Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 16.04.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Тема Годината на Рихард Вагнер и Верди  
Автор Руиз (любител)
Публикувано01.11.13 11:19



По съвпадение двама от най-големите оперни композитори, Рихард Вагнер и Джузепе Верди са родени в една и съща година-1813 година. Затова по цял свят се отбеляза тази годишнина с изпълнения на техни произведения.
Благодарение на телевизията "Унител-Класика" видях много от оперите на двамата велики майстори. Те се различават по своите виждания ,но за мен, като любител на класическата музика, тези различия нямат значение. Аз се наслаждавам на тяхната музика.
През пролетта бе наблегнато на оперите на Вагнер, защото той е роден на 22 май, а през октомври всяка вечер показваха опери на Верди, той е роден на 10 октомври.
Сега да направя обобщени и да си припомня какво гледах:
От Вагнер: Летящият холандец, Риенци, Танхойзер, Лоенгрин, Тристан и Изолда, Майсторите-певци от Нюрнберг, Рейнско злато, Валкюра, Зигфрид, Залезът на боговете и отчасти Парсифал.
Оперите на Верди са повече на брой и тук малко се затруднявам, защото не всяка вечер бях пред телевизора, а и не всички опери гледах изцяло. Тук бих искал да спомена за някои малко известни опери на Верди като Алзира, Un giorno di regno, и още една-две. Ще запомня Аида, Бал с маски с Владимир Стоянов, няколко опери с големия баритон Лео Нучи : Двамата Фоскари, Макбет, Риголето/ страхотен шут!, Отело с двама руски изпълнители. Снощи гледах последната опера "Фалстаф" и въпреки умората ми от деня, я изгледах до края. Какъв хумор предаден музикално от 80-годишния Верди! Та Фалстаф съвсем не прилича на нито една от предишните опери на Верди. И още едно откритие: В ролята на Мисиз Форд се представи българката Светла Василева.
Може да прозвучи наивно, но изпитах гордост, виждайки български, а и слявянски/руски имена/ на фестивала на Верди в град Парма!



Тема Великолепен Празник на 10 Октомври 2013!нови [re: Руиз]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано14.11.13 05:06



Магията в залата е невъзможна за пресъздаване!
За щастие, спомена от преживяното удоволствие е достъпен до безкрай благодарение на съвременните технологии:


Удоволствието беше неописуемо!




Тема П.П.нови [re: Dolce De Leche]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано14.11.13 05:13



Удоволствието започва на 12-тата минута.





Тема Re: Годината на Рихард Вагнер и Вердинови [re: Руиз]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано14.11.13 21:17



Благодаря за предоставената възможност да чуя и видя Chicago Symphony Orchestra С Рикардо Мути и Реквиема на Верди. Видях залата в Чикаго, оркестрантите, певците и все едно, че бях там!
Водещият в началото Семюел Рейми го зная от операта "Дон Жуан" с Виенската филхармония и Херберт фон Караян, постановка от 1987 г от Залцбург. В тази постановка участва Анна Томова-Синтова като донна Анна, Катлиин Батл като Церлина.
Прави ми впечатление Вашият прякор.
Той се състои от две думи: на италиански Dolche,което значи сладък, сладкиш, десерт и испанската дума leche, което значи мляко.
Ако трябва да се каже на италиански то е Dolce di latte, а на испански е Dulce di leche.
Това смесване е равносилно на: Млечно пирожное или Молочньiй сладкиш.



Тема Re: Поправканови [re: Руиз]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано15.11.13 09:04



Бих искал да уточня и се поправя:

На испански: Dulce de leche
На италиански: Dolce di latte

De - испански предлог di - италиански предлог.

Очевидна е приликата в двата езика!!!!



Тема Молянови [re: Руиз]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано16.11.13 17:45



За мен беше удоволствие да споделя!


Рикардо Мути и Чикагската Филхармония са една рядко-достижима артистична симбиоза. За щастие на публиката.



Тема Благодаря!нови [re: Руиз]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано16.11.13 18:15



Много ме зарадвахте с разбора на моя прякор!

Откровено целях провокация, когато го проектирах! Умишлено размесих италиански, испански и френски. Предлога 'de' считам за взаимстван от френския в името на цялостната идея. Убедена съм, че всеки, който бъде провокиран от прякора ми е запознат с испанския и италианския едновременно.

Редактирано от Dolce De Leche на 16.11.13 18:17.



Тема Re: Молянови [re: Dolce De Leche]  
Автор Руиз (любител)
Публикувано22.11.13 20:01



Съгласен съм за симбиозата между Рикардо Мути и Чигакската филхармония.
Съгласен съм и с констатацията, че предшественикът на Мути - големият диригент Георг Шолти, при престоя си в Чикаго е създал едно типично звучене, характерно за този оркестър. С това изразявам моето почитание към Георг Шолти!



Тема Re: Молянови [re: Руиз]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано30.11.13 19:09



Прекрасно е, когато един диригент е на пулта пред "своя" оркестър и оркестъра свири под палката на "своя" диригент:

"It's a marvelous thing to be musically happily married. ... I am and I know. I'm a romantic type of musician, and this is a romantic orchestra. That is our secret..."
Sir Georg Solti (1973)




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.