Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:40 26.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Програма за СФ за мартнови  
Автор avignon-99842 (член)
Публикувано06.03.15 17:58





Редактирано от avignon-99842 на 06.03.15 22:52.



Тема Re: Програма за СФ за мартнови [re: avignon-99842]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано07.03.15 10:37



Прочетох за нововъведение в концертите на СФ, а именно "Отворена стая" или нещо подобно, тоест среща преди концерта с изпълнителите, музикантите.
Считам това начинание за много добро. Когато съм бил на концерти в зала "България" съм изпитвал огромно удоволствие и естетическа наслада ,но винаги ми е липсвало нещо. Искало ми се е да благодаря лично на музикантите за техния труд, хубавите преживявания. Затова приветствам тези срещи преди концертите, стига само да не се обременяват някак си изпълнителите.



Тема Re: Програма за СФ за март [re: Руиз]  
Автор avignon-99842 (член)
Публикувано07.03.15 18:51



"Музикалната стая". Да, може би е малко напрягащо за диригенти и солиста и отнема от времето им за концентрация, но след концертите и те са уморени, и публиката бърза да си тръгне. На касата на зала "България" има информация за кой концерт има "Музикална стая", като всеки може да присъства на нея, дори ако не си е закупил билет за концерта. В сайта на Филхармонията също ще има информация за това. Както се казва : "Музиката се слуша, а с музикантите се говори"





Тема Re: Програма за СФ за мартнови [re: avignon-99842]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано07.03.15 21:41



Откриваме топлата вода.
Всичко "ново"което се прави в момента във филхармонията е забравено старо.
Участвал съм в стотици образователни концерти.И много преди Соф. филхармония.
С други оркестри.
Всички училища по определена програма се водеха на такива концерти.
С камерни оркестри сме ходели и на място в училищата.
Имаше филхармонично общество с което се правеха срещи преди самия концерт
и се провеждаше обсъждане на програмата.
Публика имаше и зад оркестъра,когато произведението позволяваше.
Защо сега някой си мисли,че е измислил нещо ново?



Тема Re: Програма за СФ за мартнови [re: zvetarkata]  
Автор avignon-99842 (член)
Публикувано08.03.15 09:45



доколкото разбирам, това, че някога сме го правили, (да, да, и аз знам, и аз имам някакво участие) и не бива да откриваме топлата вода, означава, че сега не трябва да се прави. От целия пост това разбрах. Някой вече го е правил, сиреч вие няма смисъл повече го правете . Друг смисъл в горното не видях. А имам претенциите, че разбирам от дума.

Редактирано от avignon-99842 на 08.03.15 09:48.



Тема Re: Програма за СФ за мартнови [re: avignon-99842]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано08.03.15 12:59



Срещата с изпълнителите носи емоционален заряд.
Позволявам си да приведа спомени от детството ми, когато след футболен мач, отивах на изхода и причаквах футболистите, само за да ги видя. Тогава нямаше охрани, нямаше и мисъл за някаква агресия.
Една моя колежка ходеше всяка вечер на опера. Оставяше мъж,син и отиваше да слуша. Тя споделяше, как е искала да срещне Никола Николов. Успяла е да го види след спектакъл и да му засвидетелства почитта си.
За мен е приятно да споделя, че преди години, харесвах една цигуларка от Софийската филхармония и й пращах на няколко пъти цветя по един служител. Той ми казваше ,че тя се е чудила, кой е този обожател. Не посмях да се представя. Тъжното е, че минаха години и въпросната цигуларка не свири повече в Софийската филхармония.
Ако бях отишъл на среща преди концерта, кой знае, можех да я заговоря.





Тема Re: Програма за СФ за мартнови [re: avignon-99842]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано08.03.15 17:44



Явно наистина не разбирате за какво става въпрос.
Трябва да има такива образователни концерти,срещи с музикантите,обсъждане.
Това трябва да е държавна политика със съответните планови и материални средства.Това исках да кажа горе.
От 25 години такава политика няма.Защо-всеки може да си отговори.
Тази дейност е оставена на самотек и на някакви фондации със съмнителни намерения и средства.Най тъжното е,че музикантите са докарани до там,че това да е свързана пряко с изкарването на заплатите.Така наречените делегирани бюджети.Без значение,че им се отнема от времето за самоподготовка и почивни дни.
Междо другото програмата,която сте копирали не се чете.
И по добре.



Тема Re: Програма за СФ за мартнови [re: zvetarkata]  
Автор avignon-99842 (член)
Публикувано08.03.15 18:10



Сега вече ми стана ясно. Като не се прави - защо не се прави, а като се прави - вие пък кои сте да го правите, да не мислите, че откривате топлата вода... Или като няма образователни концерти лошо, а когато има и те пълнят залите с дечурлига, които се връщат всеки път и няма билети за месеци напред - фондациите са със съмнителни намерения.


Т.е. един похвален пример за конструктивно мислене. Ще се помъча да го възприема и разпространя.

А като дъщеря на музикант от времето на добрите стари образователните концерти, мога да ви кажа отговорно, че ето тогава бяха в почивните дни на музикантите и заплатите им зависеха от тях. Сега нещата са съвсем различни, но тук е клуб на хората, които обичат музиката, а не на администратори в областта на културата, нито на синдикална организация и не смятам да занимавам никого с неща, които нито му грижа, нито са му отговорност.

А засега ще сложа програмата в надявам се по-четлив вид. Но вие не се напрягайте.

Редактирано от avignon-99842 на 08.03.15 18:19.



Тема дали така ще е по-четливонови [re: avignon-99842]  
Автор avignon-99842 (член)
Публикувано08.03.15 18:14



увеличение с ctrl+ или лупичката горе вдясно





Тема Re: Програма за СФ за мартнови [re: avignon-99842]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано09.03.15 22:06



Цветарката е стара драка, имали сме стрелби тук в миналото.:)
Опитвам се да разбера и донякъде споделям носталгията му по повод липсата на "държавна политика", но при сегашното полуразпаднало се състояние на Отечеството, всеки нов опит, макар и стар, е добре дошъл.
Така че приветствам!:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.