Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:56 15.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Юбилейни дати през януари 2014нови  
Автор Руиз (любител)
Публикувано19.01.14 22:49



Като гледам тишината в този клуб, ми става жално. Много лесно ми е да обърна гръб и да гледам сеира.

В края на 19-и век дядо Благоев написва книжка със заглавие: "Що е социализъм и има ли той почва у нас"? Мога да поставя въпроса така: "Що е клуб "Класическа музика" и има ли той почва у нас?" Отговорът на последния въпрос е лесен, той е отрицателен.
Но затова пък във Фейсбук цари оживление и той е израз на желанието на хората да общуват. И Слава Богу!

Ще поместя тук юбилейни дати през януари 2014 година. Правя го това от желание за споделяне и спомняне за тези лица.

4 януари -140 години от рождението на Йозеф Сук - чешки композитор. Преди време във фоайето на зала "България", при касите имаше табла с информации за чешки композитори, не помня по какъв повод. Йозеф Сук бе един от споменатите.

5 януари - 40 години от смъртта на Лев Оборин- руски композитор, пианист, спечелил през 1927 година първа награда на конкурса "Шопен" във Варшава. Заедно с Давид Ойстрах изпълняват цигулковите сонати на Бетовен, и това изпълнение се счита за образцово.

13 януари - 90 години от рождението на Ролан Пети - френски танцьор, хореограф, класик на балета през 20-век. Неговият балет Юношата и смъртта" е класика с музика на Йохан Себастиан Бах. Пети създава балет за Мая Плисецкая "Гибелта на розата" по музика на Малер. Пети е работил с моделиера Ив-Сен Лоран за костюмите на "Парижката Света Богородица", работил е с композитори като Серж Гинсбург, художници като Макс Ернст и писатели като Жорж Сименон, Жак Ануи, поета Жак Превер.

14 януари - 65 години от смъртта на Хоакин Турина-испански композитор. Расъл в творческа атмосфера. Следвал медицина. Позната ми е неговата творба: Молбата на торерото" за струнен квартет и лютня.

29 януари - 90 години от рождението на Луиджи Ноно - италиански композитор, модернист. Той заедно с Пиер Булез , Щокхаузен са тримата големи модернисти, принадлежащи към така наречената Дармщатска школа. Луиджи Ноно е женен за дъщерята на Арнолд Шьонберг.

Извън музиката:

23 януари - 25 години от смъртта на Салвадор Дали- испански художник, сюрреалист.

25 януари -140 години от рождението на Самърсет Моам - английски писател. Харесвам много творчеството му. Той е завършил медицина. Антон Павлович Чехов също е завършил медицина. Хектор Берлиоз е учил медицина.


27 януари - 5 години от смъртта на Джон Ъпдайк - американски писател

30 януари - 120 години от рождението на Борис III, цар на българите
и
24 януари - 90 години от смъртта на Ленин



От Фейсбук от "Алегро Виваче" научих за смъртта на Лиляна Кисьова. Това е една легенда. Поклон пред паметта й!
Веднага се сещам за други легенди: Видин Даскалов, Лиляна Кошлукова, Арон Аронов, Людмила Чешмеджиева......



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: Руиз]  
Автор sisek (непознат )
Публикувано20.01.14 11:30



Здравейте, истински уважаеми РУИЗ! Вие сте от малкото хора в този клуб, които искрено и неподправено обичат музиката. Благодаря Ви най-сърдечно за припомнянето на важни дати от календара на 2014 г. Ще си позволя да добавя български имена в този юбилеен календар, лично за Вас, тъй като едва ли други ще се заинтересуват. Ето ги: на 17 януари се навършиха 80 години от рождението на Иван Спасов, голям български композитор, надявам се да познавате нeщо от неговата музика. На 29 януари, 15 години след Луиджи Ноно е роден Георги Минчев, автор на истински шедьовър, Концерт за пиано и симфоничен оркестър, който е получил доста голямо признание извън границите на България, доколкото ми е известно. През март се навършват 90 години от рождението на композитора Константин Илиев, известен и като диригент на Софийската филхармония, а на 10 септември тази година Васил Казанджиев ще чества своя осемдесети рожден ден! Надявам се, че не досаждам с тези информации и допълнения, най-малко на Вас, уважаеми Руиз.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от sisek на 20.01.14 11:45.</EM></FONT></P>

Редактирано от sisek на 20.01.14 11:46.



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: sisek]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано20.01.14 12:59



Благодаря за оценката.
Вие правите ценни допълнения за рождени дати на големи наши композитори.
За съжаление не разполягам със справочник за юбилейни дати на български дейци на културата.
Ценя много българската култура, в частност музика и я считам за богата и интересна. Произведенията на нашите композитори са много качествени и съдържателни и могат да се мерят с творбите на композиторите от другите страни.
Причините нашата култура и музика да не е позната много по света са исторически, политически, географски и демографски, тоест сравнително късното развитие на културата в България в сравнение с другите страни по известни причини, разположението на страната ни встрани от центъра на Европа и защото България се счита за малка страна.



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: Руиз]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано20.01.14 22:18



Руиз, освен цитираната от теб "книжка", Дядото издава през 1906 г. и "Принос към историята на социализма в България". Доста поучително четиво. Стига да има кой да чете и да си прави изводи, за да разбере какво означават "конституционните права и свободи" срещу "икономическата зависимост" и кое точно има почва у нас. На фона на достатъчно произволните и неграмотни днешни празнословия, четивото е твърде актуално...:)



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: sisek]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано20.01.14 22:49



Присъединявам се към оказаното уважение спрямо Руиз. Мой отдавнашен приятел, когото съм засягал нелицеприятно понякога, по конкретен повод, но много повече съм подкрепял неустоимото му желание да ни осведоми за нещо хубаво, красиво, прекрасно и полезно.
По повод допълнението с българските имена, това е просто задължително.
Миналия петък Радиооркестъра включи в програмата си Третата симфония на Иван Спасов. Можеше да го слушам по Хр. Ботев, но предпочетох да не изпускам абсолютния шанс на живото изпълнение. Допускам, че това беше предизвикателството, което изпълни почти цялата зала България. А не кадифеното изпълнение на Пасторалната симфония на Бетовен или изпълненото с познати емоции представяне на Йовчо Крушев с 1-ия Лист...
Благодаря, sisek!

Бележка
Силно се надявах на традиционното място в партера да предлагат дискове с музиката на Иван Спасов. Бях решил да взема всичко, което е издавано. Уви, нямаше никой



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: oblachen-99546]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано21.01.14 09:32



Благодаря, Облак за информацията, за твоите впечатления за концерти, които са интересни и съдържателни и за добрите думи към мен.
Благоев е искрен и честен в своите идеи, пише интересно и съм съгласен, че е актуален. За отбелязване е, че е самокритичен и не одобрява крайните действия.



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: Руиз]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано21.01.14 21:33



И на мен ми е странно това затишие в този клуб.
От време на време по повод някоя годишнина на чужди,или наши музиканти се появяват 2-3 изречения.Или като някой си отиде от този свят.

Обаче ние действащите музиканти сме тук.
Софийска филхармония има поне по 6 концерта в месеца.
Радиото-2 петъка в месеца.
Операта-безброй спектакли.
Оперетата и др.
И нито ред.Дори критични да бяха.
Това не го разбирам.
Виждам,че обичате това изкуство(говоря за хората,които пишете тук.)
Вие не ходите ли на тези концерти?Ако ходите-нямате ли впечатления?
Аз си имам мнение по въпроса,ни не ми се ще да нарушавам ленноста Ви.



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: zvetarkata]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано22.01.14 09:36



Вие сте явно музикант-професионалист. Естествено, че Ви е приятно, когато свирете пред пълни салони.
Вашият свят е изкуството. Но светът на останалите хора е друг и не може да има уеднаквяване между Вашия свят и този на един търговец, например. Аз бях редовен посетител в зала "България". Присъствал съм на много интересни концерти. Преди години няма опера, която да не съм гледал на сцената в София. Че даже съм присъствал на представления на чужди оперни театри, гостували в София и по този начин се запознах с по-редни оперни творби. По една или друга причина не ходя вече на опера или на концерт. Но силно обичам музиката и почти ежедневно слушам музикални телевизии: преди Медзо, сега Унител-Класика. Слушам и радио и дискове.
Не вярвам да имате отрицателно отношение към хора-любители на музиката, които обаче не слушат музиката при живо изпълнение поради някакви причини.
А за мнения по повод концерти или спектакли, дори и непосетени, могат да се дават, и съм съгласен с Вас.



Тема Re: Юбилейни дати през януари 2014нови [re: Руиз]  
Автор zvetarkata (минаващ)
Публикувано08.02.14 10:23



Онзи ден-6 февруари-четвъртък.
Софийска филхармония-гост диригент Юрий Симонов.


Едно от събитията в българския музикален календар.
И пак тук нито дума.
Нямам обяснение.



Тема Re: Юбилее воеейни дати през януари 2014 [re: zvetarkata]  
Автор oblachen-99546 (пристрастен)
Публикувано09.02.14 03:23



След като е толкова знаменито събитието, защо не ни го съобщихте в аванс?
Прочее, не схващам смисъла на редовното напоследък "възмущение" защо в този клуб не се пише...
При положение, че обикновената, не казвам съвсем тъпа (макар да е точно такава), консумация във Фейсбук работи без грешка.:.)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.