Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:59 28.04.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Verdi-Requiemнови  
Автор Bili (непознат )
Публикувано09.01.01 20:49



Bjah na konzerta v NDK s Milen Nacev.
Spored men e kochtunstvo da se sviri duhovno proizvedenie s takiva extremni tempa.Tova NE E
simphonij ili svetska kantata!!Zatova ne moge da svarchi za 80 minuti,kato trjabva da e nad 100!!
Otdelno ne moge taka da se krechti pri takiva sakroveni momenti.Tova moge da stane samo pri "Dies Irae".Samo i edinstveno.
Inace pevzite pjaha prilicno...No sam razocarovan.



Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
АвторTommy_anon (Нерегистриран)
Публикувано09.01.01 20:57



Absolutno vjarno!Tozi Requiem trjabva da se slucha samo s golemi izpalnenij,kato na Muti,Abbado i Karajan.Inace njama smisal...



Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
Автор Oблakът (непознат )
Публикувано09.01.01 22:25



Абе Били, ти в НДК ли живееш.:о))) Щото концерта свърши в 20.40.
Сега нямам възможност, но по-късно ще опитам да споделя впечатления.
Иначе и аз съм със смесени чувства...



Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
АвторРуиз_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано10.01.01 09:06



През февруари 2000 слушах Реквема на Верди със Софийската филхармония, Светослав Обретенов и Емил Табаков., Имаше цикъл от концерти с реквиеми/ тези на Верди, Дворжак, Табаков и Матеус Пасион на Бах/ Трябва да кажа, че бях потресен от гениалното произведение на Верди и за мен то бе добро изпълнение. Започна в 19 часа и завърши някъде в 20.20 часа.Представях си,че слушам Реквиема в Миланската скала или в катедрала в Италия.
Не искам да възхвалявам Софийската филхармония, но съм съгласен,че такова произведение трябва да се изпълнява с много голямо вникване и точност и от големи диригенти като Караян, Абадо,Мути, Бърнстейн и именити оркестри.



Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
Автор Oблakът (непознат )
Публикувано10.01.01 11:20



Не знам навремето какви темпа е определил Верди, но времетраенето на Реквиемът винаги си е било приблизително 80-85 минути. Вчера, през деня, ми зададоха същия въпрос. Отговорих - около час и половина. Предполагам, че Били го подвеждат минутите изписани в програмата.
Затова не забелязвам нищо екстремно. Виж например с каква "скорост" се изпълнява Dies Irae при Моцарт.
Нещо друго ме смути. В изпълнението, не казвам, че беше вяло, си имаше и трагизъм и лирика. Но си остана цялостно усещане за разпокъсаност, неравностойност между отделните части и се загуби чувството за единство. Само един пример - Милен Начев (не омаловажавам работата му, постара се доста) направи най-произволна пауза в третата част, някъде между Lacrimosa и Domine Jesu май беше.
Солистите показаха качества. Впечатли ме темброво басът. Все ми напомняше Спарафучиле.:о))
Хорът, общо взето, си правеше каквото си иска.
Не съм убеден, че този Реквием се получи съвсем...




Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
Автор Щypeц (непознат )
Публикувано10.01.01 11:55



Оркестърът.
Имаше известни разминавания. Виновен си е диригентът. Прекали с подскоците. Особено, когато подаваше форте. Някакви шибани микрофони свистяха непрекъснато.
Но се получи добра звучност.

Солистите.
На мецосопраното – брависимо!
Калуди подлизваше малко, но държеше високите.
Басът – това момче има страхотно бъдеще!
Сопраното – нормално.

Капелата.
Пълни мърди! Стават и сядат като недопасли коне, когато им хрумне. Половината със сака, другата половина със смокинги. Половината закопчани, останалите с развети пешове. Всички с папионки, един с вратовръзка. И още един – съвсем разгърден... Е как да не си нахлузиш джинсите и маратонките. Така и направих.:))))

Публиката.
От 5000 души сигурно 500 разбраха за какво става въпрос. Другите си разходиха роклите и пет минути след финала се усетиха, че всичко е свършило. Даже ги питах около мен защо не пляскат.:))))))




Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
АвторTOJ E_anon (Нерегистриран)
Публикувано10.01.01 21:00



Bili, ako vsichko ostanalo mi e jasno, objasni mi, ako obichash, kak moze da merish muzikata na "kilo"? Kakvo shte kazesh ako edna interpretazija e napr. 99 minuti?



Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
Автор Ивo (пристрастен)
Публикувано12.01.01 22:26



Не съм бил на конкретното изпълнение, а и по принцип не ми харесва особено реквиемът на Верди, но ми се прииска да се хвана за една твоя дума - светско - точно реквиемът на Верди винаги ми се е струвал, за разлика от този на Моцарт, че е именно светски, а не дълбоко религиозно-проникновен. Може да е субективно, но на мене Бог не ми говори изобщо чрез точно тази музика. И някой може ли да ми обясни, защо у нас е наложено от години това прехласване по Вердиевия реквием, а Моцартовият не знам изобщо кога за последен път е изпълняван.

Beware! Big Browser is watching you!


Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Bili]  
АвторKub4e_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано13.01.01 23:08



Bili,prez april zapisvahme Verdi-Requiem s Bremenska filharmonija-sigurna sam,4e izleze okolo 75 min.kato vremetraene,zastoto goneh vlak za v kasti!:))Extremni tempa taka mu prili4at na tozi rekviem,4e njama pove4e nakade.Namiram go za otkroveno svetska muzika!A predi dva meseza mi se slu4i da go svirja i s edin neprofesionalen orkestar:))-tam izleze okolo 120 min!Konzertat be6e tozi pat v zarkva,no tova ne pomogna osobeno na kachestvata na izpalnenieto:).I vapreki tova-az sam za tova da se sviri tozi rekviem,dori bez znachenie s kakvo kachestvo e izpalnenieto!Ima proizvedenija,koito prosto zvuchat-neverojatna muzika!Daje i v nai-loschija sluchai-ne vjarvam da kultivirat osobeno losch vkus.E,az,razbira se,ste prodaljavam da obogatjavam fonotekata si samo s otbrani zapisi!Sajaljavam,che ne sam prisastvala na vaprosnoto izpalnenie v NDK.



Тема Отг: Verdi-Requiemнови [re: Ивo]  
Автор Щypeц (непознат )
Публикувано15.01.01 14:56



И на мен не ми е ясно защо толкова се реве по този реквием.
Музиката наистина е предимно светска. Може би затова само премиерата е била в "Сан Марко" в Милано.
Оттам нататък се изпълнява предимно в концертни и театрални зали.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.