Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:55 21.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови  
Автор Oблak бял (пристрастен)
Публикувано13.11.10 05:41





В Тубата я има цялата

И в нашата - загубена - България, я има цялата. И не само това...

Нямам никакви претенции, дано не обидя някой, слушам го трескаво тази нощ за стотен път и не разбирам защо толкова човешка музика влиза в определения. Като авангард

Поклон!



Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010 [re: Oблak бял]  
Автор vvvkkk (Perotinus)
Публикувано13.11.10 10:27



Мир на праха му!

Според мен тази музика не може да обижда. Тя може само да разплаква, при това без да има някакви претенции. Аз преди време въртях цялата 3 симфония нон стоп през деня. И тогава, колкото и да е странно (или може би не е?), и аз си зададох подобен въпрос. След това известно време слушах Арво Пярт и пак се попитах защо музиката му почти винаги бива определяна като авангард, защо на нея се гледа като на експеримент, разчупване на формата, пробив в теорията и достигане до съвсем нови висоти в композиционната техника...Нима божествена музика като Покайния канон или като Симфонията на Горецки заслужава да бъде най-безцеремонно скланяна според подобни изпосталяли теоретични парадигми? А като се има предвид, че подобни неща са се писали и за Бах...

Това, което винаги ми е въздействало най-силно в тази симфония е именно втората част. Нейният текст представлява молитва към Дева Мария, написана от едно 18 годишно момиче на стена в килия в затвор на гестапо. . .
Той гласи: "Майко, не плачи. Царицата небесна, пречистата Дева, ме закриля винаги".

Поклон!

Редактирано от vvvkkk на 13.11.10 10:28.



Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: Oблak бял]  
Автор Makakoв (непознат)
Публикувано13.11.10 10:35



и не разбирам защо толкова човешка музика влиза в определения. Като авангард

Ако си направим труда да преброим темите за него в този форум например, навярно ще се досетим. Или пък погледнем репертоара на неостаналите оркестри у нас, на диригентите и изпълнителите ни, на учебните програми в Академиите - също!

Само него ли не познаваме - а колко и какво се слуша или свири у нас от автори като Канчели, Пярт, Устволска, Шнитке ... ?

Прекрасна симфония от голям Майстор!

Нисък поклон и мир на праха му!



Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: Makakoв]  
Автор kandide (любопитен)
Публикувано14.11.10 08:23



Прекрасният скоронаписан концерт на Губайдулина все още не е заинтригувал никой от новите виртуози, които са на гребена в момента. Защо ли? Да не говорим за Барток или Стравински, Шостакович или Хиндемит!

Qui semina il vento racoglie....


Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: Makakoв]  
Автор bg-p ()
Публикувано15.11.10 14:02



Предполагам, че изискването за плащане авторски права за новата музика спъват нискобюджтните оркестри, каквито са българските. Макар и да има безброй примери за прегазването на тези права...



Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: bg-p]  
Автор Babaca (Умерен)
Публикувано18.11.10 13:26



Българските оркестри не са нискобюджтни, а безбюджтни! И не това ги спира да свирят Горецки, а таванът на директорите им и на диригентите им. По лесдно е поърва симфония от Брамс например. Ех, не е по лесно, но може да се пробва.



Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: Oблak бял]  
Автор Koмaндopa (новак)
Публикувано18.11.10 16:32



В България от оркестровите неща на Горецки са изпълнявани Сюита в стариннен стил, Третата симфония (Росен Миланов) и Концерта за чембало и струнни. Друго не мога да се сетя или съм го пропуснал. В тези произведения няма никакви технически проблеми и са по силите и на най-неможещия диригент и оркестър. Брамс си е къде, къде по-трудно!!! Лошото е, че както казва Бабака, докато има не само безбюджетни оркестри но и нискочели директори и диригенти положението ще е това..... И ще се чудим защо няма млади хора в залите! Една Трета симфония или Сюитата в старинен стил на Горецки са далеч по-лесно разбираеми произведения за един млад човек, отколкото музиката на Бах, Моцарт или Пучини. Просто всичко това е по-близко до техния живот. Ако един млад човек, който се друса с наркотици под грохота на техно"музика" попадне на концерт с музика на Пярт, Горецки или Джон Адамс, то той със сигурност няма да остане безраличен... Само че безмозъчните директори и маниакалните им диригенчета все още не знаят това.... И затова предпочитат да свирят симфонии от Хайдн до Брамс, но само първите им части... (Това е във връзка с появил се във Фейсбук афиш от концерт на Симфониета "Видин", където бяха поместени заглавия на популярни симфонии от Хайдн, Моцарт, Бетховен, Менделсон и Брамс и на който незнайно защо са се изпълнявали само....първите им части) Просто и "гениално" за да се привелече публика......



Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: Koмaндopa]  
Автор fenOO7 (виновен)
Публикувано18.11.10 17:15



Впрочем Гурецки няма "Сюита в старинен стил", бъркате го със Шнитке. Ако става дума за Музика старополска, това е нещо различно.



Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: Koмaндopa]  
Автор fenOO7 (виновен)
Публикувано18.11.10 17:17



Специално ме развеселихте с мнението как "няма никакви технически проблеми" ... ама що ли си губя времето





Тема Re: Хенрик-Миколай Горецки 1933-2010нови [re: Koмaндopa]  
Автор fenOO7 (виновен)
Публикувано18.11.10 17:24



Уважеми Командоре, не влизам често във вашия клуб, но последните записки за Гурецки, които прочетох, направо ме потресоха. Не заради абсолютната неграмотност на пишещите, техен проблем. Но да ми казвате, че Третата на Гурецки я бил направил някой си в България, направо е възмутително. Бихте ли уточнили коя певица изпълни трите "... песни жалобни"? И на коя дата се случи това?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.