Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:53 28.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Richard Wagnerнови  
Авторlumpen (Нерегистриран)
Публикувано03.10.00 21:58



Имам едно питане към Вас. Дали някой може да ми каже как се казва парчето на Р. Вагнер, което беше пуснато в Апокалипсис сега?

Благодаря предварително и ме извинете за невежеството.



Тема Отг: Richard Wagnerнови [re: lumpen]  
АвторОблакът (Нерегистриран)
Публикувано05.10.00 14:16



От тетралогията "Пръстенът на нибелунгите", включваща "Рейнско злато", "Валкюра" и "Залезът на боговете".
В случая музиката е от "Валкюра" - второ действие.



Тема Мой ред енови [re: Облакът]  
АвторОблакът (Нерегистриран)
Публикувано05.10.00 16:46



да се извинявам.
Пропуснал съм третата опера - "Зигфрид".



Тема Отг: Richard Wagnerнови [re: Облакът]  
Авторlumpen (Нерегистриран)
Публикувано06.10.00 14:04



Благодаря. Обаче нямах търпението да изчакам отговора и си го намерих по грубия начин. :-)



Тема Отг: Richard Wagnerнови [re: Облакът]  
АвторIvo (Нерегистриран)
Публикувано09.10.00 22:30



Малка поправка - става дума за Събранието на валкюрите (понякога го наричат полетът или ездата на валкюрите) в началото на трето, а не на второ действие от въпросната опера.





Тема Отг: Richard Wagnerнови [re: lumpen]  
АвторIvo (Нерегистриран)
Публикувано09.10.00 22:33



Това, както му казваш, "парче", е може би най-популярното нещо на Вагнер, но то дава много слаба представа за това, какво е Вагнер всъщност.
Ако те интересува да научиш нещо малко повече, тъкмо просвещавам клуб 40-50 на тема Вагнер, заповядай.





Тема Прав синови [re: Ivo]  
АвторОблакът (Нерегистриран)
Публикувано10.10.00 00:38



С "Полетът..." започва трето действие.
Но ако си истински "вагнерист" (какъвто аз не съм), ще признаеш, че темата се появява за първи път още във второ действие.



Тема Отг: Прав синови [re: Облакът]  
АвторIvo (Нерегистриран)
Публикувано10.10.00 22:51



Разбира се, аз тая опера я знам практически наизуст, това е лайтмотивът на валкюрите, а началото на второ действие е първото появяване на Брюнхилде за разговор с Вотан, и си се появява с лайтмотива, естествено. Там има нещо, между другото, от което винаги умирам от смях: указанията на Вагнер в скоби, когато свършва разговорът и Брюнхилде се оттегля, са нещо от сорта: Брюнхилде скача от скала на скала, нагоре и надясно. Ха-ха, представяш ли си я образно примадоната на сцената как ще заподскача?!?

Но за "невагнерист" си доста наясно, поне с тая опера:)))



Тема Отг: Прав синови [re: Ivo]  
АвторОблакът (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 13:36



До преди няколко месеца имаше едни съботни предавания по телевизията, производство на BBC, с водещ Лоурънс Оливие.
Когато дойде реда на филма за Вагнер, ми направи впечатление следната мисъл:
"Вагнер = Шекспир + Бетовен"
Като се замисли човек...



Тема Отг: Прав синови [re: Облакът]  
АвторIvo (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 22:03



Извинявай, това живо ме интересува. За кой филм става дума? Ако е за онзи, с Ричард Бъртън, който го даваха преди петнайсетина години, много ме интересува, дали може да се намери отнякъде (мисля, че беше 10 епизода).






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.