Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:06 31.05.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Тема Новини от културния живот на територията България.нови  
Автор pleshivata_peviza (минаващ)
Публикувано19.07.10 07:22



Отворено писмо до БТА
До Председателя на Народното събрание
До Президента на Република България
До Министър председателя на Република България
До Министъра на Вътрешните работи
До Комисията по култура към Народното събрание
До Министъра на културата на Република България

Уважаеми дами и господа,
Поводът за това писмо е един „приятелски” разговор, на който бях поканен вчера. Темата: Предстоящата реформа и моето поведение в нея. В излагането на причините за този разговор ще бъда кратък, защото няма време, а събитията се развиват много бързо! И защото за всичко останало говори моята биография като творец и личност.
1. Като водещ артист от „Оперетата” недоумявам, защо Министерството на Културата иска да изтрие имената на ДМТ ”Ст. Македонскси” и балет „Арабеск”, и да зачеркне от културната история на България една 60 и една 40 годишна традиции.
2. Предвижда се реформа с болезнени съкращения. Съвсем естествено е като Председетел на Синдикат Музикално сценичен Арт – КНСБ, да се опитам да спася тези : 61 работни места от театъра, 240 работни места от музикалните институти и 249 работни места от Националните културни институти. Защото не вярвам, че спестените пари от тях ще решат проблемите на държавата, но знам със сигурност, че с този акт Министерството ще унищожи Европейската традиция в музикално-сценичната култура на България.
„Приятелската” среща беше с моя работодател Тодор Димитров, който ми предаде , по думите му, ”Лично послание от Министъра”, което продължава да ми звучи като заплаха: Че пет човека само ако вдигна, директно дърпат чертата на Музикалния театър. „ Стачки да вдигаш, байряк да веете.... ще ви оставят без заплати, колкото е нужно, докато приключат”. Че няма да пея, че никога повече няма да стъпя в операта, че ще ме превърнат в провинциален певец от провинциална „чета”?!? И пътищата ми извън страната ще бъдат спрени. Защото цитирам: „Скараш ли се с властта, празно няма да има”. Обвиниха ме в борба срещу правителството. Заради тази моя позиция на артист и синдикалист...
Това ли е начина да се проведе една културна реформа? Да се наложи!? Силово! Без диалог? - На всяка цена!
Като гражданин, който е участвал в учредяването на движение, а в последствие партия ГЕРБ, продължавам да вярвам, че точно ГЕРБ, в лицето на г-н Бойко Борисов и г-н Цветан Цветанов, има сили да реформира и извади държавата ни от дълбоката материална и духовна криза.
Нека се помолим на Бог да отвори очите и сетивата ни! За едно по-добро бъдеще!

София Пеньо Пирозов
18.07.2010г.

Компютърът ме пита какво мисля.
Мисля, че по тежки времена не е имало, не само за българската музика и култура. Връщаме се (върнаха ни) във времената на средата на двайсетте године, когато Йосиф Хербст беше застрелян, Христо Ясенов и Гео Милев бяха изгорени и т.н. Да не забравяме, че Хитлер дойде на власт С ИЗБОРИ. И тогава се справиха с "интелектуалците" или чрез лагерите или чрез емиграцията им; останаха само възрастните и съгласните (справка Брехт и Хиндемит срещу Фуртвенглер и Рихард Щраус). И тогава се появи младото Караянче с нацистка книжка, с много малък номер, за да скъса нервите на престарелия Фуртвенглер.
Мисля още, че ние, музикантите, сами сме си виновни, защото всеки се е хванал да спасява собствената си черга. Някой етнопсихолог (или цял център) много добре ни е изчислил. Моят въпрос е: къде е Варна (с ДядяБоря зад гърба на Даниелка), къде е герберчето от Бургас, от което всички там треперят (на такива им викаха десетосептемврийци преди 66 години), къде са софийските музиканти от Филхармонията, Радиото, Операта. Баба Жени най-после разбра, че става нещо лошо.
Пеньо, дали няма да настъпи "Нощта на дългите ножове"? Въпросът ми не е реторичен!!! Мисля, че се стъмнява. Като в песента на Ив Монтан, който пееше, че преди зазоряване е най-тъмно. Защото тогава ставаха екзекуциите...
Мисля, че проектът за Постановление е ТЕРОРИСТИЧЕН АКТ срещу българската култура, българския дух, българското изобщо.



Тема Re: Новини от културния живот на територията България.нови [re: pleshivata_peviza]  
Автор avignon (минаващ)
Публикувано19.07.10 09:20



Синсити - новото културно лице на България! Воглаве с Вожда!



Тема Re: Новини от културния живот на територията България.нови [re: pleshivata_peviza]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано19.07.10 09:58



Какво очаквате от човек, чиято любима песен е

и през живота си е прочел единствено 'Тримата мускетари' и няколко романа на Майн Рид, след което интелектуалното му (и ментално) развитие е спряло.

Дори 'вождът на народите' е имал по-добър .



Тема Re: Новини от културния живот на територията България.нови [re: pleshivata_peviza]  
Автор buffone (непознат )
Публикувано19.07.10 15:30



Браво,Веско!



Тема Re: Новини от културния живот на територията България.нови [re: pleshivata_peviza]  
Автор Бacapбoвckи (новак)
Публикувано23.07.10 16:57



Много е преиувеличено да се сравни генерал Борисов с "Хитлер", още повече, че самият Борисов обича музиката, особено песенния жанр.



Тема Re: Новини от културния живот на територията България. [re: Бacapбoвckи]  
Автор Kyky и Пипи (запознат)
Публикувано24.07.10 23:18



Да, преувеличено е - дори Хитлер е слушал класическа музика -
Вагнер, Лист, Щраус... А иначе за другото си приличат, да...



Тема Re: Новини от културния живот на територията България.нови [re: Kyky и Пипи]  
Автор Bacилия (минаващ)
Публикувано06.09.10 08:32



МЕЖДУНАРОДЕН КОНКУРС ЗА МЛАДИ ПИАНИСТИ “ДИМИТЪР НЕНОВ”2010
от 4 до 8 октомври 2010 г.

За съжаление поради финансовата криза и липса на средства конкурсът тази година няма да се състои!

****

СЕДМИ КЛАВИРЕН КОНКУРС

КЛАСИКА и СЪВРЕМЕННОСТ

Стара Загора

14 - 16 октомври 2010

Планираното за месец октомври 2010 г. седмо издание на конкурса засега се отлага за 2012 година поради затруднения, свързани с финансовото му обезпечаване. Организаторите поднасят своите извинения на всички евентуални участници, проявили интерес към това издание на конкурса.

Редактирано от Bacилия на 06.09.10 08:54.



Тема Да, аманови [re: buffone]  
Автор vyprosche ()
Публикувано11.09.10 20:33



то само с браво не става....

Трябва нещо се направи. Сега пред новия арт-музикален сезон е добре да протестират всички оперни, музикални театри и творци в страната, и да напомнят отново за проблемите. Те касаят не само музикалните дейци, но и цялата българската култура. Чалга ни залива отвсякъде, започнахме да бълбучим в нея. Глътка въздух ни дава само класическото изкуство - опера, театър, балет идр .
Чета, че основен спорсор на Муз.фестивал Таланти, надежди, майстори-Добрич е руска фирма "Травел - незнам си какво". Да не се наложи да викаме "братушките" да ни спасяват културата, като сами не можем да я опазим.



Тема Re: Да, аманови [re: vyprosche]  
Автор Babaca (Умерен)
Публикувано12.09.10 12:37



Основният спорсор на Фестивала "Таланти, надежди и майстори" в Добрич е Общината в града, тя плаща почти всичко сътворено от В.Ч. и компания.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.