Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:07 23.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Програма за създаване на шрифтове  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано22.02.02 12:25



Някой знае ли за такава програма? И по-точно за такава, с която могат да се добавят символи към готов шрифт? Бих ви бил благодарен и ако ми кажете някой шрифт, който съдържа буквите, използвани в правописа в началото на миналия век - ер-ове, ят-ове и т.н. Ижица не ми върши работа:). По-скоро някакъв серифен шрифт.
Предварително ви благодаря.

Ако искаш да прегърнеш света - купи си глобус!


Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: agent_orange1]  
Автор LoveHate (ta tatau)
Публикувано22.02.02 15:11



Macromedia Fontographer
FontLab

za fonta neznam....


Too Close to Love, Too Close to Hate

Тема Corel Drawнови [re: LoveHate]  
Автор TlN-TlN ((the real one))
Публикувано22.02.02 15:30



mdaaaa kolko i da ti e stranno !


The Girls Just Like me!


Тема Re: Corel Drawнови [re: TlN-TlN]  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано22.02.02 15:40



Т'ва за Корела ми хареса.... Само ми кажи как, че не схващам, а и в хелпа няма никой по въпроса?

Ако искаш да прегърнеш света - купи си глобус!

Опааа... Намерих го. Мерси:)

Редактирано от agent_orange1 на 22.02.02 15:50.



Тема Re: Corel Drawнови [re: agent_orange1]  
Автор TlN-TlN ((the real one))
Публикувано22.02.02 16:19



mi bate ne e mnoo lesno ... ama ne i trudno........

praish si obekt,,,ama da ne e s poveche ot 1200 tochki ,,,,,,, i export kato TTF i sledish instrukciite pri exporta......

triabva da si krastish shrifta niakak,,,,, sled twa obekta,,,,, sled twa na koi buton otgovaria ..... i gotoooo

vsichko e vapros na praktika i experimenti


The Girls Just Like me!


Тема Re: Corel Drawнови [re: TlN-TlN]  
Авторagent_orange1 (Нерегистриран)
Публикувано23.02.02 10:04



Абе хамалогия си е малко, но с оглед на това, че ми трябват 2-3 символа ще се справя



Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: agent_orange1]  
Автор theMANwho (Prelitasht)
Публикувано23.02.02 16:43



Tochno tazi tema se raziskvashe predi izvestno vreme v "Web designe i HTML" klyba. "Baba Iliica" imashe sushtia problem i dadoha dosta otgovori, kato v kraina smetka dori se nameri shrift (i to mai beshe Window-ski!) v koito gi imashe vsichkite takiva simvoli i dori im biaha napisali i unicode nomerata, razrovi se i go nameri, ako ne 1 lichna belejka do "Baba"-ta sushto shte svurshi rabota.

Yspeh!

Why does it always rain on me?


Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: theMANwho]  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано24.02.02 12:28



Намерих темата, намерих и шрифта. Само, че под Corel не бачка - вместо кирилизирани символи ми изкарва "маймуни" (под MS Word няма проблем), а аз трябва да подготвя тоя текст за печат... Шрифта се казва Lucida Sans Unicode. Можете ли да ми кажете какво трябва да направя, за да мога да го ползвам с Corel-a?

Ако искаш да прегърнеш света - купи си глобус!


Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: agent_orange1]  
Автор Aвaтapчe (little one)
Публикувано24.02.02 14:12



ква ОС, коя версия на Корел?
то не че ако ми каеш тия неща ше мога да ти кажа как да си подкараш кирилицата де... ама който знае как става - ше треа да ги знае тия неща.
:)
А при мене на WinXP i Illustrator 10 - без flex type тоа фонт си ми пише на кирлица :)



Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: Aвaтapчe]  
Авторagent_orange1 (Нерегистриран)
Публикувано24.02.02 16:57



win2000 i Corel Draw 9 с Flex Type. Ама не е от флекса... Той ми прави проблеми с някои шрифтове като ми изкарва кирилицата на гоеми точки, а с тоя шрифт ефекта е все едно изобщо няма кирилизиран вариант...



Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: agent_orange1]  
Автор Aвaтapчe (little one)
Публикувано24.02.02 18:43



ми незнам бате
ко искаш дай текста да ти го прасна в един ЕПС и да ти го пратя в криви.. деа знам
ма тва ше стане 'ко е заглавие само некво...'ко е текст по-голям - нинам :)



Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: Aвaтapчe]  
Авторagent_orange1 (Нерегистриран)
Публикувано24.02.02 20:06



Благодаря, ама аз си работя прекрасно с епс-ове и илюстратори и фотошопи и т.н. Става дума за следното нещо: имам един клиент - федерация по табла, които имат некъв устав от началото на миналия век и искат за по-тарикатско да го преиздадат в некъв тираж (1000 - 2000 бр.) както си е със стария правопис. И точно тук идва проблема - тва си е цела книга баси... Но след като си пропилях цялата събота и неделя в ровене из интернет, разни програми и т.н. съвсем случайно открих ЕЛЕМЕНТАРЕН НАЧИН за създаване на шрифтове с Corel Draw. Ама не type faces или не знам си там кво дето го пише в хелпа, ами си рисуваш квото ти трябва и оттам: tools/create/symbol и си готов. Преди тва то беха некви подравняваници, некви чудеса... Имам предвид в корел. Та затова писах на ТИН ТИН, че е хамалогия. Ама нейсе - ще стане работата.
Благодаря ви за мненията и предложенията. Ако все пак имате и други такива на драго сърце бих ги приел.



Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: agent_orange1]  
АвторJonata (Нерегистриран)
Публикувано25.02.02 22:30



Чак от последния пост ти разбрах проблема. Битката с гадните Unicode и Opentype шрифтове има няколко подхода:


- в Word боядисваш всичко в Arial. Копваш текста в Corel и там задаваш Lucida.
Не знам защо, но Corel харесва пристигащ през клипборда Arial повече, отколкото останалите Unicode шрифтове. Ако в Word някой от символите не иска да се ошрифти в Arial, изпълняваш следното безмислено действие: Find/Replace на този символ със същия символ. Колкото и да е тъпо - работи. Накрая - copy в Corel.


- Отваряш с Fontografer някой познат ти шрифт и на местата на несъществени символи - @#$%^&| рисуваш тези, които ти трябват. После генерираш под друго име честен 256 символен Type1 шрифт и след като го инсталираш той ще ти работи вечно. Разбира се в Word ще трябва да направиш съответните Find/Replace на символите.


- отиваш на http://wgl.typ.pl/ - там има една програмка, наречена WGL Assistant, която включва и изключва различните кодови таблици от уникодовските шрифтове. Не съм я пробвал с Corel (мразя Corel), но веднъж тя ме спаси с един естонски текст в Illustrator.

Темата ми е интересна. Напиши, ако си намерил решение.



Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: Jonata]  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано26.02.02 10:56



Искам да благодаря на Баба Илиица, която (който) ми показа решението на моя проблем. Ето какво ме посъветва:
"Ами отиваш на web.orbitel.bg/ilia/dw и там има описание за това, как се транслитерира шрифт, за да се използва в dreamweaver... Е на тебе ти трябва същото, там има и линк за download на програмата, която ти е необходима! Копираш символите с Ctrl+C и ги вмъкваш на мястото на латинските с Ctrl+V... После променяш името на шрифта и го записваш. След това използваш този шрифт!

Баба... "

Действа безотказно:) Горещо го препоръчвам на всеки, който има този проблем.
А това за ариала и заместването му в корел с луцида не става, щото просто корела не разпознава луцида като кирилизиран шрифт... Но няма значение - вече всичко е ок. Честно казано не съм много наясно с unicode, opentype и т.н. Просто досега не ми се беше налагало да се занимавам с нещо такова. Ако на някой му се занимава да просвети незнаещите би било добре. Предполагам, че не съм единствения.


Ако искаш да прегърнеш света - купи си глобус!


Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: agent_orange1]  
АвторJonata (Нерегистриран)
Публикувано26.02.02 15:21



Решението, което си използвал всъщност е много хард вариант на подход N2. Може би за дриймуивър е единствения възможен подход, но да прекодираш цялата таблица, само за няколко символа ми се струва твърде крайно. Най малко защото предварително набрания от някоя секретарка текст в Word ще ще е напълно неизползваем. Аз като си правя бутони във Flash, просто обръщам в криви.
За видовете шрифтове....
В добрите стари времена имаше само Postscript Type1 шрифтове. Те бяха подредени е таблица, наречена ACII Table с общ брой 256 и базирани върху криви от трета степен на Безие. Adobe обаче нещо се заяждаха за лицензи и Microsoft и Apple разтаботиха конкурентната технология TrueType за шрифтове, базирани върху криви от втора степен. Заради различната математическа база върху която са построени TTF и PS шрифтовете не са коректно обратими един в друг, т.е. ако отворите един PS шрифт и го запишете като TTF, то двата шрифта не са геометрически еднакви. И до ден днешен "добрата производствена практика" изисква да се ползват само PS шрифтове. Не че TTF не стават, но понякога предизвикват странни проблеми. Как се решаваше въпроса с кирилизацията и съответно на останалите не англолатински символи? Първите 128 символа от ASCII таблицата са стандартните латински символи еднакви за всички, а останалите 128 - са специалните симоли на останалите азбуки. В кирилския вариант имаше много стандарти за подреждане - KOI8, ISO, DOS, Windows, Мас, докато накрая останаха само Win и Mac. В един момент Microsoft решиха да въведат унифицирана многоезична подръжка, т.е. един шрифт да може да работи на всички езици. Тогава сътвориха стандарта Unicode, където един шрифт има >64000 символа, в него са вкарани всички възможни азбуки, а конкретното подмножество (наречено Pagetable), което се използва в дадена страна се избира при сетъпа на системата. Естествено по характерния за тях начин реализираха това мърляво, в резултат на което по-новите версии на Word изкарваха за маймуни файловете, записани от по-старите версии. OpenType е разработка на Adobe, пак с >64000 символа и е TTF с повече екстри. Ha сайта на Adobe има повече подробности. Поне моя опит показва, че единствената графична програма, която се справя относително добре с Unicode шрифтовете е Corel, при това със шрифта Arial. В това отношение адобовските програми са пълна трагедия. Аз правя опаковки на повече от 30 езика и за да си реша проблемите, направих следното: в сайта на ХермесСофт са показани ASCII таблиците на всички езикови групи. Отворих си ариал и от него генерирах отделни 256 символни PS шрифтове за разничните езикови групи. Когато ми пристигне Word-вски текст на танганайски, копвам го в корел, задавам съответния шрифт и оттам - в Illustrator.



Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: Jonata]  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано27.02.02 13:20



Сега горе-долу почна да ми просветва. Но има нещо друго - голяма част от шрифтовете, които имам не могат да работят на кирилица под Corel, докато в Word нямам проблем с тях. Включително и Ариал. Не знам от какво се получава така. Сега съм с Win 2000, a доскоро бях с '98 и при него май нямах такива главоболия. От една страна това не ме притеснява особено, защото имам достатъчно други шрифтове, с които нямам проблеми; но пък от друга е доста дразнещо... Както и да е. В конкретния случай на мен ми трябваха 2 символа - единия е като Ж с чертичка от горе, другият е като Ъ, с чертичка през средата на отвесната му част. Аз просто замених символите # и ^ с тях, а не съм променял шрифта като цяло. Интересното е, че докато търсех шрифт, в който стандартно да са заложени тези символи забелязах, че в Palatino има 2-рия (мисля, че се казва "ЯТ"). Тъпото е, че го нямаше "Ж"-то. А тези символи са се употребявали по едно и също време и пак едновремено са излезли от правописа.... По интересно ми е друго: по какъв начин бих могъл да накарам тези шрифтове (Unicode) да работят нормално в Corel? В смисъл да си бачкат под кирилица?

Ако искаш да прегърнеш света - купи си глобус!


Тема Re: Програма за създаване на шрифтовенови [re: agent_orange1]  
АвторJonata (Нерегистриран)
Публикувано27.02.02 23:17



На мен половината от bg TTF шрифтовете, които под W98CE2 си работят като слънце под W2K показват само квадратчета в кирилицата. Мързи ме да ги обръщам всичките на Type1 и го правя, само ако изрично ми потрябва някой шрифт. Специално Ариала при мен работи перфектно. Става въпрос за този Ариал, който стандартно си върви с инсталацията на W2K. Ти сигурен ли си, че при някое пренасяне на шрифтове не си взел някоя по-стара версия и си заменил последната? Защото ако си мислиш, че ариалите на различните версии са еднакви - не са. Бил Гейтс си е Бил Гейтс. Моя ариал е 267К от 07.12.1999г и иконата му е с "О" - OpenType демек. Ако при тебе е някакъв друг, дай мейл, ше ти пратя моя. Друга възможна причина е ако си инсталирал FlexType2000, без преди това да си включил стандартната, вървяща си с W2K кирилизация. Тогава W2K не e активизирал кирилската CodeТable, a не съм сигурен дали FlexType го прави сам. Дръпни си WGL Assistant oт http://wgl.typ.pl/ и ще видиш кои кодови таблици са ти включени.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.