!



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: lgsux]  
Авторpitko (Нерегистриран)
Публикувано02.12.05 20:16



Я и аз да питам нещо....
На монитора каква цветна температура задавате?
Някъде нещо пишеше за 6500К....(от настройките на монитора, не от компютъра)
Верно ли е това?



Тема Re: Калибриране на мониторнови [re: lgsux]  
АвторEld (Нерегистриран)
Публикувано03.12.05 12:25



ако ти е писнало от CRT монитори можеш да пробваш Eizo - за него съм чул най-добри отзиви




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.