Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 18.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Венгеров/Хайфец  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано02.03.08 00:11



Това изпълнение


отнесе възторжени похвали от мои познати. Въпреки това, на мен ми звучи кухо и студено. Нищо зад фасадата на безупречната техника и прецизния звук. Е, като добавим, че отзад е Берлинската с Абадо (1995), който никога не ми е бил любимец, може и да проявявам предубеденост.

За разлика от това: (1957)
Може би тук проявявам пристрастие - зад него е самият Fritz Reiner, Chicago Symphony Orchestra

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")

Тема Re: Венгеров/Хайфецнови [re: Чykчa]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано03.03.08 11:44



Изпълнението на Хайфец е по-добро. По-стегнато е, повече въздейства. Самият факт, че свири Яша Хайфец и заде него Fritz Reiner и Chicago Symphony Orchestra, настройва слушателя във висшите сфери smeq se]



Тема Re: Венгеров/Хайфецнови [re: Чykчa]  
Автор здpaвoмиcлeщ (този, който е)
Публикувано04.03.08 22:56



Здравейте!

Лично аз смятам, че сравнението Ви между Яша Хайфец и Максим Венгеров е до голяма степен некоректно.

Тук не иде реч само за формата - надявам се, че ще се съгласите, че mp3 не може да обхване пълнотата на звука както истинския запис, но и до диригента, който задава рамката на интерпретация на творбата. Тук аз изразявам съгласие по отношение на Клаудио Абадо.

И все пак аз мисля, че Венгеров е един изключителен виртуоз, който с невероятнта си техника, филигранен звук не само интерпретира а и създава нова вселена от произведенията до които той се докосне.

И тук си позволявам да не се съглася с вас, защото недостижимото майсторство на Хайфец /впрочем мой любимец/ не бива да бъде съпоставяно с тази така различна и все пак невероятно интригуваща интерпретация на този - убеден съм истински майстор на цигулката.

Накрая бих си позволил да предложа да откриваме не само различното в тях, но и да осмисляме онази енергия, която и двамата носят в своя гений.

Нещата не са нито добри, нито лоши а само мисълта ги прави такива.


Тема Re: здравомислящ Венгеров/Хайфецнови [re: здpaвoмиcлeщ]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано05.03.08 06:30



Съгласен съм с казаното от Вас, но тук става въпрос на предпочитания и на вкус.



Тема Re: здравомислящ Венгеров/Хайфецнови [re: Pyиз]  
Автор Krivko (вездесъщ)
Публикувано05.03.08 10:34



Приятели ,слава Богу ,че са и толкова различни изпълненията им!


Иначе ще е тооолкова скучно ,ако всеки свири еднакво ,макар и прекрасно.Лично на мен Венгеров много ми харесва.Има излъчване като на "старите майстори",нещо уникално има в свиренето му.Разбира се не винаги ми допада интепретацията му.А Хайфец си е Хайфец!Няма друг като него.
Тука предлагам едно от моите любими изпълнения на Чайковски концерт с Давид Ойстрах и Рождественски.Endjoy


Аз знам,че нищо незнам...но другите и това не знаят

Тема загадка..?нови [re: Чykчa]  
Автор cufk (scatterbrain)
Публикувано06.03.08 22:33



a пък който отгатне чие е

веднага бих възнаградил с... останалите две части на концерта. какво по-хубаво от това!

много си го бива и е достойно за приз!





Тема Re: загадка..?нови [re: cufk]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано06.03.08 23:17



Колебая се за Кавакос, ама е малко вероятно :)
Обаче изпълнението е страхотно!

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: загадка..?нови [re: Чykчa]  
Автор Oблak бял (ентусиаст)
Публикувано06.03.08 23:29



Загадката е в това къде са аплодисментите накрая. Както се казва, по публиката ще ги познаете.





Тема Re: Венгеров/Хайфецнови [re: здpaвoмиcлeщ]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано09.03.08 22:37



Привет,

Приемам възраженията ти дотолкова, доколкото механичното сравняване е безсмислено - без значение дали сравняваме големи творци или коне с кокошки. За това тук е писано доста.

Чрез двамата се опитах да илюстрирам съществени по мое мнение различия в подхода към музикалните произведения (Чайковски беше само пример). Този подход се основава далеч не само на личните им качества, а в много по-голяма степен на различните стилистични нагласи на времената в които двамата творят – променените ценностни възприятия и очаквания на публиката от една страна и от друга – конкурентната среда, която не винаги дава възможност за задълбочен прочит и осмисляне на произведението. В резултат, ставаме свидетели на виртуозно музициране, перфектно звукоизвличане и ефектни похвати – къде с основание, къде самоцелни, но много често за сметка на духа на творбата.

Не си падам по видимата страна на музицирането, показността на главозамайващата техника ми е чужда. Техническата безупречност трябва да остава „отдолу”, да „носи” идеята без да я засенчва или изпразва от съдържание. Тя е само носителят, conditio sine qua non, върху което дори не бива да се замисляме – така както не се замисляме как артикулираме или как правим крачките.

В този смисъл не чух нищо интригуващо в интерпретацията на Венгеров, още по-малко някаква вселена. Единствено великолепен звук и брилянтна техника, но от всичко това лъха студенина и рутина.

Колкото до качествата на mp3 формата, обикновено ги подготвям с bitrate=256, така че загубата да е минимална и почти да не се долавя.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Венгеров по Mezzoнови [re: Чykчa]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано10.03.08 08:59



Тази вечер:


22h00
Maxim Vengerov « Living the dream »
Documentaire (52mn),
Rйalisation: Ken Howard





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.