Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:07 02.07.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: ffff :)нови [re: slavild]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано26.05.09 22:56



...което ме подсети за едно изпълнение на Деветата на Бетовен с Берлинската, където Караян вкара втори тимпанист. Стоя през цялото време неподвижен до титуляра и се включи единствено в няколкото такта при кулминацията на първата част. Толкоз! Ама какъв грохот произведоха тимпаните барабар с оркестъра :))

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: ffff :)нови [re: Чykчa]  
Автор slavild ()
Публикувано26.05.09 23:07



да, често се вкарват допълнителни инструменти
зависи кой какъв ефект търси
за 7-ма Бетовен, например - когато имам възможност - удвоявам корните
и не че съм се се сетил сам, де!!!!!! :)
така са ме учили (с благодарност)

dobryutryu



Тема Re: pppppp :)нови [re: Чykчa]  
Автор PaXMaHuHoB (непознат )
Публикувано26.05.09 23:25



Чукча, благодаря ти за това, че си се потрудил да защитиш тезата си с примери.
Съгласен съм, че поечето диригенти заместват фагота с бас-кларинет. Но се намират и такива: http://www.youtube.com/watch?v=4QqkTcU0Mv8&feature=related
Лично аз препочитам варианта с фагот, защото за мен има символика началото на симфонията със солото му, както и тези 4 тона в края на този дял. Но това си е моя гледна точка:)
Колкото до оркестрацията на четвъртата част, не знам дали си забелязал, че мелодията е (държа си на разкъсана) между първи и втори цигулки. Под мелодия имам предвид най-горния глас. По нататък в партитурата гласоводенето си е по правилата, (в партитурата - Четвърта част, дял G - Andadnte non tanto). Въпросът е защо е така, но отговор няма кой да даде :) А иначе локуми могат да се разтягат до безкрай. Нямах предвид, че всичко трябва да е по правила, а че композитор като Чайковски сигурно е имал нещо да каже нарушавайки ги.

Ces, приемам корекцията, имаш право. Малко не съм съгласен с понятието "много важен тон", защото във този "БУМ" за част от секундата се съмнявам, че ще усетиш липсата на един "сол" дори и да се напрегнеш, но по принцип си прав.
Желая ви всичко хубаво!



Тема Re: pppppp :)нови [re: PaXMaHuHoB]  
Автор slavild ()
Публикувано26.05.09 23:33



напротив - отговорът го е дал самият Чайковски
в експозицията - разхвърлянето " е между първи и втори цигулки - търсейки различното напрежение в позициите
а в репризата го избягва (т.е. - разрешаване на конфликта след разработката)

dobryutryu



Тема Re: pppppp :)нови [re: slavild]  
Автор PaXMaHuHoB (непознат )
Публикувано26.05.09 23:48



Да, това е очевидно.
Аз имах предвид защо е това напрежение и след това разрешаването му. Въпросът за мен е по-скоро емоционален, не технически.



Тема Re: pppppp :)нови [re: PaXMaHuHoB]  
Автор slavild ()
Публикувано26.05.09 23:51



явно е така
за това говори и "тиражираният" повод за написването на Патетична
малко е "жълто" - но пък и вероятно!!!!

dobryutryu



Тема Re: pppppp :)нови [re: PaXMaHuHoB]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано27.05.09 00:19



Как защо? Диалектика. Още Хегел го е казал: теза-антитеза-синтез :)

А иначе извън шегата - благодаря за примера в youtube. Интересно е обаче дали заради навика или нещо друго, но фагота му звучи като кръпка.

Между другото в постинга с примерите съм допуснал досадна грешка. Изречението "Да не говорим, че точно логиката на третата част е в желязно съответствие с първата." да се чете "Да не говорим, че точно логиката на ЧЕТВЪРТАТА част е в желязно съответствие с първата."

И като стана дума за примерите, да кажа все пак - по реда на представянето им:
Track01a - виенската, караян
Track01b - берлинската, караян
Track01e0 - ленинградската, мравински, 1960 (записът за DG)
Track01e2 - пак ленинградската, мравински, 1982 (за мен едно от върховите изпълнения на тази симфония)

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: pppppp :)нови [re: Чykчa]  
Автор slavild ()
Публикувано27.05.09 01:18



мисля, че трябва да чуем ПАК Бърнстейн....
верно е, че не "класик", относно много неща - но е убедителен
любимият ми!

dobryutryu



Тема "различното напрежение в позициите?"нови [re: slavild]  
Автор gelipoyas (новак)
Публикувано27.05.09 10:32



Какво означава "различното напрежение в позициите?" Кои позиции? Странно е, че си диригент а не си прочел какво казват диригентите(Рождественски в книгата си например) за идеята на разполагането на мелодията в различни групи. Редуване на силен и слаб тон между двете групи цигулари. А същото става и между останалите струнници, без Кб. Странен диригент си ти, който удвоява само корните в 7 ? А останалите духови инструменти? А в останалите синфонии?



Тема Re: "различното напрежение в позициите?"нови [re: gelipoyas]  
Автор slavild ()
Публикувано27.05.09 11:03



на пръстите в лявата ръка позициите, не на носовете на оркестрантите

dobryutryu

Редактирано от slavild на 27.05.09 11:39.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.