Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:07 01.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Без диригентнови  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано06.12.12 19:51



Снощи по Mezzo гледах и слушах само първата симфония на Бетовен част от концерт с негови творби, в изпълнение на оркестър "Дисонанси" и впечатляващото бе, че нямаше диригент. Написах в Гугъла "Без диригент" и попаднах на сайта на dnes.bg и съобщение, че на 13 май 2013 Нов Симфоничен оркестър ще "изненада публиката", като изнесе концерт от слушаема програма: Бетовен-седма симфония, Вагнер - Зигфрид-идилия и Моцарт-концерт за цигулка и оркестър номер 5, като не ще има диригент. "65 музиканти ще свирят заедно, търсейки съзвучието, ще покажат уменията си за синхрон, музикалност и професионализъм" без диригент на пулта. "Това е едно предизвикателство, нетипично за световния подиум."
Цитирам от страницата на dnes.bg.

Неизкушеният човек би си казал: "Ами то може и без диригент!"

"



Тема Re: Без диригентнови [re: Pyиз]  
Автор Oблak бял (пристрастен)
Публикувано06.12.12 22:14



Руиз, тази практика не е нова.
Имам спомен от ранните 70 години от едни Софийски музикални седмици.
"Пражки камерен оркестър без диригент."
Точно такова му беше заглавието. Свириха барок, забравил съм какво точно, но бяха такива сладури, че на разотиване чух коментари в публиката - само да им пуснат плочата, взимаме я. Бях зелен в ония години (не че сега съм завързал

), но останах силно впечатлен как така без диригент.
По-късно съм срещал доста такива изпълнения, един концертмайстор или солист наистина върши работата.
Друг е въпросът какъв резултат (или ефект) се търси в споменатия от теб цитат. Чух за тази програма преди месец. Първосигнално реагирах за себе си, че едно е камерен състав, съвсем друго Бетовен и то Седма симфония.
Дано успее Новия симфоничен с предизвикателството. Имаха добри неща през годините. Пък ако го направят в този вид, значи светът е порастнал и ние с теб сме изтървали действието.




Тема Re: Без диригентнови [re: Pyиз]  
Автор haffner (минаващ)
Публикувано06.12.12 23:57



Персимфанс, "коллективный труд", "Без Бог, без господар" :)



Тема Re: Без диригентнови [re: Pyиз]  
Автор bgp ()
Публикувано07.12.12 16:03



Че то така или иначе в 90% от случаите оркестрите свирят без диригент. Проблем е ако някой от диригентското място започне да им пречи.



Редактирано от bgp на 07.12.12 16:04.



Тема Нищо повече от експеримент [re: Pyиз]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано09.12.12 02:00



Липсата на диригент, за оркестър от 65 музиканта с амбициозна програма, не е нищо повече от заигравка с любопитството на публиката.


Опитвам се да си представя, примерно, цигулковия концерт на Менделсон без диригент. В края на солото (първа част) оркестъра трябва да влезе възможно най-издълбоко и деликатно, за да не задуши цигулката. Няма начин да се получи нюанса без ръководство свише, т.е. от диригентския пулт.



Тема П.П. [re: Dolce De Leche]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано09.12.12 02:16



Пардон! Пропуснах илюстрацията:






Тема Re: Без диригент [re: Pyиз]  
Автор Bacилия (член)
Публикувано09.12.12 18:51



Не е по темата, но все пак е за диригент: един млад български диригент в Бостън





Тема Re: П.П. [re: Dolce De Leche]  
Автор Oблak бял (пристрастен)
Публикувано11.12.12 03:16



Съкруши ме с тоя Менделсон
Чух предложението ти. Без съмнение, най-добрите години на Шломо Минц.
Които за него и за Класик ФМ навярно са постоянни, а за мен , отдавна минали събития...
Този концерт за мен е адски специален. В гимназиалните години си правехме купони с грамофонни плочи и чувам финала на първата част, и се стряскам - ами после? После се оказа, че трябва само да се обърне плочата. Но народът около мен не прие и викаше отиваме в Моцарт на 5-ия. За да се търкаля нещо различно. Побеснявах, защото ре-минорния е цял, а не част.
Едни такива от всякакви спомени...

А в момента слушах съвсем друго

Нищо де, важното е диригентът да е на мястото си. Което при Ойстрах нямах време да разбера. Защото беше извън всичко подобно...

Здравей, Dolce!



Тема Re: П.П. [re: Dolce De Leche]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано11.12.12 19:35



Изпълнението на Шломо Минц е прекрасно. Този цигулков концерт на Менделсон ме връща в детските години, когато са го предлагали по радиото и ми е правел впечатление. Особено ми е харесвала живата финална част! И това много време преди да почна да изучавам съзнателно и целенасочено класическата музика.



Тема Re: Без диригентнови [re: Pyиз]  
Автор bgp ()
Публикувано16.12.12 09:52



Вижте един особен случай на дирижиране

:





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.