Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:39 21.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Тема Годината на Лист (1811 - 2011)нови  
Автор tom7O (познат!)
Публикувано01.01.11 17:07



Ференц Лист (на унгарски: Liszt Ferenc) или Франц Лист (на немски: Franz Liszt) е унгарски пианист и композитор от романтичния период. Той е бил един от най-известните изпълнители в Европа през XIX век, признат особено за умението му в изпълнението и представянето, и невероятните му пианистки способности. Днес, той се смята за един от най-великите пианисти в историята. Лист е признат заради редефинирането на свиренето на пиано, което той прави, неговото влияние още е видимо и днес, както чрез композициите му, така и с наследството му като учител. Той е признат заради неговото откривателство на симфоничната поема, както и на модерния соло пиано рецитал, виртуозността, на който му печели одобрението на композитори и изпълнители едновременно.

Негови родители са Адам и Ана Лист.
На 11 годишна възраст започва да дава концерти като смайва публиката с импровизаторските си способности и бива определян като дете-чудо, някои даже го сравняват с Моцарт.
Концертира във Виена, Париж, Ваймар и Рим. От 1847 г. е капелмайстор във Ваймар. Той е основоположник на новата виртуозна клавирна школа.
През 1854 г. Лист основава „Нововаймарския съюз“. Той е един от основателите (1875 г.) и пръв президент на Академията на музиката в Будапеща.
Близък приятел с Рихард Вагнер, който се жени за дъщеря му Козима.
Причина за смъртта му е пневмония, от която се разболява по време на пътуване и която не забелязва в началния стадий.

Творчество:

* симфонии - „Данте“ по „Божествена комедия“ на Данте и „Фауст“ по „Фауст“ на Й. В. Гьоте;
* 13 симфонични поеми (създател на жанра) - „Прелюдии“ по А. дьо Ламартин, „Тасо“ по Гьоте и др.;
* 2 концерта за пиано, клавирни творби - соната, концертни етюди, валсове („Мефисто валс“);
* 20 рапсодии („Унгарска рапсодия“), фантазии, транскрипции и др.

В голямата си част творчеството му е програмно, вдъхновено от унгарски национални мелодии и ритми, с емоционално наситена мелодика.

Автор е и на множество есета, посветени на музиката.

Редактирано от tom7O на 01.01.11 17:07.



Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: tom7O]  
Автор bg-p ()
Публикувано01.01.11 20:53



Честита Нова Година, tom7O!

Добре го напомни. Единствено не ми е по вкуса:
"В голямата си част творчеството му е програмно, вдъхновено от унгарски национални мелодии и ритми, с емоционално наситена мелодика. "

Някак като от учеблник по муизкална митература от соц време ми звучи. А човека е отговорен за далеч по-глобални неща в музиката.....

Поздрави!



Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: bg-p]  
Автор vvvkkk (Perotinus)
Публикувано01.01.11 21:07



Честита Нова Година! Boldog Uj Evet! (на родния унгарски:)

Като почит към годината на Лист в програмата на днешния новогодишен концерт на Виенската филхармония под палката на Франц Велзер Мьост (за което се появи кратко съобщение тук) беше включен Мефисто валс I.

Моето мнение за тези концерти, както съдя от различните постове, които съм чел тук през годините, е солидарно с това на болшинството пишещи. Ако мога да парафразирам една фраза от "Чайка" - "Мило, талантливо, ала не е Толстой!". С което не искам да звуча снобски или всякак нелицеприятно, а просто че на човек му писва всяка година все едно и също - полки, маршове, валсове, пей сърце...

Поради това се зарадвах на включването на Мефисто валс. Самото изпълнение обаче не ме грабна особено. Стори ми се малко вяло, или поне - не толкова страстно, колкото аз съм си го представял и си го представям.

Успешна година за всички!

Редактирано от vvvkkk на 01.01.11 21:08.



Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: tom7O]  
Автор viola da gamba (новак)
Публикувано02.01.11 13:36



Не можеш ли да напишеш нещо ти, без да копираш?



Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011) [re: vvvkkk]  
Автор pleshivata_peviza (минаващ)
Публикувано04.01.11 10:11



Кой е направил аранжимента на "Мефисто-валс"? Пианото или оркестърът е оригиналът? Моля компетентно!



Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: vvvkkk]  
Автор pleshivata_peviza (минаващ)
Публикувано04.01.11 10:17



Всъщност лицето Мьост се развълнува едва на "Мефисто-валс". Дотогава изглеждаше като хоров диригент от НМА - България, учил облигатно оркестрово дирижиране - особено с дъгообразния жест за закриване на фермато. Но човекът е Директор, а оркестърът и публиката се интересуват от явлението, а не от личностите. Частният оркетър (АД) е поканил тази година административния си дирекктор да сподели празника (и парите от него). Някой да вижда тук конфликт на интереси (както би твърдял българският законодател)?



Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: pleshivata_peviza]  
Автор vvvkkk (Perotinus)
Публикувано04.01.11 13:56



Two episodes from Lenau's Faust, S. 599, No. 2: Der Tanz in der Dorfschenke, "Mephisto Waltz No. 1". Композиран за оркестър, след което аранжиран за пиано, пиано-дует и май има и още един вариант за оркестър, но не съм сигурен, трябва да проверя. Дано съм се изказал компетентно





Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: pleshivata_peviza]  
Автор Trident (Умерен)
Публикувано05.01.11 16:57



Слава Богу, че Мьост не е взел диплома от теб. Иначе....



Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: tom7O]  
Автор Ивo (новак)
Публикувано19.01.11 15:19



Велик, ей ся ше си пусна едни "Прелюдии".

Обаче една забележка - като беше тука баба Верене Вагнер, каза за прадядо си, че Лист си е бил австриец, че изобщо не е знаел унгарски и не е правилно да се нарича унгарски композитор.





Тема Re: Годината на Лист (1811 - 2011)нови [re: viola da gamba]  
Автор Ивo (новак)
Публикувано19.01.11 15:21



Гамба, налягай си парцалите и не задавай тъпи въпроси на Томи, защото вероятно изобщо не знаеш, но той е създателят на този клуб.






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.