Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:16 07.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Фестивал "Изкуството на Барока"нови [re: Cвиpчo]  
Автор johnmax (непознат )
Публикувано18.11.07 09:42



Da, ste go pusnat, no ne po kanala, a po kabelarka



Тема Re: Фестивал "Изкуството на Барока"нови [re: Чykчa]  
Автор Oблak бял (ентусиаст)
Публикувано19.11.07 21:53



Чуки, с тези идеи ти си страшен до опасен.


Въпросните образователни изпълнения в двата линка, които даваш, не знам откъде си ги дръпнал и чии са, но за хрумката да ги изнамериш и пуснеш, ти свалям шапка! Мама му стара, в тази ваша далечна тундра необятнотото сияние порок ли е? (плезя се и не питам)
Колкото се наслушвах на показателно сравнителните предложения, толкова повече се убеждавам във възможностите на нашите музиканти.
Ами те не са просто по-добри, те са класа в сравнение с чутото през колоните!!!
Напосоки казвам, виж само какво направи онова крехко девойче Линда с челото, укротила го във въздуха с две прибрани петИ и толкова, уж невинно, захвърлила го в центъра на вихъра при лукавата закачка на Маре?
Адски много мога да изпиша за фестивала, за подбраната (хич нелека) програма, за обоя и фагота, за тромпета, за двата клавесина, за децата на Маша Илиева, за ...за всички...край, спирам.
Фестивалът отшумя, началото е положено, ще го запомня с оптимизъм и несъмнено удоволствие!
Следва работа и пак работа. Както винаги.
А на скептичния johnmax, за когото акустиката в зала България е никаква, ще предложа да погледне различните! мнения в горещата тема за изпълнението на Матеус Пасион в Аулата тази пролет. Хубава дискусия, в която всеки защитаваше мнението си докрай, не отстъпваше от аргументите си и все пак се получи наистина основа, върху, която си струва да се замислим.

Говоря за това:



Тема Re: Фестивал "Изкуството на Барока"нови [re: Oблak бял]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано20.11.07 00:11



Е, Облак, хвърляш ме във времената на хубавите беседи (защото не мога да нарека нашите спорове по друг начин, освен събеседване). Тези дни, четейки интересни книги, си припомних как навремето в клуба завързахме разговор за присъствието на женските гласове в барока. Сега попаднах на интересни факти, които опровергават малко крайните ми изказвания тогава. Оказа се, че все пак жените са били вкарани в църковната музика още преди Бах - от Матесон. Самият Матесон описва с голяма доза сарказъм несъвършенствата на гласовете с които разполагал (източникът ми е Швайцер). Заслужава си да се прочете:

Матесон жестоко издевателства над тогавашните църковни хористи, които в същото време са и солисти. Осмива дисканта, „пеещ със слаб фалцет, подобно стара беззъба баба”; алтиста, „мучащ като теле”; тенора, „ревящ като магаре”; баса, който „изпълнявайки долно сол, бръмчи като майски бръмбар в празен ботуш и не би събудил и заек, спящ на тридесет стъпки, затова пък в сол от средния регистър ръмжи като индийски лъв”. И непрекъснато повтаря: „възможно ли е да се създава музика за църквата, докато тя ни предоставя такива певци? Преди да осъждате новата църковна музика, дайте на композиторите гласове, годни за изпълнение на произведенията им”. Матесон не спира дотук. Ставайки кантор през 1716 в Хамбург, успява да получи разрешение да замени децата с певици. Самият той до края на живота си се гордее с това си постижение: „Аз първи замених децата най-напред в голямата служба, а после и по време на проповедите, с три и четири певици. Невъзможно е да се опише колко труд ми струваше колко неприятности ми донесе. Отначало ме молеха да не вкарвам жени в хора; после настояваха да увелича броя им.”

Певиците отново изчезват от църквата след смъртта на Телеман през 1767, което означава, че присъствието им едва ли е било непознато за Бах, но той определено не се обръща към тях. Вярно е, че женските гласове обогатяват хоровете по отношение на пълнотата и красотата на звука, но смесеният състав отстъпва по тембър на звученето на момчешките хорове. Освен това (което е от особена важност при Бах) детските гласове най-добре се сливат с инструменталното звучене, което има и силен психологически ефект. Момчето, с все още не докосната от страстите душа, пее по-естествено, по-наивно, не се поддава на изкуствена патетика, по начало чужда на баховата музика.

Въпреки всичко, проблемът с вокалите, а и с инструменталистите, е стоял с цялата си острота пред Бах. На 23 август 1730 той представя пред магистратите на Лайпциг обширно послание в цели десет страници (какво словесно разточителство!), именуван „Кратък, но във висша степен необходим проект за доброто устройство на делата в църковната музика с присъединени непретенциозни съображения относно упадъка на същата” (преводът ми не е от оригинала е не претендирам за точност, но съм се постарал да предам духа). Няма да привеждам тук целия документ, макар че той сам по себе си е изключителен. Ще отбележа само няколко момента:

Не достигат добри инструменталисти. В качеството си на такива биват привличани „градските тръбачи”, а в Лайпциг те са общо осем от които единият е нещо като кандидат-майстор, т.е. недостатъчно обучен. Едно терминологично уточнение: „градски тръбач” (Stadtpfeifer) е нещо като градската музика, включваща майсторите цигулари (Kunstgeiger), за разлика от селските музиканти (Dorfmusiker, Fiedler). Бах продължава: „Да се изкажа достатъчно откровено относно музикалните им познания, не ми го позволява скромността”. С Томасшуле (основният източник на музикални възпитаници) нещата стоят особено зле. Приемат не тези, които трябва, защото „напълно е ясно, че едно момче, което не е способно да осмисли нищо в музиката и даже не е способно да задържи гласа си и секунда, не може да бъде натура музикална и следователно, никога няма да бъде в състояние да намери себе си в музиката по какъвто и да е начин” (преводът ми е приблизителен). Бах разделя учениците в Томасшуле на три групи (назовавайки ги поименно): 17 годни, 20 още не напълно обучени и 17 за нищо не ставащи („изобщо никакви музиканти”).

Та, такива ми ти работи... Нищо ново под слънцето...

ПП: Колкото до полезните изкопаеми в тундрата... ами, то тук какво ли не се намира - нефт, диаманти и всякакви такива ненужни нещица :)

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема тази вечер в "контрапункт"нови [re: Oблak бял]  
Автор cufk (scatterbrain)
Публикувано21.11.07 12:15



миналата седмица в "метроном" обявиха в самото начало, че фестивалът е едно от събитията през изминалата седмица, което ще отразят, но след това, по неясна за мен причина, изобщо не стана дума до края на предаването. (аха да се обяви нещо предварително тук, в клуба - и то да вземе да не се състои

)

за сметка на това обаче, тази вечер в "контрапункт", пак по "хр. ботев" , обещават просторен материал за фестивала, със записи и интервю с музикантите от CORDeVENTO...

така че, на който му е интересно... 92.9 Mhz или
(върви отлично с winamp)



Тема Re: тази вечер в "контрапункт"нови [re: cufk]  
Автор Cвиpчo (непознат )
Публикувано21.11.07 19:25



Линка ти е за Хоризонт.
Ето откъде

може да се избират станции.



Тема Re: тази вечер в "контрапункт"нови [re: Cвиpчo]  
Автор Oблak бял (ентусиаст)
Публикувано21.11.07 23:47



Почти всяка вечер и по двете програми на Националното радио има седмични предавания, които (макар и различни по характер) са традиционни. Общо взето, според възможностите, опитвам да не ги пропускам. Без съмнение (Класик ФМ е отделна случка) друго стойностно в нашия радиоефир няма. Така че, който иска едва ли ще пропусне...
Чух преди малко по Контрапункта (които нямат навика да си поплюват и си казват) не просто любезни, а откровено ласкави думи за Фестивала и участниците в него.
А вчера абсолютно случайно разбрах, че в петък Кончерто Антико ще бъдат в Пловдив. Това, по повод осведомяването in time.((((
В Пловдив струва ми се разбират не само от някои неща. Ако не през лупа, поне с наточени уши ще слушат.


Така че не да му мисли АНТИКОТО, а да покаже истинското от себе си!
Както го направи при нас през цялата година.
Палци нагоре за тях!




Тема осведомяване in timeнови [re: Oблak бял]  
Автор cufk (scatterbrain)
Публикувано22.11.07 12:06



да, на 23 ноември, петък, в Концертната зала на ОФД-Пловдив, 19:00 ч.

CONCERTO ANTICO в познатия състав:
Зефира Вълова - цигулка
Иван Илиев - цигулка
Янко Маринов - чембало
Явор Генов - лютня (ама, разбира се

)

заедно с Жанета Стегарева - сопрано
и Димитър Маринкев - траверсо (нищо общо с Бетовен и линията София-Бургас)

в програмата:
арии и речитатив из кантата "O holder Tag, erwuenschte Zeit" BWV 210 от Йохан Себастиан Бах,
арии из ораториите "L'Allegro, il Penseroso ed il Mоderato", HWV 55 и
"Joshua"
HWV 64, "Gloria in excelsis Deo" от Георг Фридрих Хендел,
две песни от Томас Арн
и барокови трио сонати от Бибер и Хендел (плюс една за соло траверсо от последния)



Тема Re: осведомяване in timeнови [re: cufk]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано22.11.07 13:16



Радвам се, че "Антико" концертира из България.
Мисля, че концертът им в Пловдив е на "точното място".
Има съответствие между античната история на града и името на ансамбъла, изпълняващ "стара, антична " музика.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.