Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:25 21.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Има ли значение кой е №1 ???  
Автор Classic (непознат )
Публикувано21.12.00 23:17



Има едно нещо, което винаги съм ненавиждал - да се използва представката "най". Първо, защото това предполага винаги голямо ограничение, а оттам и субективизъм, ако щете и груба грешка. Да не говорим, когато става въпрос за класическа музика, където Големите асове нямат брой... Никой никога няма да може да каже кой е по-по-най в този свят, защото това няма никакво значение. Поне що се отнася до ценителите на музиката.
Мили приятели,
не е ли смешно да материализираме едно толкова духовно извисено изкуство, като Музиката? Какво е значението дали Клайбер, Караян, Абадо, Орманди, Рождественски или някой от още безброй многото изпълнители-светила ще бъдат определени за номер 1, 2 или 3??? Нима има критерии, по който те да бъдат оценени??? Дълбоко се съмнявам в това!!! Да се изчисли удоволствието, насладата и удовлетворението от един концерт - това, слава богу, все още не е измислено!!! Нека да се радваме, че Ги има толкова много на брой и толкова качествени като изпълнители!
Пожелавам ви Весели празници и мнения за празничните събития. Аз лично съм избрал Стабат Матер от Росини:)))



Тема Отг: Има ли значение кой е №1 ???нови [re: Classic]  
АвторРуиз_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано22.12.00 09:45



Съгласен съм, че е трудно да се сравняват творците в областта на музиката,и диригентите. Някак си е даже и обидно. Всеки си е надарен, дал своя принос в създаването на музиката и в изпълнителското изкуство. Може би въпросът трябва да се поставя по друг начин. Бетовен, Моцарт, Хайдн са велики защото са дали своя принос в създаването на симфонията, квартета, операта. Велики са и Шуберт и Шуман, например, защото те са написали хубави романтични произведения ,които са различни от тези на виенските класици.
А пропо, вчера слушах клавирният квинтет на Шуберт и просто се опивах от прелестната музика. Но силно въздействие върху мен може да окаже и шестата симфония на Бетовен, например. По отношение на диригентите има такива, които са ръководили големи оркестри, дали са много концерти и и поради това можем да ги назовем големи. Само от изминалия 20 век мога да спомена някои, като Фуртвенглер, Меленберг, Тосканини, Никиш, Кнаперстбуш,Вайнгартнер, Караян, Клайбер, Мравински, Рождественски, Шолти, Ансерме, Клемперер, Кондрашин, Савалиш, Дейвис, Маркевич, Бърнстейн,Клюитанс... не може да се изброят всички. Те са легендарни и всяват в мен респект. Разбира се има и друго становище. Това може би е въпрос на лично пристрастие. Например, Иван Камбуров в своя музикален енциклопедичен речник от 1933 година пише за Бетовен, че е най-великият композитор на всички времена и народи.
Изборът за Росини за празниците е много добър. Аз съм абонат на цикъла за симфониите на Бетовен и на 28 присъствам на изпълнението на деветата симфония.
Най всички в клуба честит сняг /може би не първи/ ! Весела Коледа!




Тема Отг: Има ли значение кой е №1 ???нови [re: Руиз_anon_anon]  
АвторAdriancho_anon (Нерегистриран)
Публикувано23.12.00 05:34



Za vsichki e iasno,che № 1 e LILI IVANOVA :).
Ia kajete koi shte hodi na SEVILSKIIAT BRUSNAR Na 31.12 ot 18h v Operata?
Az predpochitam da gledam na 31.12 neshto ot Verdi ili Puchini,ama shtom operata e reshila da gledame vodevili,ok...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.