Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:06 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Tук така ли се репетира?  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано20.07.07 17:46










сигурно е тъпо да питам...

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")

Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: Чykчa]  
Автор melimel (прелитащ)
Публикувано20.07.07 22:25



Ех, ако се репетираше такаааа





Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: Чykчa]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано21.07.07 10:42



Не ми се отваря тубата. Но този филм с рпетицията на четвъртата симфония на Шуман с Караян го знам. Миналата година в Пловдив го видях по телевизионния канал "Класика". Коменттариите са излишни. Ако така се репетира при нас, оркестрантите ще вдигнат стачка, ще измислят някакъв негов недостатък и ще изгонят диригента , ако не е гост-чужденец, за да не ги тормози.





Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: Чykчa]  
Автор bg-pianist ()
Публикувано22.07.07 16:40



Освен мястото, имай впредвид и времето.

Доколкото знам никъде вече не се репетира по начина, по който се е репетирало преди 30 години примерно. Няма време :))



Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: bg-pianist]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано22.07.07 20:55



И как се репетира? С две репетиции по час и половина? Колкото да се изсвирят там едни ноти? По възможност не фалшиво? Чат-пат да се пооправят малко акцентите, ама това са глезотии. Те лапнишараните в залата и без това ще аплодират дежурно.
Ами мерси от такива халтурки. Наслушал съм им се - и то не само по родните подиуми.
Като пуснах този филм, имах предвид отношението към музиката. Към детайла и обвързването му с концепцията! Довеждането на тази взаимовръзка до оркестъра! С една дума - разбирането на произведението през концепцията на диригента, естествено, тъй като това в момента в известен смисъл е неговото произведение, дори не това на Шуман.
Съжалявам за акцентите в текста, но се вбесявам от недоизпипани работи.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: bg-pianist]  
Автор зy (минаващ)
Публикувано23.07.07 10:35



Няма време, защото то е нужно за...?


За България знам (кой върти магазинче, кой насвирва записи за анимационни филми, кой се прави на даскал и пр.), попълни точките за страните, които познаваш





Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: Чykчa]  
Автор bg-pianist ()
Публикувано23.07.07 23:43



Абе ти хубаво го казваш, ама те тия луксове бяха май повече в миналото.
Сега като гледам, без да съм спец по оркестрите, (без и да ме интересува особено, чесно казано) по-добри музиканти се взимат на работа, и по-малко се репетира всяка една програма. Няма много време за концепции, те музикантите добри и свирят чисто:))
Тъй разправят някой...
Нямам какво друго да ти кажа. Хората са доволни, нали виждаш как стават на крака (това за Америка важи в пълна степен) при всяко изпълнение, независимо дали е посредствено или добро





Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: bg-pianist]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано24.07.07 00:43



Това, че музикантите са добри, не значи, че оркестъра свири добре. Добрите музиканти са sine qua non, но това е само основата. Караш ме да обяснявам елементарни неща, а това е скучно.
А че хората там, където си, са доволни... е, за мен това полукълбо не е еталон за висока музикална култура. Извинявай, че го казвам. Дори Тосканини пожъна успехи там, като стъпи на местното музикално безхаберие (това, което свири там с NBC си е направо карикатурно на моменти).
Мисля, че ей това твое изречение изчерпва темата: "Хората са доволни, нали виждаш как стават на крака (това за Америка важи в пълна степен) при всяко изпълнение, независимо дали е посредствено или добро".
Аз също ставам на крака, но за да си изляза. И имам тук приятели, които правят същото.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: Чykчa]  
Автор bg-pianist ()
Публикувано24.07.07 03:58



Приеми думите ми буквално. Съгласен съм с теб и не твърдя че добри музиканти озанчава непременно добър оркестър. Просто се опитвам да дам някаква оценка на състоянието днес. Факт е че е много трудно да се започне работа в наистина добър оркестър. При положение че по-малките оркестри замират в финансови трудности. И както май се получава, ще останат само най-добрите и всичко ще е за тях. Факт е и доколкото чувам че днес се правят много по-малко репетиции за дадена програма. Което за мен означава повече колиство програми за по-малко качество. Или по-точно, качеството сега се мери с прецизност, но не и с характер.
За Америка също си прав като цяло. Но ще уточня, че има места, макар и отделни точки на картата, които наистина имат висока музикална култура и като музиканти и като публика.
А за ставането на крака ми е много смешно понякога. Не мие ясно. Явно някой стават на крака да покажат възторг, а други за да си тръгват вече

. Май, май вторат агрупа надделява

Поздрави!



Тема Re: Tук така ли се репетира?нови [re: bg-pianist]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано24.07.07 11:26



Съгласен съм с това, което казваш, макар и констатациите да не са радостни. В този смисъл оркестрите (и концертите им) се превръщат в един добре звучащ, но студен механизъм за възпроизвеждане на прецизен звук - без съдържание и характер. Става така, че няма значение дали отеква първия акорд на Седмата на Бетовен или първия удар на Ероика - и двата съм ги чувал да звучат еднакво. А са тотално различни по смислова натовареност!
И преди съм го споменавал тук: предпочитам едно неедновременно встъпление на басите на Берлинската филхармония и един фалшиво изсвирен тон в Ленинградската (и двете съм ги чул с ушите си - и не само аз!), но с характер и атмосфера, отколкото полиран звук, лъснат като сребърен сервиз.

ПП: Колкото до ставането на крака, виждам, че не съм бил точен - ставали сме за да напуснем още в антракта, а не да бързаме към гардероба


Успех!

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.