Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:03 23.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема И още веднъж за Бах!нови  
АвторЩурец (Нерегистриран)
Публикувано25.11.00 19:15



Във вчерашния брой на в-к "Култура" има публикувана прелюбопитна статия под заглавие: "Жоао Мартинш свири Бах".
Автор - Димитър Христов. Предполагам, че това е композиторът, професор.
В цялата втора половина на материала е направен професионален анализ на интерпретацията на бразило-американския пианист.
В първата част Жоао е противопоставен на Глен Гулд с много голямо въодушевление, като апотеоз на изпълнителското изкуство на бразилеца!
Ако не сте си купили вестника този адрес ще свърши работа - http://www.online.bg/kultura/

Струва ми се възможна дискусията затова кой всъщност е най-добрия интерпретатор на Бах?
Дори само на база статията.



Тема Отг: И още веднъж за Бах!нови [re: Щурец]  
АвторЛюбител (Нерегистриран)
Публикувано26.11.00 15:00



В един двучасов разговор по радиото преди месец и половина, Жоао Карлуш Мартинш беше представен като най-великия! изпълнител на Бах. Нещо, което доста ме озадачи, понеже наистина не е толкова известен в Европа. Дори мислех да пускам тема по случая.
За съжаление разговорът се въртеше около новия диск на Анжела Тошева със сонатите на Скарлати и пуснаха малко Бах в изпълнение на Жоао.
Не останах потресен.



Тема Отг: И още веднъж за Бах!нови [re: Любител]  
АвторЦвети_anon (Нерегистриран)
Публикувано10.12.00 20:59



Не бих казала,че има най-добър интерпретатор на Бах.Той точно затова е гениален - защото може да се изсвири по много и най-различни начини.Казвам го от собсвен опит.



Тема Отг: И още веднъж за Бах!нови [re: Цвети_anon]  
Автор Щypeц (непознат )
Публикувано11.12.00 12:36



Това, че Гулд свирел исторически автентично и поради това сухо, ме хвърли направо "в музиката".

С начинът, по който се обяснява свиренето на Жоао, а именно "силно изменчиво при различни обстоятелства", може да се оправдае всяка една, каквато и да е, интерпретация. Нещо, с което въобще не мога да се съглася. Защото мисля, че Бах е гениален със съдържанието си, а не с провокация към изпълнение.

Жалко, че никой не прочете статията...



Тема Отг: И още веднъж за Бах!нови [re: Щypeц]  
АвторЦвети_anon (Нерегистриран)
Публикувано12.12.00 01:05



И все пак съдържанието трябва да се изсвири,за да се усети гениалността.Музиката е изпълнение и слушане ,а не гледане на ноти.
Все пак поддържам мнението си,че Бах може да се интерпретира по много начини.Няма върхове в музиката,има само мечти.



Тема Че кой го отрича?нови [re: Цвети_anon]  
Автор зy (новак)
Публикувано12.12.00 01:17



Е, има някои, разбира се. Като в статията, за която спомена Щурец. Според която единият бил схематичен и скован (защото свирел автентично), пък другият бил безкрайно разчупен и пъстроцветен (понеже привнасял нам си кво си). Едно към едно! Това "да", това "не"! При това е мнение изказано не от някакъв самонадеян аматьор-отрицател, а от професионалист, който би трябвало, би трябвало да изкаже мнението, което ти току-що изказа. Съжалявам, че в момента не съм в състояние да я коментирам по-надълго. Канех се да се въздържа до утре, но твоята реплика ме предизвика.
Бах. Мечта. Слушател. Изпълнител. Коя е най-добрата пропорция на тази смес? И защо всеки да не си я избере сам?

Аз съм за автентичността. Понеже Бах е мислил музиката по този начин, за този инструмент. Ограниченост в рамките на съществуващите технически възможности. Може. И какво от това? Това Е Бах, с безкрайността и ограниченията си. Сигурно той е и другото - отворената към гъмжащите възможности система. Въпрос на избор, темперамент, цялостно отношение към музиката и света. Без прехласване и отрицание. Да, хиляди начини. Но и да, право на избор.

Лека нощ.






Тема Отг: И още веднъж за Бах!нови [re: Цвети_anon]  
Автор Щypeц (непознат )
Публикувано12.12.00 09:25



Хващам се за думите на зу - Бах е писал именно съобразно техническите възможности на съществуващите тогава инструменти.
Гулд направи точно това. Опита се да ни доближи максимално до тембъра на времето. Затова и променИ техническите характеристики на пианото.
Не отричам други варианти на мислене и съвременно изпълнение. Допускам, че техниката на свирене не стои на едно място 200 г.
Но непременно се получава нещо като свирене ПО Бах.
И идва разочарованието.




Тема Отг: И още веднъж за Бах!нови [re: Щypeц]  
Авторruiz_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано13.12.00 09:20



Mnogo bih iskal da procheta statiata sa Bach vav vestnik "KulturA", no ne otkrih broia po sergiite, a v Internet e daden broi 48 ot 8 dekemvri. Ne pretendiram, che sam spezialist. Po moe mnenie Glenn Gould e goliam pianist i vdachnoven interpretator na Jochan Sebastian Bach.
Golemi pianisti na XX vek sa Walter Gieseking, Wilhelm Kempf i Backhaus. Slushal sam gi na zapisi da ispalniavat Beethoven i Mozart. Dopuskam, che v repertoira si sa imali i proizvedenia na Bach.



Тема Броят е 46нови [re: ruiz_anon_anon]  
Автор зy (минаващ)
Публикувано13.12.00 09:36



от 24 ноември. Ако имаш малко време - прочети я наистина. интересно е да сравним мнения за начина, по който се пише за музика. Приятен ден. :о)



Тема Отг: И още веднъж за Бах!нови [re: ruiz_anon_anon]  
Автор Oблakът (непознат )
Публикувано13.12.00 11:40



Като влезеш в страницата на "Култура", чукни на архив и ще видиш броя (46).

Вилхелм Кемпф наистина е голям пианист, но съм го слушал (имам го) само с Бетовен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.