Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:45 04.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Felix Mendelssohnнови  
Автор bg-pianist ()
Публикувано09.03.07 17:31



Е, какво мислите за музиката на този човек?
Та мислех, наскоро за това как така се промени мнението ми за тази музика тотално през последните 10 години. Да не говорим за чисто композиционните му техники и т.н. Просто давате ли 2 лева за тая музика, струва ли си изобщо времето прекарано с нея и защо (не)?
ДОлу-горе ужким съм наясно с преобладаващото мнение, и все пак.....
Поздрави!

ПС. Не се измъквайте с отговори от сорта: "Харесвам цигулковия концерт"



Редактирано от bg-pianist на 09.03.07 17:35.



Тема Re: Felix Mendelssohnнови [re: bg-pianist]  
Автор Джинджифил (in D minor)
Публикувано10.03.07 00:43



Аз харесвам музиката му и то не само циг.концерт


Симфонизмът му би трябвало да е по-високо ценен. Повечето му произведения са силно контрапунктни и съдържат много в себе си. Да не забравяме и на кого дължим популярността на Бах.



Тема Re: Felix Mendelssohnнови [re: bg-pianist]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано10.03.07 09:10



Хубаво е, че отваряш дума за Феликс Менделсон. Много е писано за него, че не бил достатъчно на ниво. Да не забравяме, че по времето на фашизма в Германия неговата музика е било забранен да се изпълнява заради еврейския му произход.
Лично за мен той е голям композитор-романтик. Приятно ми е да го слушам. Наричали са го Моцарт на 19 век, основател на първата консерватория в Германия -тази в Лайпциг, възражда Бах.
Симфонизмът му е гениален. Петте му зрели/ има и така наречени юношески за струнен оркестър / симфонии са блестящи. Първата, втората, с хора"Хвалебна песен ", посветена е на Аугсбургския религиозен мир от 1525, когато протестанството е признато в Германия, наред с католицизма, третата -"Шотландска",претендираща за най-добрата четвъртата - "Италианска", неговата визитка, и петата "Реформационна",
прекрасните му концертни увертюри "Хебриди" или "Фингалова пещера", "Хубавата Мелузина", "Спокойно море и щастливо плаване", блестящите му произведения за пиано, двата концерта, капричио брилянте, Рондо брилянте, Серенада и алегро. Има и един юношески концерт за цигулка и оркестър в ре минор, открит от Йехуди Менухин през 1952 година.
Ами какво да кажем за песните без думи -поетичните миниатюри за пиано - прочутите баркароли и някои много мелодични и известни.
Менделсон е бил блестящ органист и камерната му музика е несравнима.
Ораторията Илия е забележителна.
Не мога да разбера добре причината за смъртта му - нервни кризи, изтощение. Жалко, че умира млад, както Моцарт.



Тема Re: Felix Mendelssohnнови [re: Pyиз]  
Автор forte (непознат )
Публикувано10.03.07 10:44



По една случайност(макар че няма нищо случайно,Менделсон има годишнина от смъртта-1847г),в момента чета биографията на композитора,тъй като ще ми се наложи да говоря за него.Мисля,че Менделсон е чудесен професионалист,познаващ бароковата музика и творчеството на Бах,владеещ формата,отличен диригент и инструменталист.познава възможностите на съвременното му пиано,но не злоупотребява с излишни ефекти.Е,мисля,че не му достига дълбочина и сила в драматургията,не може да се мери с колосите Бетховен,брамс и Чайковски,но това не омаловажава постиженията му в симфониите и инструменталните концерти.



Тема Re: Felix Mendelssohnнови [re: forte]  
Автор bg-pianist ()
Публикувано12.03.07 01:18



"Е,мисля,че не му достига дълбочина и сила в драматургията,не може да се мери с колосите Бетховен,брамс и Чайковски,"

Дааа, точно в това се обвинява най-често Менделсон. Богаташка музика, син на еврйски банкери и т.н. И Факт.
Наистина, в музиката на Мендлесон далеч няма тази драма както в композиторите, които споменаваш. Въпроса е че ако махнем драмата от Бетховен или Чайковски (за Брамс по-малко, според мен) ще остане една боза или в най-добрия случай приятна за ухото музика. Айде, силно го казах, но със сигурност това няма да са тези значими имена.
Сещаш ли се накъде бия



Поздрави



Тема Re: Felix Mendelssohn - допълнениенови [re: bg-pianist]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано12.03.07 09:10



Добавям две значителни произведения на Феликс Менделсон - Музиката към пиесата на Шекспир "Сън в лятна нощ." Увертюрата, скерцото, Свадбения марш/ да не го свързваме с ритуалните зали

/ е музика, която може да се слуша всеки ден.
И ораторията "Павел," за която чета, че е най-добрият музикален паметник на апостол Павел.



Тема Re: Felix Mendelssohn - допълнениенови [re: Pyиз]  
Автор Traviata (непознат )
Публикувано12.03.07 09:46



Миналия сезон оркестъра на Радиото свириха цялата музика към "Сън в лятна нощ". Изумително!!! Има и страхотен запис на тази творба - мисля, на "Дойче грамофон". Заслужава си да го чуете - ако някой се интересува, ще дам още подробности!
А приказките на марксисткото музикознание за Менделсон, мисля, че трябва просто да ги забравим...



Тема Re: Felix Mendelssohn - допълнение [re: Pyиз]  
Автор forte (непознат )
Публикувано12.03.07 21:42



Скъпи колега,нямям намерение да обвинявям Менделсон в никакви грехове,той не е виновен,че е роден в милионерско семейство.Просто няма такива проблеми като колегите си,не му се налага да се бори за хляба.Да искаш от такъв човек да си измисля конфликти,е доста безсмислено,тогава той не би бил верен на себе си.Конфликтите му са по-скоро във връзка с изпълняваната(дирижирана)от него музика.Аз наистина обичах някога да слушам цигулковия концерт,този вид произведения са за хора в по-млада възраст .Има други,по-дълбоки неща от камерната му музика.



Тема Re: Felix Mendelssohnнови [re: bg-pianist]  
Автор Джинджифил (in D minor)
Публикувано13.03.07 17:07



Когато поставяш някого до Бетовен или Бах, то е като да сравняваш звездите по яркост. И най-ярката от тях е такава, защото неминуемо другите са по-бледи. Менделсон не е посредствен. Просто Бетовен е прекалено гениален и да бъдат сравнявани е немислимо.

Редактирано от Джинджифил на 13.03.07 17:07.



Тема Re: Felix Mendelssohnнови [re: Джинджифил]  
Автор bg-pianist ()
Публикувано13.03.07 21:26



Аха. Благодаря ти за мнението!
Аз пък не бих сложил Бетовен до Бах


Изобщо мнения колкото искаш

Поздрави!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.