Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:46 19.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
*Кратък преглед

Тема Григнови  
Автор Фapyй (непознат)
Публикувано08.07.07 01:01



Преди повече от 20 години слушах по радиото запис на Григ. Нещо малко, разбира се, макар че не си спомням какво точно. Но оттогава насетне нито съм чувал, нито съм попадал на информация за това. Дали някой може да ми каже нещо по въпроса?



Тема Re: Григ [re: Фapyй]  
Автор Джинджифил (in D minor)
Публикувано09.07.07 22:24



Малко трудно ще се наеме някой да ти каже какво точно си слушал, при все, че Григ е оставил стотици произведения за пиано, които обаче не са много популярни днес. Най-известното му произведение е пиано концертът в ла минор, който е крайъгълен камък за повечето големи пианисти. Други highlights от неговото творчество са музиката за драмата "Peer Gynt", третата соната за цигулка в до минор, 66 лирични миниатюри за соло пиано и др.

Информативно, без претенции за качествено изпълнение, ето какво намерих в датата по въпроса







Aко можеш, чуй изпълненията на този концерт на Stephen Kovacevich, Murray Perahia, Krystian Zimerman



Тема Re: Григнови [re: Джинджифил]  
Автор Фapyй (непознат)
Публикувано10.07.07 01:14



Ау, ти май ме смяташ за абсолютно неграмотен


Попитах за записи на Григ, не за произведенията му - тях ги познавам добре. А над концерта как съм се потил навремето, ужас!

Като се порових в интернет, разбрах, че спомените ми са достоверни. Григ е направил 9 записа на 2 май 1903 г. в Париж. Даже разбрах какво точно съм слушал преди години по радиото.




Тема Re: Григнови [re: Фapyй]  
Автор Джинджифил (in D minor)
Публикувано10.07.07 01:23



Ами извинявай, добре е да се доизказваш. Все пак, записи от началото на миналия век ще звучат ужасно.... Аз имам записи на Рахманинов и какво да кажа.... Не съм впечатлен. Да, изпълнението е страхотно, ако съумееш да го чуеш от пукането, кашлянето и шуменето на публиката.



Тема Re: Григнови [re: Джинджифил]  
Автор Фapyй (непознат)
Публикувано10.07.07 03:34



Мислех, че като кажа запис на Григ става ясно, че не питам за произведение на Григ...

Колкото до качеството на записите, мисля, че доброто изпълнение личи и зад пукането и шума. И обратно - отличният звук не може да прикрие некадърността на мнозина съвременни изпълнители. Все едно да кажеш, че Мона Лиза не струва, защото повърхността на картината е набраздена от пукнатини.

А онзи запис на Григ - въпреки лошото качество - ме е впечатлил до такава степен, че още ми звучи в главата, след повече от две десетилетия. Истинско романтично звучене, за разлика от съвременните леко лигави изпълнения.

Вярно е, че сме разглезени от високото качество на звукозаписа, но възможността да чуеш голям изпълнител от миналото е достатъчен подтик да се абстрахираш от шума и пукането... А днес има и добри технологии за изчистване на шумовете от стари записи... Ще е чудесно да издадат записите на Григ по повод 100-годишнината от смъртта му...



Тема Re: Григнови [re: Фapyй]  
Автор Julian (доктор)
Публикувано25.07.07 22:58



Няма технология, която да възтаняи записа. Все пак става въпрос за липсваща информация, а не само за чистене на нещо, което не тряба да се чува. Преди време и аз търсих записи на Рахманинов. Просто ми беше интересно как звучат концертите за пиано изсвирени от него. Ами записите са ужасни. Слушането е съпроводено с ужасно напрягане да се абстрахираш от всички останали шумове и да слушаш само пианото до колкото се чува.

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: Julianнови [re: Julian]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано26.07.07 08:49



Обръщам се към теб съвсем сърдечно по повд две неща, които забелязах: Писал си се доктор. Ако е придобито научно звание: Честито!
И второ по повод мисълта на Хемингуей, че всичко, отдалечено от морето, е провинция. В тази мисъл има любов към морето. Съгласен съм, защото аз обичам морето много, вълнува ме, настройва ме романтично и за съжаление го виждам най-много веднъж в годината.
И тук ще споделя, че завиждам европейските столици, които са разположени на море, макар и студено. Облазявам жителите и на такива европейски столици, които не са на море, но са на няколко километра от морето: като Рига на около 10 ина километра от Балтийско море и хубавия курортен град Юрмала, като Рим, който е на 20 на километра от Тиренско море и хубавите плажове там, Лондон, който е на река, но не е далеч от морето и курортния град Брайтън.






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.