Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:40 03.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Пропусната новина  
Автор Ermenko-202408 (непознат )
Публикувано28.02.14 10:25



"Разградската филхармония" проф. Димитър Ненов преминава от общинска изцяло на държавна издръжка. По този начин се вдига финансирането на всеки един продаден билет на 40 лева. Честито!



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано01.03.14 11:18



Да разбирам, че това е по-добро положение?

В личен план ме връщате назад във времето. Служех в казармата с един виолончелист от Плевен, който впоследствие постъпи на работа в Разградската филхармония. Мъжете трябва да служат, най-малкото за да разказват спомени.


Разград: филхармония и футболен шампион на България, който се представя приказно по европейските терени!



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано02.03.14 20:39



Това новина за радост ли е или за притеснение?



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор nyakoisi (минаващ)
Публикувано03.03.14 21:34



Това наистина ли? Ако е истина - повод за радост и веселие е!



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор Ermenko-202408 (непознат )
Публикувано04.03.14 14:19



Нека се радваме и веселим! Застрашената от закриване филхармония възкръсва. Победени са убийците на българската и разградска култура. 163 годишното симфонично дело на лудогорци тържествува. Основаната шест години преди Софийска филхармония, отново е държавна. Славното за оркестъра време 1947-1964 се завръща. Депутатката Татяна Буруджиева огласи решението на правителството в деня на Разград. Поводът за празнуване е двоен. Празника почитат и филхармониците. СВЕТОВНОИЗВЕСТНИ арии, дуети и канцонети от Верди, Росини, Пучини и Курентис, чета в афиша им. В този паметен ден 18 часа, както навсякъде по света е най-удобното за симфоничен концерт време. Управниците и гостите им ще могат по-навреме да отпочнат банкета и ако традициите се пазят част от филхармониците няма да закъсняват по домовете си в Русе и Шумен. Мероприятието - концерт има феноменален усрех. "О соле мио" е бисирана."Публиката взриви филхармонията" - отбелязва пресата. 13 души съобщават във фейсбук че на 1 Март са били на концерт. (Само толкова хора ли има в семействата на оркестрантите?) Обещавам да съм четиринадесетия, ако в програма на следващ концерт е включена музика от "култови компютърни игри" Във фондация "Холивуд за България" или както се нарича тази, която обслужва Максим Ешкенази имат нотите



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано05.03.14 02:47



Ermenko понякога е краен, с което не съм много навит, но обикновено е точен. Не е моя работа да го обсъждам нито сега, нито изобщо, разбира се.
Но постави тема, която е колкото болезнена, толкова и обективно вярна.
Преди време се говореше и не само, направи се. "Редуцираха" симфоничните оркестри тук и там в разни "сим(н)фониети". Малко шум и те, горките се навиха.
Музикантската "общност" тогава не си мръдна задника въобще. Няколко приплаквания във вездесъщия (о, господи) фейс и толкова.
Надявам се, че е добре известно - колкото и неистов в мерака си за чуване, аз съм обикновен слушател! И имам предимството да ритам.)
В качеството на такъв реагирам и казвам личното си мнение, което е убедено.
В Разград имам страхотни приятели, дори и роднини имам. Не са музикално изкушени в този профил, но са местни патриоти до край...
Във Враца също имам незаменими приятели, хора които отлично знаят какво се случва там и не могат да ми дадат обяснение защо никой не се интересува Филхармония ли или подобие. Дори на Фестивала на малките форми публиката е по същество от журито, актьорите, театралчиците от театъра и откровени мераклии като мен.

Толкова

Въпрос на висок глас - къде е публиката на музиката?

Питам вас, другари със славно минало и с настоящи подарени по милост билети



Тема Re: Пропусната новинанови [re: oblachen-99546]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано05.03.14 08:12



Първо и аз като действащ музикант да си изразя задоволството от
реабилитацията на разградския оркестър.
Още повече,че съм ходил дълги години като попълнение-като ученик и като музикант в русенската филхармония.
Даже за малко да им стана концертмайстор.

Та този въпрос "къде е публиката"го задавах и аз няколко пъти и тук.
И тук,защото съм си го задавал и друг път-на подиума.
Имаше идея преди години на някои концерти публиката по случай кръгла годишнина да се среща с някои от големите наши музиканти.На живо.Преди почването на концерт.(Тук има тема за годишнини)?!
За 3-4 мин.се изправяше горкия музикант и благодареше за съвместните изживявания.
И знаете ли какво се получаваше-дюдюкания и освирквания!
Умирах от срам.
Няма да споменавам имената на тези уважавани и популярни артисти.
Няма да припомням и ситуацията 2000г.с главния ни диригент.
Същата тази публика взе страната на диригента без да се позаинтересува защо ли
целия оркестър е скочил срещу него.(Сега се повтаря и в радиото.Защо ли?)
Ами историята със Софийски солисти?-400лв. заплата-срам.
Къде е наистина публиката?

Редактирано от zvetarkata на 05.03.14 08:15.



Тема Re: Пропусната новинанови [re: zvetarkata]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано05.03.14 09:58



С интерес прочетох Вашето мнение на действащ музикант.
Разбирам, че сте от Софийската филхармония, а този оркестър ми е любим. В течение на много години съм бил редовен посетител на концертите на СФ.
За мен посещението на тези концерти бе върховно духовно преживяване.
Сега не ходя на концерти по много причини.
Дано зачетете тази моя активност и дано Вашите упреци не се отнасят до мен.
Спомням си изказването на въпросния главен диригент пред публиката. Признавам, че и аз заедно със слушателите взех страната на диригента. Това е било в резултат на една непосредствена реакция.
Съгласен съм с Вас, че монетата има две страни и че сме пренебрегнали мнението на оркестрантите. Впрочем тогава то не се и чу.
Изглежда, ситуацията се повтаря или е станала хронична.
Допада ми идеята на кръгли годишнини да се прави среща с въпросния юбиляр.
Тук ще спомена, че срещата с любим изпълнител или с оркестранти е също така върховно изживяване както и слушането на музика. За пример ще дам срещите в клуба на филхармонията, където са се представяли главни диригенти на СФ, Гена Димитрова, Трифон Силяновски, диригентът Иван Маринов.
За мен не е достатъчно да присъствам на концерт, да изслушам музиката, да ръкопляскам и довиждане. Винаги ми се е искало да видя отблизо тези изпълнители макар и за една минута, да видя,отличават ли се с нещо от "обикновените" хора.
Имах една колежка, която бе всекидневна посетителка/ в буквалния смисъл/ на спектаклите на Софийската опера. Тя споделяше, как след представлението е поднасяла своите почитания на Никола Николов и на други.
Като въодушевление от изпълнителите, позволете, да се отклоня и да споделя, че като юноша ходех на футболни мачове и след това съм чакал пред съблекалните за да видя отблизо действащите лица на терена. Тогава бяха други времена; те излизаха и си тръгваха даже пеша.
Вие споменавате за срещи с музиканти, но за жалост са били опорочени.
Не се учудвам. Бих отбелязал, че по други географски ширини, подобни срещи биха протекли в академична атмосфера.
Последното изречение-въпрос е съвсем на място. Тук вече, според мен, се касае до психологията на хората.



Тема Re: Пропусната новинанови [re: oblachen-99546]  
Автор Ermenko-202408 (непознат )
Публикувано06.03.14 17:51



За този оркестър си спомних по време на шумната кампания в негова подкрепа и против закриването му преди година. Изумен бях да прочета, че кмета наредил да премине от осем часов работен ден на четири и вече с половин заплата - 155 лева. Тези музиканти, ако са имали капацитет, с толкова труд биха свирили като фестивалния в Люцерн. Известно е качеството на млякото от щастлива крава, на яйцата от свободна кокошка, но нищо не знаем за продукцията на полугладни музиканти. Допускам, че заради триста левовата си заплата мнозина от тях мразят работата си и затова резултата от музицирането им съдейки по реакцията на публиката има "страничен ефект". Един нормален слушател не би пожелал втори път "О соле мио". Дори от тримата тенори. Още с първите тактове би усетил пориви за дефекация и ще се изпусне, ако го насилят повторно. Странно, в Разград канцонетата "взривява филхармонията". Телевизията излъчва пряко концерти от Амстердам, оперни спектакли от Париж... Какво и как предлагат разградските филхармоници като няма за кого? Безмислено е професионален оркестър с такъв мащаб да се крепи от всички ни. Протестирам!



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано06.03.14 18:16



Нямам думи за горното изказване.
По тази логика трябва да се закрие почти всичко
в тази държава.Може би и Вас?



Тема Re: Пропусната новинанови [re: zvetarkata]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано06.03.14 21:52



Ето една съвсем скорошна проява на Врачанския оркестър.



Солист е Гошето Василев, вече ученик в Музикалното училище в София. Същият, на когото купиха ново пиано преди години...
С този Моцарт прави дебют на голямата сцена.

Състава и публиката - без коментар.



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор bam_ (новак)
Публикувано06.03.14 23:06



Новината е добра!



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано06.03.14 23:49



Като спомена това Соле Мио, се присетих за плочата на Георги Чолаков с канцонетите. Издание от 1971 г. Слушах я нон стоп с голям кеф. Макар да са ми доста широки пръстите, проверих сега, точно нея не съм успял да я подаря.:)
По-късно се снабдих с нотите на "основните" канцонети и дори, и в момента си припомних нещо на клавира...
Така, че не тримата, ами и единият да ми пее, пак не бих се навил да отида.





Тема Re: Пропусната новинанови [re: oblachen-99546]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано07.03.14 02:22



Освен това, току що завърши Сватбата на Фигаро по Унител.
С Мирела Френи, Дитрих Фишер, Кири Те Канава и Карл Бьом.
Вероятно повтарят операта заради рождения ден на Кири.
Защо следва Дон Кихот, не знам.

Лека нощ, клуб.

За всеки случай -







Тема Re: Пропусната новинанови [re: zvetarkata]  
Автор Ermenko-202408 (непознат )
Публикувано07.03.14 14:23



В тази държава не се налага да се закриват бижутерийни магазини по селата. Мястото им там е неуместно и слава богу никъде не са отваряни. Музикалните дейци в Разград не са създали и възпитали публика. Опитите тя да се умножи с концерти от пошли, банални, изтъркани опуси и приложна музика, подбирана от филми, очевидно е претъпял фиаско. Младите посетители не биха се трогнали от "Очи чьорнъе" в аранжимента - шедьовър на гениалния маестро Г. Чемширов, Време е за музика от компютърни игри. Разградската публика няма как да е чужда грижа. Мизерията споходила музикантите там е постигната и резултат от дейното им участие. Сега имат примера на местния футболен тим. Стоката на играчите му е с европейко качество и докато го има е гаранция, че клуба няма да се затрие. Изкуството (музиката) трябва да е на висота. Другото е безполезно, вредно. И да се прави не от тарикати, мошеници, откровени лъжци или зли хора.Музиката трябва да се прави честно, а музикантите винаги да знаят,че изкуството е преди тях и по нависоко. Тогава ще прощаваме, ако таланта не е най-най- най.Недопустимо е главен диригент да е глупав колкото мен, да е притежател на недостатъчно култура и зле образован. На такъв един, понякога, чувам простотията му свирена от цял оркестър. Музика второ и трето качество може да се пробута само с измама. С етикет "заместител", музикалната стока е непродаваема, но безскруполни търговци реват на пазара "насам, насам, перфектен звук без конкуренция". Пълнят ти торбата, пък сетне се оказва, че кантара не мери вярно, а половината от съдъжанието е какофония.



Тема Re: Пропусната новинанови [re: zvetarkata]  
Автор Ermenko-202408 (непознат )
Публикувано13.03.14 12:39



Навремето Васил Казанджиев омерзен напусна "ОПЕРНИ-те ДУШИЦИ". Днес повече от всякога "Софийски солисти" са състав БЕЗ ФИЗИОНОМИЯ. Това не им пречи да "сигнализират", че заплатите им са като на боклукчии, при все че функционират благородно като кухня за бедни и по стара рецепта варят чорба-концерти за всеки посетител в трапезарията им. На нивото от което "сигнализират" именитите музиканти отправям въпроси към действащ музикант, успял да пробуди "слушателската ми съвест" с воплите "Къде е публиката?" и упрека, че тя не се интересува. Но нека разгърна и някои страници от историята на СФ през последните години. Устойчивият упадък на оркестъра от 1990, след оставката на Е.Т. навлезе във фаза на пропадане. Без следа остана краткото ръководство на шарлатанина Ю.К., последвано от щастливо безвремие - няма началник - главни гости, гости, всякакви гости, понякога облекли фракове некъпани. Посрещане - изпращане. Що да се гнусят филхармониците? Заплатите мизерни. Пианиста Алексей Корниенко тире Австрия е лъч-надежда за подобряване битието на окаяните оркестранти. Щастливо, веднага след участие на филхармонията в летния му фестивал край езерото не знам кое в Австрия зае поста "Главен диригент". Та пъвият ми въпрос е дали ненадейното му отзоваване преследва някакви художествени цели или е каквото изглежда - санкция за неизпълнен ангажимент (пътуване извън страната). Интересувам се още дали присъствието на Любка Биаджони издига художественото ниво на оркестъра или е каквото изглежда - бартерна сделка. Тя на подиума тук - филхармонията на гастрол в селото на съпруга аристократ. Накрая, искам още да знам дали и вие както колегите си от провинцията, които гастролират също тъй успешно, носите консерви за из път, нощувате на седалките в автобуса или сте с привилегии благоволени от височайшия ви домакин в Германия.



Тема Re: Пропусната новинанови [re: Ermenko-202408]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано13.03.14 14:47



За съжаление много от нещата казани от господина(госпожата ) са верни.
Не ми харесва и не съм съгласен с омразата към българските музиканти която
той (тя)излъчва.
Да,упадъка на С.Ф.е от 1990г.,а не от напускането на Емил Табаков през 2000г.
Замислете се защо е така.Никак не е трудно да се стигне до изводи.
Ще помогна-преди бюджета за култура е бил 13%,а сега е под 1%.
Огромния егоизъм на тогавашния главен диригент.Че беше и министър.
Всеки друг на негово място щеше да направи нещо за института.
Той-само за себе си.
Огромна част от добрите български музиканти се изнесоха.
Какво против имате срещу Юлиан Ковачев?
Държеше на подиума в зала България да музицират стойностни български
и чужди музиканти,а не поканени по други причини.Да се изпълняват стойностни произведения.Не му разрешиха.И се принуди да напусне.
За Корниенко-голям пианист-слаб диригент.
Какво си мислите-че безропотно сме търпяли всичко-лъжете се.
Маестро Робев сигурно се обръща в гроба заради сегашния диригент на хора-Илия Михайлов.Абсолютен некадърник.Че и искаше да дирижира и оркестъра.
След огромни разправии с ръководството и последствия за някои музиканти това не стана.
Подобно е положението и с баронесата.
Тя си създаде лоби сред оркестъра(което не е никак трудно имайки в предвид мизерията).От помощник диригент на хора стигна до втори диригент на оркестъра.А и ми се струва,че има и по големи мераци.Има всички видове възможности да го постигне.
Води определени хора лятно време в Германия,плаща им добе,храни ги.
Лоби си създаде и сред българската общественост и хората се радват на концертите и.Явно такива са и възможностите на публиката.
Това е положението в С.Ф.И вината за това е най малко в музикантите.
Ако има музикална общественост и хора на които не им е все едно
съдбата на музикантите може нещо да стане.
Поне да не прозира и демонстрира такава неприязън като Вашата.
Не Ви харесва филхармонията,Софийски солисти,Разград.
Изобщо какво Ви харесва.



Тема Re: Пропусната новинанови [re: zvetarkata]  
Автор PEHECAHC (непознат )
Публикувано13.03.14 21:00



На мен пък все повече ми става симпатичен Ерменко! Допада ми патосът, с който се опитва да докаже колко много гол е царя.... Е, вярно - от друга страна пък не ми харесва, че доказва тезата на царя дето май ни бил бил сбъркан чипа.... Но от трета страна, разсъждавайки позитивно - ТОЧНО днес Панчо Владигеров би станал на ТОЧНО 115 години





Тема Re: Пропусната новинанови [re: PEHECAHC]  
Автор sisek (непознат )
Публикувано15.03.14 13:44



Браво, Ренесансе, think positive, дето има една дума.
Тъй мисли "позитивно" и Ерменко /вица.
И е толкова прав/а, колкото не може и да си въобрази. Само един проблем се очертава - би ли бил/а така добър/добра да насочи към себе си не особено свежата, но приемлива за нашите тук писания ирония.
За зла чест неговата/нейната биография се оказа твърде лузърска и това обяснява всичко. Жалко за интелекта и изтънченото познаване на музикалната ни история от векове и до... векове, вероятно.
Да беше по-млад, да му се зарадваш!
Но когато отхвърлените отмъщават на действащите заради собствената си посредственост, има нещо сбъркано. По формулата: "знам как, но не мога да го направя".
То не бяха плюене по Емил Табаков /добре де, не е на Ерменкинско равнище, ама дирижира, а Ерменко само злобее.../ то не беше Разгардския, да не говорим за ССолисти, ах, какво нещастие, били свирили за хора безплатно.
Само че, уважаем/и или /а Ерменко, спестете обидите за хора като Вас.
Бедни, но интелигентни и интересуващи се. Да ги наречете клиенти на благотворителна кухня издава твърде ниско равнище ... на характера.
Уважаеми РЕНЕСАНС, не се сърдете, рядко влизам тук, наложи се да пиша по Ваш повод.
Моите уважения



Тема how muchнови [re: Ermenko-202408]  
Автор bgp ()
Публикувано15.03.14 15:38



Прочетох мненията. Хубаво, че разградския оркестър все пак ще го бъде.

Сега, понеже явно става въпрос за пари, питам българските оркестранти:

Каква би била достойната за вас месечна заплата? И това колко часове труд значи. Досега разбрахме каква не трябва да бъде заплата, нека да чуем каква да бъде. Защото НИКОЙ не казва колко точно иска.

Редактирано от bgp на 15.03.14 15:39.



Тема Re: how muchнови [re: bgp]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано15.03.14 20:18



Няма да Ви казвам каква трябва да е заплатата на един музикант.
Вие ако сте средно интелигентен и познавате процеса на обучение
и процеса на поддържане на един музикант би могло да прецените заплати от 300
(в провинциалните оркестри)до 650(в първия български оркестър) дали са достатъчни.Също така може да си отговорите на въпроса колко би трябвало да е работното време на един музикант.
Като имате в предвид,че би трябвало да се смята за работа и времето
за самоподготовка.Също така да се вземе в предвид и спецификата на свиренето на различните инструменти.Също така да се взема в предвид и това,
че работното време на повечето оркестри е сумарно.Т.с.-няма почивни дни по смисъла на кодекса на труда.
Самите оркестри са орязани безобразно от към бройки.
На санитарния минимум са.Може да се провери в интернет колко е състава на
нормалните симфонични оркестри и опери в западна Европа.
И по колко оркестъра има в нормалните държави.
Ще се изненадате.
Не говоря за Виенската,Берлинската.
И не на последно място-таланта на хората,които се занимават с класическа музика.
Знаете ли на какво уважение са музикантите по Германия,Франция,Италия.
Където и да съм ходил,хората те гледат със страхопочитание.
Особено в Италия.Непознати като разберат,че съм музикант-поклон и "маестро".
Знаете ли,че в германия "А"категориите оркестри са със заплати по 5-7000евро.
Ще споделя-моите деца не са музиканти и това ми е най голямата гордост,че ги опазих.Имат по 2-3 висши образования.
Работят съвсем различно от професиите си.
Получават между 5-8 пъти по големи заплати от мен.Нямаме чак такива претенции.
Под заплати имам в предвид средства за един достоен живот.И да си гледаме добре работата.
Поне хората свързани с тази професия по някакъв начин-като музиканти и почитатели на нашата музика би трябвало да са запознати и съпричастни.

А тук какво-презрение и простотии.



Тема Re: how muchнови [re: zvetarkata]  
Автор controsoggetto (член)
Публикувано15.03.14 22:49



Цветарката е права. Трудът на оркестрантите е един измежду най-тежките. Би трябвало да са два пъти по-малко заети, да имат свободно време, за да се възстановяват и да свирят в различни други състави, за да се усъвършенстват и да се радват на музиката повече. Мисля, че трябва да имат и възможността да се пенсионират по желания след 15 години стаж в оркестър.
Не е никак правилно да се съди за нивото на оркестрите според реакциите и вкуса на публиката. Тя трябва да се възпитава, а това започва още през първите седем години от живота. Обществото трябва да изпитва уважение към музикантите. Непрекъснато се говори и пише, че оркестрите у нас са слаби, т.е. - че нямаме добри музиканти. Защо тогава в чужбина работят повече от 8000 български музиканти? Това е огромна загуба за нас.
В крайна сметка, никак не е редно да се търсят причините за всички неудачи у самите музиканти. Както и да се стараят и трудят, каквито и резултати да показват (стига да има кой да ги оцени), управляващите пак ще се постараят да съсипват. Те просто мразят изкуството и културата, презират ги заедно с хората, които работят в тези области.
Би трябвало да се опитваме поне малко да проявяваме разбиране и да си помагаме, доколкото ни е възможно. Най-лесно е да се критикува отстрани.
Когато един оркестър все пак съществува, има някаква надежда той да се подобри, да се усъвършенства, а когато го няма - няма и никаква надежда за нищо...



Тема Re: how muchнови [re: controsoggetto]  
Автор bgp ()
Публикувано16.03.14 00:02



Зададох конкретен въпрос, но отговор засега не получих. Вместо това получих лекция от която нямах нужда (понеже тези неща ги знам). Да, за някой неща се съгласявам с вас, за други не толкова. Да видим някой друг ще каже ли някаква цифра. Ако тук ви е страх да си назовете цената, представям си как ли ще си назовете исканията където му е мястото. Или, ще кажете, не му е мястото тук и за това не го правите :)

Имам наблюдение, че музикантите нямат реална представа колко пари да искат за труда си, като изпадат в двете крайности и рядко могат добре да мотивират цената на труда си. Забелязвал съм доста случай на относително много добре платени ангажименти с несериозно отношение, както и зле платени ангажименти с пълна робска лоялност.

Въпросът ми остава отворен. Дано някой се престраши да си каже желаната заплата за желаното количество и качество работа като музикант в България. Хайде, в магазина сиренето е с пари :)

Веско Ешкенази например, в свое интерцю предложи конкретно, ако не се лъжа, двойно увеличени на заплатите на музикантите. Няма детайл, но все пак е нещо. Какво е вашето мнение?<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от bgp на 16.03.14 00:05.</EM></FONT></P>

Редактирано от bgp на 16.03.14 00:10.



Тема Re: how muchнови [re: bgp]  
Автор bam_ (новак)
Публикувано16.03.14 00:24



Ето че темата за заплащането раздвижи форума. По мое скромно мнение и не базирано на детайлни проучвания, не би трябвало в оркестър от ранга на Софийска филхармония да съществува заплата под 1000 лв. За концертмайстора е редно да е около 2000. Мисля че не е много. Bgp волно или неволно засегна един много важен и подценяван въпрос - неумението на българина, не само на музикантите, а като цяло да поставя исканията си и да се бори за правата си. Просто хората се самоизяждат помежду си вместо да потърсят отговорност от точния човек или хора, и да поставят исканията си където трябва. С времето и това ще се промени:)



Тема Re: how muchнови [re: bam_]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.03.14 13:26



Няма как да не съглася с вас, че един от проблемите тук, вече над 20 год след такак наречените проблеми, е в това - хората не знаят къде и как да защитават труда си.
Една

която мисля няма нужда от коментар:

Другият проблем е, че в общественият сектор почти всички доходи излизат на светло. (В частният бизнес това което се декларира и върху което се плащат данъци е едно, а реалните доходи са нещо друго.)

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 17.03.14 13:28.



Тема Re: how muchнови [re: Metropolis]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано17.03.14 17:30



Доставяне на води;канализационни услуги,управление на отпадъци и възстановяване 668

Култура,спорт и развлечения 662

Ето тук е проблема,а не,че не можем да си защитим и изискаме по големо заплати.
Първото което ни се отговаря е-който не му харесва може да напусне.
Нашата професия е такава,че не можем да поставяме условия.
Казвам го като човек занимаващ се и със синдикална дейност.
Щатния оркестър,радиото,общинските оркестри така ги работят-може и без вас.

Гражданин с най специализираното образование го приравняват със служителите в чистотата.Даже от статистиката излиза,че са с по големи заплати.
Срамна работа.
Много още може да се кажат,но е безмислено.



Тема Re: how muchнови [re: zvetarkata]  
Автор bgp ()
Публикувано17.03.14 19:19



За бюджета сте абсолютно прав(а). И там, наистина няма какво особено да направите, понеже не го определяте вие.

Това, което в момента става, а именно обществено повдигане на темата за заплащането на музикантите е един начин да си издействате чисто политически повече от това, което взимате в момента. Имате право на това. Само че аз съм песимист, понеже знам колко способни са музикантите да протестират - никак. Те ви казват "Може и без вас" и вие просто няма как да се съгласите повече с това. Подвивате опашки и си викате "А без ич".

Понеже споменавате какви би трябвало да са условията за един музикант, но никога не споменавате и една цифра, нека аз да Ви кажа колко пари са Ви необходими за желаният от Вас стандарт.

На вас Ви трябват заплатите на IT сектора за да си осигурите стандарта, за който споменавате - а именно 2 000 - 10 000 лв. месечно. С тези пари бихте могли да имате добри инструменти, добра работна среда, добра почивка, добро здравеопазване, добър транспорт, добра храна, добри битови условия, добри условия за децата ви и добро настроениие. С тези пари няма да търсите допълнителни ангажименти през лятото, или през сезона. Ще мислите само за работата си и почивките си, и между колегите ще се възцарят добри колегиални отношения. С тези пари в България, вие бихте живяли не по-зле от оркестрантите в който и да било оркестър по света. Това са услвия, които заслужава всеки човек, който е прекарал 20-25 години обучение, за разлика от програмистите или който и да било друг. До тук, аз няма как да са съм по-съгласен с Вас.

Сега, обаче, аз ще Ви поставя няколко въпроса пак за средно интелигентен човек:

1. Има ли в България традицията и търсенето на класическа музика, каквото има в страните с високоплатените оркестри? Веднага ще уточня и друго, за да не бъркате ситуацията с някой азиатски или южноамерикански случаи- ние отдавна сме отживяли времето, в която се инвестира в изкуство, "за да сме и ние като другите европейци" - това при нас се е случило преди 50-100 години.
2. За разлика от програмистите, които дадох за пример, и които обслужват световни компании, редовите български музиканти доближават ли нивото на клегите си от скъпоплатените оркестри в чужбина, които действително имат желания от вас стандарт на живот?
3. Има ли България в България поне един частен спонсор, който да реши да развие един музикален ансамбъл достатъчно, за да го направи наистина добър? Този въпрос е свързан с въпрос №1. Ако има, бих го поздравил, но засега не съм чул.
4. Ако случайно някой дойде да ви утрои заплатите, ще просвирите ли като чешка филхармония? Последните 25те години халтура съсипаха музиката в България, и останаха единици добри музиканти, които ги е срам да свирят как да е.

Голяма част от музикантите в София поне, които се чувстват недоволни от сегашната ситуация, имат чисти доходи от 1000+ лв, (а не "662") като се вземат предвид всичките халтури, турнета, допълнителни оркестри, записи, и други странични дейности свързани с музиката. Това не са пари за голяма завист (особено като знам с какви музикатски копромиси са изкарани) и аз смятам едно увеличени от 300-400 лв. отгоре за разумно, но за стандартите които намеквате, ще Ви питам горните въпроси.

П.П. На въпроса на controsoggetto, защо имаме толкова музиканти в чужбина ще отоговоря:
Де що имаше читаво, родено след 1960 се изнесе от България, поради невъзможност да стои в страната. И тия всичките музиканти, за които говори са от тези поколение. Малко талантливи хора родени през и след 60те останаха да работят в страната.

На bam_ благодаря за цифрите :) Общо взето съм съгласен с него. Но тези цифри няма да осигурят статуса и "страхопочитанието" , споменато от Цветарката


Редактирано от bgp на 17.03.14 20:16.



Тема Re: how muchнови [re: bgp]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано17.03.14 21:43



Много погрешни разсъждения.
Какви 10000лв.?

Не познавам колеги музиканти да си правят илюзии,че ще получават повече от 1500-2000лв. заплата.С такива доходи може да се поддържа приличен стандарт на живот и да си гледаш съвестно работата.
Това "дали ще свирите така добре,колкото ако заплатите ви бяха като на колегите ви на запад"сме го чували много пъти.Това не е правилната постановка.
Правилната е-ето заплата 1500-2000лв.-конкурс.Пробен период.Който го бива-остава.Другите-на по долно ниво.
И нямаше толкова добри музиканти да напуснат страната.
Второ нямаше да се търсят какви ли не начини да се изкара някой лев.
В момента ние абсолютно спонсорираме културата в България.
Погрешни разсъждения и за "халтурите".Един път сме принудени и второ по целия свят се музицира допълнително.И колегите от най добрите европейски оркестри.
И тава ли е "халтура"във Вашия смисъл.
По точка 1-имаше в тази държава традиция да се търси класическа музика.
Не е преди 50-100г.,а преди 30-40.(когато бюджета е бил 13%).
Имаше и обучение за подрастващото поколение.Безбройни образователни концерти.
По точка 2-ами не ги създаваме ние музикантите законите в тази страна.
Като няма изгода някаква частника защо да дава пари.
На мен лично ми се е случвало да правя дарения на културен институт.
Познайте какво ми признаха данъчните-нищо.И спрях.
Софийска филхармония си беше на европейско ниво.
И в момента има музиканти на такова ниво.
И колко време може да се поддържа нивото с тази мизерия?
Легендата,че музикантите в София изкарвали 1000+абсолютно не е вярна.Максимум да се изкарат средно стотина лева към заплатата на месец и то някои състави и изпълнители.Ами тези които не са на заплата?Или на 300лв?
Съвсем друг трябва да е подхода.
И на първо място-отношението към бранша.

Редактирано от zvetarkata на 17.03.14 21:51.



Тема Re: how muchнови [re: zvetarkata]  
Автор bgp ()
Публикувано17.03.14 22:29



Алелуя! Успях най-накрая да чуя конкретно мнение, за което благодаря.
Само не забравяйте, че постановката "1500-2000лв.-конкурс" значи голяма вълна много добри българи на запад на свободна практика, със свежи млади сили, и много хубави качества - конкурс в София - място във Филхармонията. Спират да плащат наеми в чужбина, и заживяват щастливо в родината, в компания на стари приятели :) И така едно 70% от настоящите се разделят с любимата професия. А новодошлите си работят за 1500-2000 и си докарват едно 500 допълнително, и емигрантсвото при тях ще бъде за някой друг платен ангажимент от натрупаниете контакти от емигрантските години. Заедно с действително все още съществуващите добри музиканти в България в момента. Ако на Вас лично това ви се нрави, това е хубаво и е в полза на музиката, но повечето от колегите ви, едва ли. Но сте прав(а), че това е добър варинт в името на качеството. Другия вариант е да спи инфото за конкурса под голям камък (не съвсем непозната и красива практика в България

)

Оставям на Вас да знаете по-добре от мен колко допълнително си изкарва човек, но моите наблюдения са явно различни, вероятно гледам в друга посока от Вас. Все едно. Успех в услията ви, във всеки случай!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.