Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:50 01.07.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема pppppp :)нови  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано22.05.09 22:08



В енигматичната Шеста симфония на Чайковски четирите ноти на знаменитото шесторно пианисимо в първата част са предвидени за фагот (басон) соло:



Какво е имал предвид Чайковски с това невъзможно изпълнение или пред нас е още една от загадките на тази симфония?

За да се постигне желания ефект, диригентите заместват фагота с бас-кларинет. Ето илюстрация и коментар как би звучал този момент, ако би се изпълнил според оригиналното предписание:



Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")

Тема Re: pppppp :)нови [re: Чykчa]  
Автор kpитицитe (непознат )
Публикувано23.05.09 08:38



На нас (критиците) ни допада повече "оригиналното предписание"

.Най-важен е характерът, а динамиките при Чайковски точно това показват.Иначе какда си обясним това, че такъв гениален оркестратор пише ррррррррррррр на инструмент в крайния му регистър?



Тема Re: pppppp :)нови [re: kpитицитe]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано23.05.09 12:47



Като имаме предвид и споделеното от него в писмата, мисля че тази симфония е предназначена за "четене", а не за слушане. Ако за момент си представим, че фагота в най-долния регистър (а и не само там) би могъл да свири с указаната динамика, то внушението, което Чайковски вероятно е искал да ни предаде, а именно - "слизането към смъртта", ще добие потресаващ ефект.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: pppppp :)нови [re: Чykчa]  
Автор PaXMaHuHoB (непознат )
Публикувано25.05.09 02:15



Само ти си знаеш какво означава "за четене"....
Не знам колко партитури си "прочел" без да слушаш.
В случая според мен не става въпрос за невъзможно изсвирване, а просто майсторска оркестрация. "Невъзможното" е възможното най-тихо изпълнение, за което е необходимо добър фаготист, добър диригент, който е способен да съобрази общата динамика на оркестъра спрямо фагота в определения момент. Защото след тези 4 тона, в изпълнение на предпоследния по низина инструмент от дървената духова група следва оркестрово tutti във фортисимо и контрастно темпо. Ефекта е изцяло психологически. Но все пак има нужда и от митове и легенди да се радват елитно подбраните слушатели на класическа музика и да задават въпроси към най-високото стъпало на изкуството, естествено потрепвайки.

Много романтична представа за "слизане към смъртта" имаш, в мажор...

А щом толкова те е заинтересувала тази симфония и "невъзможното" във оркестрацията и, какво мислиш за четвъртата и част, във която мелодичната линия е разкъсана във щрайха против всички правила на оркестрацията и въпреки това има закономерност?
Какво е искал да ни каже енигматично, нелогично, матрично и трансцедентално настроеният Чайковски малко преди да "слезе към смъртта" в ре мажор...
И понеже знам, че не можеш да ми отговориш, един съвет от мен - слушай музика и се кефи! Другото е суета и гонене на ветър :)



Тема Re: pppppp :)нови [re: PaXMaHuHoB]  
Автор ces (непознат )
Публикувано25.05.09 21:32



Малеййййй!Големи капацитети имаме!Добре,добре...А в случая става дума просто за проява на скромност от един велик човек - досрамяло го е да включи в оркестъра бас-кларинет,чийто тембър и обем са естествените за спускащата се към нищото мелодия, заради 4 ноти в траещо 42 минути произведение.Подобен,впрочем,е случаят с там-тама във финала на същата симфония,означен ad libitum - по желание,който почти никога не се изпълнява.А 6 пиана както и 4 форте наистина са пожелателни динамики,които указват на максимума в конкретните условия.А за кибиците - никъде не е указано колко килограма са 6 пиана или пък колко децилитра са 4 форте.Другото наистина е схоластика,радвайте се на музиката и се надявайте,че между многото боклук има и професионалисти,които ще му берат гайлето.



Тема Re: pppppp :)нови [re: ces]  
Автор PaXMaHuHoB (непознат )
Публикувано25.05.09 23:17



Ces, ще ти отговоря, въпреки иронията.
В композицията според мен не е редно да говориш за скромност. Никакъв проблем не би било вторият кларинетист да хване бас-кларинета и да изсвири въпросните тонове. Брукнер на едно единствено място, в една единствена сифония е включил чинели. Но са написани и са си там. Малер непрекъснато е включвал нестандартни инструменти в симфониите си (китарка например), излиза че е нескромен? Пък произвединята на двамата са доста по дълги от 42 минути. Сигурен съм, че има още много примери във симфоничната музика. Употребата на фагот според мен е умишлена. Както и да е. Желая всико хубаво.



Тема Re: pppppp :)нови [re: PaXMaHuHoB]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано25.05.09 23:24



Минорно настроение може да бъде предадено и в мажор, както и обратното. За големите таланти и гениите правилата на оркестрацията са само базата върху която стъпват. За посредствените – върха на възможностите им. Примери колкото щеш. Вземи само барока и след него – пълно е със знайни и незнайни сръчни писачи на музика и всичко им е точно по правилата. Давам го само като характерен и неизчерпателен пример. С което се надявам, че отговорих на бележката ти за четвъртата част. Между другото, мелодичната линия там изобщо не е „разкъсана” в щрайха (не поне и в смисъла, който й придаваш). Ако се вгледаш внимателно, ще видиш, че в голямата си част тя е съставена от отделни мелодични линии (да използвам твоето определение), които, взети поотделно, привидно нямат нищо общо – нещо като елементи на музикален пъзел. Това е и една от причините тази симфония да звучи различно при различни диригенти (и оркестри). Да не говорим, че точно логиката на третата част е в желязно съответствие с първата. За мен по-скоро и досега остава трудно понятна логиката на втората й част, но то си е за моя сметка.

Ако се върнем към прословутия фагот, би ли ми посочил един световноизвестен оркестър с голям диригент, при които този момент да е изсвирен именно с фагота, а не със заместител. Въпросът ми не е риторичен. Не изключвам да съм пропуснал такова събитие. Иначе дори и на мен ми е известно, че шестте пианисими не трябва да се приемат буквално, а „as quiet as possible”.

И за да засвидетелствам своята добронамереност, прилагам като илюстрация тези няколко такта в различни изпълнения. Няма да споменавам кои са оркестрите и диригентите, защото не подценявам ерудицията ти. Казвам го без капка ирония.






П.С. Чета всичко – и книги, и партитури, и от време на време клубни премъдрости. И почти винаги със слушалките – заради едната емоция :)

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")

Тема Re: pppppp :)нови [re: kpитицитe]  
Автор slavild ()
Публикувано26.05.09 18:05



Естествено, че "pppppp" във фагота e състояние
на всички, мисля е ясно
лияно аз винаги съм го правил с Бас-кларинет
За мен, по-интересно е мелодичното "решение" на главната тема в 4-тата част
да го откоментиреме?

dobryutryu



Тема Re: pppppp :)нови [re: PaXMaHuHoB]  
Автор ces (непознат )
Публикувано26.05.09 21:05



Логично,но погледът към партитурата казва друго - след тези 4 ноти започва бясното алегро и вторият кларинет свири веднага важен двуглас с първия,който би прозвучал нелепо,изпълнен от бас-кларинета.Затова сега седи специален човек за тези 4 ноти.А за Малер можем да си пишем 1 седмица и няма да бъдем изчерпателни.Просто той е бил гениален диригент.Затова след чуването на произведенията си толкова е поправял.



Тема Re: pppppp :)нови [re: ces]  
Автор slavild ()
Публикувано26.05.09 21:34



съответно - вземаме трети кларинет!!!!

dobryutryu




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.