Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:13 07.06.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Голяма нужда!нови [re: D.H.V.]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано29.10.06 12:14



Специално тази симфония предполага многообразно тълкуване и изпълнение, при това следвайки прецизните означения в партитурата, които на моменти по-скоро внушават какъв ефект трябва да се постигне отколкото как да се изсвири (например, я се опитай да изсвириш с валдхорните пет пианисими: ppppp).
Според мен именно тази възможност за тълкуване води до възхищението ни от едни и неприемането и дори пълното отричане на други интерпретации. Имам предвид разбира се стойностни изпълнители. За "любителите" сблъскването с тази симфония си е жива катастрофа.
Попитали един голям диригент дали няма вече да се обърне към тази симфония, а той отговорил: "Още не съм готов за нея". Мисля, че наистина трябва много да си готов за нея, за да тръгнеш да я изпълняваш.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Голяма нужда!нови [re: Чykчa]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано29.10.06 21:31



Абсолютно вярно. Това е невероятно сложна творба, и едно неподходящо изпълнение е абсолютен провал. Слушал съм десетки такива.
Между другото пианисимите са 6 броя (pppppp) във фаготите точно секунда преди експлозията в първата част, която пък е означена ffff доколкото си спомням.
Това е ясно че много диригенти са като в небрано лозе, но мисля че няма какво толкова да се интерпретира. Инструкциите са категорични - затихването трябва да е до най-тихия възможен тон, който все още може да се чуе, след което фортето трябва да хвърли в шок публиката, а ако е възможно и някой друг инфаркт...


В Манфред даже Чайковски е сметнал че само буквите не са достатъчно убедителен аргумент, и затова има пояснение "con tuta forza e molto marcato..." нещо от този сорт.



Тема Re: Голяма нужда!нови [re: D.H.V.]  
Автор Mитkaлoтo_ (непознат )
Публикувано30.10.06 09:00



Здравейте, клубари.
Отдавна не бях влизал тук и май късно се включвам.
Този запис на Шестата го гледах преди време в магазина на бул. Левски, който вече е затворен. Твърде вероятно е да се намери някъде другаде, но кой знае - Дюкян Меломан си е добър вариант. Все пак предишния запис от 1960г. (или там някъде) на Мравински си остава the best за моите уши.
Поздрави,
Миткалото



Тема Re: Голяма нужда!нови [re: D.H.V.]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано30.10.06 10:04



За фагота с шестте пианисими си прав. Бях забравил този момент. Интересното обаче е, че инфарктната експлозия след него е означена с едно "банално" ff (поне в изданието с което аз разполагам). Ако наистина е така, или диригентите обикновено се престарават и добавят още две-три f-та от себе си, или просто се разчита на ефекта от тишината след фагота и нормалното фортисимо върши работа. Както и да е...
По-интересното според мен е, че след въпросните "неизпълними" пианисими въздухът след тях продължава да вибрира - или по-скоро вибрира тишината, оставена от тях. Ако се замислим върху самия финал на симфонията, виолончелите и контрабасите трябва да оставят именно това чувство в нас - вибрациите на голямата тишина.
Мой познат, слушал Мравински на живо с тази симфония, разказва, че ефекта в залата е бил именно такъв. За съжаление, нито един запис не може да го предаде.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Голяма нужда!нови [re: Mитkaлoтo_]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано30.10.06 10:07



Привет, Миткало!
Очевидци обаче твърдят, че Мравински има и по-добри записи от тези през 1960 на DG. Е, въпрос на предпочитания все пак

Аз лично също много си ги обичам тези от 1960

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")

Тема Re: Голяма нужда!нови [re: Чykчa]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано30.10.06 10:35



Ах, как ме подсети за финала - какво изпълнение съм слушал на живо преди години със Емил Табаков.... финала имаше потресаващ ефект. Последната нота затихна в безкрайността, невероятно дълго време. В един момент вече звук не се чува, но целия оркестър продължава да "свири", момента продължи неопределено дълго - стори ми се безкрайно. В препълнената зала тишината беше нечовешка - все едно публиката също беше вкаменена. Накрая Маестрото даде совободно, и тогава залата избухна.

Това разбира се, на нито един запис не може да се предаде.



Тема Re: Голяма нужда!нови [re: Чykчa]  
Автор867 (Нерегистриран)
Публикувано30.10.06 11:45



Като инфарктно място винаги съм приемал въпросните 4 тона във fg. (cl. b.) - в пълен мрак слизаш по стълба, която вече е свършила... А навярно - като бивш фаготист - още изживявам фантомен ужас от тази фигура.
Вероятно затова разработката ми се струва повече страховита театрална бутафория - ала само до "Со святыми упокой" и следващото астматично ostinato в cr.



Тема Re: Голяма нужда!нови [re: Чykчa]  
Автор Mитkaлoтo_ (непознат )
Публикувано30.10.06 11:46



Здравей, Чукча!
Много вероятно е да си прав за живите изпълнения на симфонията от ленинграс.дските симфоници и Мравински. Що се отнася до взривния изблик в средата на първата част, на мен и досега ми прескача сърцето като се случи, въпреки че много добре го знам кога е и го чакам подготвен.
Без да ги сравнявам двете произведения, подобен контраст в динамиките има и в първата симфония на Малер. В края на третата част музиката постепенно затихва и в началото на четвъртата (двете части задължително трябва да се изпълняват без каквато и да е пауза) следва рязък изблик на оркестъра. Приятел на композитора му пише, че на едно от първите изпълнения на произведението една баба си изтървала чантата от уплах, на което Малер се радвал от сърце.



Тема Re: Голяма нужда!нови [re: 867]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано30.10.06 12:38



Имаш предвид погребалния хорал "Со святыми упокой душу усопшего раба твоего..." на финала с тромбоните и тубата, дето стигат до петте пианисими? Ами то цялата симфония води то това...

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Голяма нужда!нови [re: Чykчa]  
Автор867 (Нерегистриран)
Публикувано30.10.06 13:01



Имам предвид същия този хорал (песнопение) в разработката на І-ва част.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.