Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:03 18.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Към живеещите в чужбинанови  
Автор sonetka73 (мечтателка)
Публикувано15.10.05 13:51



Здравейте,:)
вълнува ме един въпрос,който искам да задам на онези от вас, които са живели/живеят в момента в чужбина. Любопитно ми е дали интересът към Изкуството (класическата музика в частност) извън България е по-голям/по-малък от нашия. Наистина ли има известно отдръпване от "високото изкуство" през последните десетилетия?
Ако имате някакви наблюдения по този въпрос, моля, споделете.:);)



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано15.10.05 13:53



Едва ли мже да е по-зле от България, ако говорим за Европейски държави.

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано15.10.05 14:23



не знам по каква методология може да се сравнява интерес.
ако това е индикатор, билети за класически концерт се купуват поне месец предварително (в зависимост от това кой ще свири) и цените им са средно от 40 до 120 евро.
понякога матинетата са по-евтини, а някои от вечерните концерти - по-скъпи, но билетите се изчерпват доста бързо.



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
Автор profesionalen muzikant (новак)
Публикувано15.10.05 18:29



Аз живея в Северна Америка, и бих могъл да се изкажа предпазливо за ситуацията тук Естествено, винаги има две страни. Вярно е, че има доста малки оркестри, които фалират. Това изглежда нормално в обстановка на голяма конкуренция. Вярно е, също така, че Изкуството има много широка публика, макар и на различни нива. В големите градове в Канада интересът (макар и любителски) е огромен, и да, билетите се изчерпват месеци предварително. Canada Council for the Arts непрекъснато дава големи fellowships (спонсорирания?) на всякакви хора на изкуството, включително композитори. Записването на деца на уроци по музика е едва ли не правило за средната класа. За съжаление, обаче, публиката на големите концерти се състои главно от хора над 60-годишна възраст. В университетите, естествено, ситуацията е малко по-различна, но, както казва Бабит, това е нормално...

Дано това да помага.
Успех!
С уважение;



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: profesionalen muzika]  
АвторProlatio major (Нерегистриран)
Публикувано15.10.05 18:56



Обяснете ни, за Бога, кой е Милтън Бебит (Бабит). Че ние, тука, нали разбирате...



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
Авторbgpianist (Нерегистриран)
Публикувано15.10.05 20:42



Ето, и аз се записвам като живеещ в чужбина
Живея в САЩ вече четвърта година. Аз и друг път съм го писал тука ама пак ще кажа - България не е по- зле от повечето държави като интерес към класическата музика. Това че Америка има някои много силни музиканти, оркестри и т.н. трябва да се има впредвид грамдните мащаби на тая страна. От над 300 000 000 все ще има места където да се концентрира музиката. И това води до високо ниво. СПоред мен в Америка повече от 10ина качествени училища за музика едва ли има. Да, но като го сложим на 300 000 000 нселение това хич не е чак толкова много. Мисля че и тук класическата музика не е способна да се самоиздържа и се поддържа изкуствено.
Мисля че има някои места, които биха могле да претендират за някакъв по-голям интерес към класическата музикано не ми е ясно доколко. Бях чул навремето за някаква статистика която покавала че хората интересуващи се от класическа музика са около 1%. (толкова между другото са страдащите от шизофрения, без да правя връзка между двете неща) Така че привидното високото ниво на големите страни дължи на големия им числен потенциал)
За мен реално по интерес към класическата музика България се нарежда веднага след страни като Австрия, Италия, Германия, Франция където просто е правена класическата музика. Но пак, класическата музика не би могла да се похвали с висок интерес дори и в тези страни.

Поздрави!



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
Автор Nayden Todorov ()
Публикувано15.10.05 22:02



От 12 години живея (и) във Виена. 1993 на тяхната "главна улица" Kаеrtner имаше 7 магазина за класическата музика (ноти, плочи, дискове), сега е един. Иначе, билетите за повечето концерти се разпродават доста бързо. Но все пак там е Виенска Филхармония...

Редактирано от Nayden Todorov на 15.10.05 22:04.



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано17.10.05 09:14



Моя колежка бе в Прага тази пролет и посетила концерт от класическа музика в някакъв замък и в програмата влизало Моцарт. Каза, че публиката е била съставена от възрастни хора, нямало млад човек. Така че нищо по-различно от положението в България/ що се касае до възрастовия състав на публиката/, а и от тук интересът към класическата музика изобщо.



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
Автор CyberGene (с тоник)
Публикувано17.10.05 14:43



Не мога да разбера какво сте заритали толкова да се слуша класическата музика повсеместно?! И какво сте заумирали, че светът свършва, много пенсионерска работа, честно! Всеки да слуша каквото си иска. Никой от всичките съществуващи записи няма да изчезне, нито самата класическа музика, нито пък дори и концертите, ако ще и да оредеят. Така че това ми прилича малко на сектантите, които умират да "просветляват" другите хора и реално това се превръща във фиксидея повече отколкото собствената им вяра.



Тема Re: Към живеещите в чужбинанови [re: sonetka73]  
Автор Liebestod (ентусиаст)
Публикувано17.10.05 16:15



Luxembourgskata Philharmoniya beshe pylna predi sedmitsa na kontsert s horovi tvorbi na Schubert, Mendelssohn i Webern... no nali vse pak Philharmoniyata se namira do Evropeyskiya parlament! No tova zasega e edinstvenoto mi pose6tenie na kontsert tuk. Ina4e predi 4-5 godini v Operata na tseliya Prysten na Wagner nyamashe 1 prazno myasto. Vij po drug na4in stoyaha neshtata s kamernata musika i osobeno na kontserti s predpo4itanata ot men forma "Liedkunst"... tam vypreki evtinite bileti pose6tenieto be6e tvyrde redutsirano.

Per voi, miei fior, io murriero



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.