Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:03 25.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Zashtita na izobrajeniya  
АвторM-r Bob (Нерегистриран)
Публикувано10.02.03 13:36



Zdraveite,
Eto Vi edna realna situaciya, koyato moje da se otnese do vseki ot Vas:
Vie ste dobar designer i cenite Vashiya trud. Napravili ste istinski proizvedeniya na izkustvoto. Iskate po nyakakav nachin da zashtitite izobrajeniyata, koito sazdavate (stava duma za rasterna graphika), bez vidima promyana kato dobavyane na znaci, tekstove ili neshto podobno...
Kakto razbirate zashtitata trjabva da e:
- nevidima
- da ne narushava celosta i kachestvoto na izobrajenieto
- da moje da posluji za nedvusmislenno dokazvane na avtorskite Vi prava.
Spored Vas vazmojno li e da se napravi takava "efectivna" zashtita v PhotoShop?
Ako - "Da", togava ot kakvo estestvo tryabva da bade tja, za da otgovarya na postavenite po-gore usloviya?
Imam mnenie, no mi se shte da stane diskusiya...



Тема Re: Zashtita na izobrajeniyaнови [re: M-r Bob]  
Автор minimiro (Xara MASTER)
Публикувано10.02.03 14:08



Ima, i se nari4a Digital Watermark -


Malko po-nadolu ima edna tema po podoben problem, 4eti tam, si4ko e obyasneno......

A)bort, R)etry or S)elf-destruct?

Тема Идеята ми беше друга!нови [re: minimiro]  
АвторM-r Bob (Нерегистриран)
Публикувано12.02.03 11:39



Благодаря, но нямах в предвид използването на готови защити. За Digital Watermark зная, но да речем, че не мога да си го позволя...
Освен това, съм локализирал замърсяването което Digital Watermark внася, и то е в цялото изображение. Нещо повече - при сцени с по-малко разнообразие на цветове, промените са видими без много напрягане... Но далеч съм от мисълта да се заяждам със създателите на Digital Watermark!
Въпроса, който исках да се дискутира е най-общо от вида: "аз мога или не мога да се справя с това - сам...?"
Нали разбираш обичам професионалните предизвикателства! Да речем, че на защитата гледам като на особен вид дизайн. Защото по същество това си е пак вид растерна обработка, но която се придържа към специален вид условия.
Така, че предизвикателството си остава към всички фенове на PhotoShop!




Тема Re: Идеята ми беше друга!нови [re: M-r Bob]  
Автор minimiro (Xara MASTER)
Публикувано12.02.03 18:11



Mi veroyatno shti se naloji da suzdadesh sobstven plug-in, koito da vnasya opredelena informacia v rastera po opredelen algoritum.... vij ve4e za info otnosno programinga, i da iskam ne moa ti help-na :o(

A)bort, R)etry or S)elf-destruct?


Тема Re: Идеята ми беше друга!нови [re: minimiro]  
Автор ValBo (търсещ)
Публикувано12.02.03 18:19



Abe naskoro, 4etoh edna statiq

Vytre si pishehe za skriptirane na informaciq
Ta zna4i - v jpg, tif ili kakvo se setish se kodira informaciqta bez da se vijda
T.E promenqt se pikseli po algoritam, no v mnogo malki granici.
Komentiraha, 4e ne si li4alo - tehnologiq na CRU - no sega ve4e i v grajdanski variant
loshoto e 4e ve4e i virusi mojeli da minavat s bitmapi;-(



Тема Re: да сменим посоката...нови [re: M-r Bob]  
Авторvallentin (Нерегистриран)
Публикувано13.02.03 10:10



Здравей,

мисля че защитата от която се нуждаеш няма да я намериш във Photoshop. Таква защита можеш да намериш в законите за авторското право.

На мен наскоро ми се наложи да се справям със въпросите за защита на мои изображения и се съветвах с адвокат, също ходих на консултация в Министерството на Културата в отдела за авторско право. Ще се опитам да споделя резултатите на кратко:

1. Какво научих в Министерството на културата:

- всеки автор притежава авторските права на своите произведения по силата на това, че е техен автор. Последното се доказва по преки и косвени начини (например свидетели)
- такова нещо като регистрация на авторски права няма, но когато се публикува изображение е добре да се постави (с) , дата и името на собственика на авторските права. НО дори да не се сложи такова изявление, пак правата по закон остават запазени за автора по силата на това, че е автор.

2. Какво научих от адвоката
- би било добре изображенията да се регистрират и заверят при нотариус. Такава заверка се прави на две неща:
- заверка на датата
- заверка на съдържанието


С такава заверка ще ти е по лесно да докажеш авторските си права в съда и да осъдиш за стабилна сума онзи, които е дръзнал да използва твоите изображения без да ти плати лиценз.

Тук вече разни фотошопски watermarks стават напълно излишни, защото на теб дори ти е изгодно да ти гепи някой изображенията, защото като го осъдиш ще вземеш добри пари, каквито едва ли ще можеш да спечелиш от нормална продажба на изображенията.


Надявам се това, което ти писах да ти е било полезно, но ако си решил да си вкарваш времето в професионални предизвикателства - ОК, но по добре да го известираш в правене на повече изображения от които можеш да се ползваш (ако си добър) а ако не да използваш времето да задобрееш :-))

поздрави!



Тема Може ли още детайли?нови [re: vallentin]  
АвторM-r Bob (Нерегистриран)
Публикувано14.02.03 10:59



Здравей,
благодаря за тази навременна информация. Мисля, че би била полезна за всеки "който създава красиви неща" в този форум...
Ще те помоля обаче да конкретизираш точка втора. На какъв носител трябва да се представи изображението пред нотариуса? На магнитен - не мога да си представя заверката как ще стане..!!! Какъв документ получаваш в крайна сметка. Ако приемем, че заверката е възможна за файл на магнитен носител, то тази защитата би ли важала и в случаите, когато намеря копие на моето изображение на друг носител - например разпечатано на фотохартия или издадено в списание и т.н.???
Ще те помоля да си мах. детайлен и да споделиш всичко, което знаеш по тия въпроси.
Благодаря!
На феновете на PhotoShop искам да кажа, че отделно от законовите възможности, те самите достатъчно ефективно могат да си защитават своите работи именно чрез "дълбоките води" на PhotoShop. Как???Това е въпросът!
Очаквам конкретните Ви предложения...



Тема Re: Може :-)нови [re: M-r Bob]  
Авторvallentin (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 10:28



Аз заверих изображенията си, като ги бях разпечатал на хартия. Ако имаш повече изображения разпечатай ги по-малки. Аз заверих около 100 изображения.

Сега какаъв е смисъла на цялата работа.

1. Заверка на датата. С тази заверка ти заявяваш, че си ПЪРВИЯ предявил иск за собствеността на тези изображения. Напълно е възможно ако някой се докопа до изображенията ти да ги регистрира преди теб и ако си е опекъл работата добре, ще ти ги отнеме, че и ще те осъди ако ти си си ги използвал.

2. Заверка на съдържанието смисълна на това, е че ТОЧНО тези изображения, в ТОЗИ стил, дизайн и детайли са направени от теб.

Разбира се както казах, доказването на авторските права може да стане и като представиш свидетели, които са те видели, че точно ти си ги рисувал тези неща, били са свидетели на процеса на създаването и прочие.

За магнитни носители мисля че няма закони относно заверка на съдържание.

Това е което знам, сигурно има и повече неща за се знаят в тази област, и ако някой знае ще е добре да каже. Аз за последно ще споделя само един куриоз, който ми казаха в мин. на Културата, а именно, че по закон, софтуера и цифровите изображения се третират като ЛИТЕРАТУРНИ произведения.

Така, че ... поздрави на всички писатели от този форум



Тема Благодаря!нови [re: vallentin]  
АвторM-r Bob (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 14:35



Здравей,
благодаря Ти за изчерпателността и огделеното време...
Признавам си, че има още доста мъгла в главата ми около отговорите на някои въпроси.
Например ако някой внесе незначителни, но все пак промени в Твое изображение и го представи за свое, поради видимо съществуващата разлика няма ли то да се счита за ново и различно от твоето изображение??? Ако "НЕ", тогава коя е границата от различия от която изображението ще бъде третирано вече като ново...? Ами ако на всичкото отгоре промененото изображение си го регистрира като свое? Едва ли някъде се пази фотокопие на твоите неща, Тогава датата на регистрация ще е първата за "ТОЧНО ТОВА-ПРОМЕНЕНОТО ИЗОБРАЖЕНИЕ" и той ще има авторските права така, както и Ти за своите неща. Въобще всичко ми изглежда толкова относително и несигурно. Все си мисля, че има доста оставени вратички за вариране и измъкване, но това са си мои расъждения.



Тема Хайде бе хора!!!нови [re: M-r Bob]  
АвторM-r Bob (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 15:01



Отделно на това, което си разговарям с Vallentin, аз продължавам да очаквам Идеите Ви. Да речем, че не мога без PhotoShop и искам задължително на него да реализирам защитата за която говорех... Ще полудея от Вашето мълчание!!!
Нали вече споменах, че искам да стане дискусия. Ами това се прави с много хора, които дискутират проблема от своите си гледни точки и опит. Това е и основното предназначение на всеки форум. Никого няма да упрекна за "лошо" предложение - не съм съдия, а и не смятам себе си за по-добър от Вас..!
Да не си помислите, че Ви се карах...?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.